UNEC-də 9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Günü
UNEC-də 9 Noyabr – Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş “Dünəndən bu günə Bayrağımız” adı altında tədbir keçirilmişdir. Tələbə Elmi Cəmiyyətinin, “İqtisadçı Tələbələrə Dəstək” İctimai Birliyinin, “Tələbə Araşdırma Mərkəzi”nin və “Gənc biznesmenlər” tələbə dərnəyinin birgə təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamışdır.
Tədbiri UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova giriş sözü ilə açmış və 2009-cu il noyabrın 17-də Prezident Cənab İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasının Dövlət Bayrağı Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncam imzamasını tarixi hadisə olduğunu bildirmişdir.
Azərbaycanın dövlət bayrağı milli suverenliyin simvolu kimi ölkə vətəndaşları üçün müqəddəs dövlətçilik rəmzlərindən birinə çevrilib. Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yadigarı olan bu bayraq xalqımızın azadlıq məfkurəsinə, milli mənəvi dəyərlərə və ümumbəşəri ideallara sadiqliyini nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikasının dövlət bayrağı 1918-ci il noyabrın 9-da Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Hökumətinin iclasında qəbul edilib və 1920-ci ilin aprel ayınadək dövlət statusuna malik olub. Həmin bayraq 1990-cı il noyabrın 17-də Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisinin sədri Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə keçirilən sessiyada Naxçıvan Muxtar Respublikasının dövlət bayrağı olaraq təsdiq edilib.
Tədbirin davamı olaraq Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilmişdir. Tədbir tələbələrin ifasında şeir, mahnılarla davam etdirilmişdir.
Tədbir iştirakçılarının diqqətinə Azərbaycan ərazisində yaranmış orta əsr dövlətlərinin bayraqları və onlar haqqında ətraflı məlumatlar çatdırılmışdır.
Tədbir səhnədə Dövlət Bayrağının dalğalanması və B.Vahabzadənin “Azərbaycan bayrağı” şeirinin səsləndirilməsi ilə sonlandırılmışdır.

В UNEC 9 ноября – День Государственного флага
В UNEC состоялось мероприятие, посвященное 9 Ноября – Дню Государственного флага, под названием «Наш флаг  вчера и сегодня».
Мероприятие, состоявшееся при совместной организационной поддержке Студенческого научного общества, Общественного объединения «Поддержка студентов-экономистов», «Студенческого центра исследований» и студенческого кружка «Молодые бизнесмены», началось с озвучивания государственного гимна.
Мероприятие открыла вступительным словом проректор по работе со студентами UNEC, доцент Саадат Гандилова и отметила, что дата подписания 17 ноября 2009 года Президентом Ильхамом Алиевым Распоряжения «Об учреждении Дня Государственного флага Азербайджанской Республики» является историческим событием.
Государственный флаг Азербайджана как символ национального суверенитета стал для всех граждан нашей страны одним из священных атрибутов государственности.Этот флаг, доставшийся нам в наследство от Азербайджанской Демократической Республики, демонстрирует приверженность нашего народа идеологии свободы, национально-духовным ценностям и общечеловеческим идеалам.
Государственный флаг Азербайджанской Республики был принят 9 ноября 1918 года на заседании правительства Азербайджанской Демократической Республики и обладал государственным статусом до апреля 1920 года. Этот флаг 17 ноября 1990 года на сессии Верховного Меджлиса Нахичеванской Автономной Республики, состоявшейся  под председательством и по инициативе великого лидера Гейдара Алиева,  был утвержден в качестве государственного флага Нахичеванской Автономной Республики.
Как продолжение мероприятия был продемонстрирован видеоролик, посвященный Дню Государственного флага. На мероприятии студенты прочитали стихи, исполнили песни.
Вниманию участников мероприятия была представлена подробная информация о флагах государств, возникших на территории Азербайджана в средние века.
Мероприятие завершилось развеванием  Государственного флага на сцене и озвучиванием стихотворения  Б.Вагабзаде  «Флаг Азербайджана».