UNEC Çin universitetləri ilə əməkdaşlığı genişləndirir
Sentyabrın 15-dən 16-dək Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Beynəxalq əlaqələr və proqramlar üzrə prorektoru, dosent Şahin Bayramov Çin Xalq Respublikasının Gansu əyalətində yerləşən Lanzhou Maliyyə və İqtisadiyyat Universitetində (Lanzhou Finance and Economics Univerity – LUFE ) səfərdə olub. Səfər çərçivəsində hər iki universitetin rektoru tərəfindən imzalanan “UNEC və LUFE arasında əməkdaşlıq sazişi”nin təqdimatı mərasimi keçirilib.
LUFE-un vitse-prezidenti, professor Hu Kai təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsi haqqında ətraflı məlumat verib, imzalanan sazişin əhəmiyyətindən danışıb və UNEC-lə çoxtərəfli əməkdaşlığın yaradılmasında maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb. LUFE-nin struktur bölmə rəhbərləri və professor-müəllim heyətinin iştirak etdiyi tədbirdə çıxış edən Ş.Bayramov UNEC-də təqdim olunan ali təhsil xidmətləri, həyata keçirilən tələbə-müəllim mübadiləsi və ikili diplom proqramları, eləcə də elmi fəaliyyət barədə geniş təqdimat edib. UNEC-in son illər ərzində əldə etdiyi uğurlar, dörd dildə təhsil xidmətləri təqdim etməsi, xaricdə filialı olan yeganə universitet olması və London Universiteti/London İqtisadiyyat Məktəbi ilə birgə proqram reallaşdırması LUFE əməkdaşlarının böyük marağına səbəb olub. Tədbirdə aparılan müzakirələrdə və səfər çərçivəsində keçirilən işçi görüşlərdə iki universitet arasında tələbə və müəllim mübadiləsinin həyata keçirilməsi, birgə tədqiqatların aparılması və gələcəkdə ortaq tədris proqramlarının yaradılması baxımından geniş imkanların olduğu vurğulanıb.
Səfər çərçivəsində Ş.Bayramov LUFE kollektivi üçün “Ali təhsildə qlobal trendlər: beynəlmiləlləşmə və multikulturalizm” mövzusunda mühazirə oxuyub. Mühazirədə dünya təhsilində baş verən dəyişikliklərin universitetlərə təsiri, müasir ali təhsilinəsas məqsədinin qlobal səriştəyə malik mütəxəssis hazırlanmasından ibarət olması,dünya ali təhsil bazarında rəqabət mübarizəsinin davamlı olaraq kəskinləşməsi, Azərbaycan ali təhsilinin beynəlxalq təhsil məkanına inteqrasiyası və UNEC-in beynəlxalq əlaqələr sahəsindəki təcrübəsi barədə fikirlər səsləndirilib. Mühazirədə ali təhsilin məzmununda multikultural dəyərlərin əhəmiyyətinin artması, ali təhsil xidmətlərinin bütün təbəqələrdən olan tələbə və müəllimlərin tələblərinə cavab verməsinin vacibliyi, 2016-cı ilin Azərbaycanda “Multikulturalizm ili” elan olanması və “Azərbaycan multikulturalizmi” fənninin bir neçə xarici ölkə universitetlərində tədris olunması məsələləri əsas diqqət mərkəzində olub.
Sonda LUFE-in professor-müəllim və tələbə heyətinin mühazirənin mövzusu ilə bağlı, eləcə də Azərbaycan iqtisadiyyatı, beynəlxalq ticarətin tənzimlənməsi, Azərbaycan-Çin iqtisadi əlaqələri, qədim “İpək Yolu”nun bərpası istiqamətində atılan addımlar və digər məsələlərə dair çoxsaylı sualları cavablandırılıb.
Qeyd: 1952-ci ildən fəaliyyət göstərən LUFE əsasən iqtisadiyyat və maliyyə sahəsində ali təhsil xidmətləri göstərir. Çinin Gansu əyalətinin aparıcı ali təhsil müəssisələrindən olan LUFE-da 21 mindən artıq tələbə təhsil alır və 1300 professor-müəllim çalışır. Çin və ingilis dillərində tədris aparılan universitetdə davamlı inkişaf, iqtisadi transformasiya, qədim “İpək Yolu”nun bərpası və digər istiqamətlərdə geniş tədqiqatlar həyata keçirilir.

UNEC расширяет отношения с университетами Китая
С 15 по  16 сентября проректор по Международным связям и программам, Азербайджанского Государственного Экономического Университета (UNEC) доцент Шахин Байрамов посетил Финансовый и экономический университет Ланзхоу, находящийся в провинции Гансу Китайской Народной Республики (Lanzhou Finance and Economics Univerity – LUFE ). В рамках визита состоялась церемония представления «Соглашения UNEC и LUFE», подписанного ректорами обоих университетов.
Вице-президент,  LUFE, профессор Ху Каи, дал подробную информацию о вузе, представителем которого является,  рассказал о значении подписанного соглашения и отметил о заинтересованности в создании всесторонних отношений с UNEC. Ш.Байрамов, выступивший на мероприятии с участием структурных подразделений LUFE, провел презентацию о представленных в UNEC услуг высшего образования, осуществляемом обмене студент-преподаватель, программах двойного диплома, а также о научной деятельности университета. На обсуждениях и в деловых встречах, проведенных в рамках визита, было отмечено о возможности осуществления между двумя университетами обмена студентами и преподавателями, проведения совместных исследований и создания совместных учебных программ в будущем.
В рамках визита Ш.Байрамов для коллектива LUFE прочитал лекцию на тему «Глобальные тренды в высшем образовании: интернационализация и мультикультурализм». На лекции были затронуты вопросы о влиянии происходящих в миром образовании изменений на университеты,  цели современного высшего образовании в подготовке специалиста с глобальными навыками, обострении устойчивой конкуренции на мировом рынке высшего образования. Было отмечено об интеграции высшего образования Азербайджана в международное образовательное пространство и опыте UNEC в пространстве международных отношений.  В центре особого внимания были вопросы о повышении значении ценностей мультикультурализма, о том как важно, чтоб услуги высшего образования отвечали требованиям разных слоев студентов и преподавателей, объявлении 2016-года в Азербайджане «Годом мультикультурализма» и преподавания дисциплины «Азербайджанский мультикультурализм»  в университетах нескольких зарубежных стран.
В конце были освещены вопросы профессорско-преподавательского состава и студентов по теме лекции, а также по вопросам экономики Азербайджана, регулирования международной торговли, азербайджано-китайских отношений, предпринятых шагах в направлении восстановления древнего «Шелкового пути» и т.д.
Примечание:  LUFE, действующий с 1952 года, оказывает услуги высшего образования в основном в сфере экономики и финансов. В LUFE, являющемся ведущим высшим учебным заведением провинции Гансу, обучаются свыше 21 тысячи студентов и работают 1300 профессоров и преподавателей.  В университете, где обучение ведется на китайском и английском языках, ведутся широкие исследования в направлении устойчивого развития, экономической трансформации, восстановления древнего «Шелкового пути» и др.