UNEC-də 9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Günü
UNEC-də 9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş “Dünəndən bu günə Bayrağımız” adı altında tədbir keçirilmişdir. Tələbə Elmi Cəmiyyətinin, “İqtisadçı Tələbələrə Dəstək” İctimai Birliyinin, “Tələbə Araşdırma Mərkəzi”nin və “Gənc biznesmenlər” tələbə dərnəyinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamışdır.
Tədbiri UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova giriş sözü ilə açmış və 2009-cu il noyabrın 17-də Prezident Cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncam imzamasını tarixi hadisə olduğunu bildirmişdir.
Azərbaycanın dövlət bayrağı milli suverenliyin simvolu kimi ölkə vətəndaşları üçün müqəddəs dövlətçilik rəmzlərindən birinə çevrilib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yadigarı olan bu bayraq xalqımızın azadlıq məfkurəsinə, milli mənəvi dəyərlərə və ümumbəşəri ideallara sadiqliyini nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağı 1918-ci il noyabrın 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökumətinin iclasında qəbul edilib və 1920-ci ilin aprel ayınadək dövlət statusuna malik olub. Həmin bayraq 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə keçirilən sessiyada Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət bayrağı olaraq təsdiq edilib.
Tədbirin davamı olaraq Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilmişdir. Tədbir tələbələrin ifasında şeir, mahnılarla davam etdirilmişdir.
Tədbir iştirakçılarının diqqətinə Azərbaycan ərazisində yaranmış orta əsr dövlətlərinin bayraqları və onlar haqqında ətraflı məlumatlar çatdırılmışdır.
Tədbir səhnədə Dövlət Bayrağının dalğalanması və B.Vahabzadənin “Azərbaycan bayrağı” şeirinin səsləndirilməsi ilə sonlandırılmışdır.

The 9-th of November – the National Flag Day at UNEC
The event titled “Our Flag from Yesterday to Today” dedicated to the 9-th of November- the Day of National Flag was held at UNEC.
The event held with the joint organization of the Student Scientific Society, “Economic Support to Students” Public Union, the “Student Research Center” and the “Young Businessmen” Student Association stared with the performance of the National Anthem.
The event was opened by the pro-rector of the UNEC on students’ affairs, associate professor Saadat Gandilova and she noted that, signing by the President Ilham Aliyev the decree “On the establishment of the National Flag Day of the Republic of Azerbaijan” on November 17, 2009 was the historic event.
The national flag of Azerbaijan, as a symbol of national sovereignty, has become one of the symbols of sacred statehood for citizens of the country. This flag being the reminiscence of the Azerbaijan Democratic Republic demonstrates its commitment to the freedom ideology of our people, the national moral values and universal ideals. The national flag of the Republic of Azerbaijan was adopted at the meeting of the Government of the Democratic Republic of Azerbaijan on November 9, in 1918 and until April 1920, it had the state status. That flag was approved as a national flag of Nakhchivan Autonomous Republic at the session held on November 17, in 1990 by the initiative and leadership of the Chairman of the Supreme Assembly of the Nakhchivan Autonomous Republic, Heydar Aliyev. As the continuation of the event, was demonstrated the video clip devoted to the Day of National Flag. The event was followed by poetry and songs performed by the students.
The participants of the event were informed about the flags of medieval states created on the territory of Azerbaijan and they were given the detailed information about them.
The event ended with the fluttering of National Flag on the stage and with the performance of the poem ‘Azerbaijani Flag” by B. Vahabzadeh.