UNEC-də “Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyası” mövzusunda Respublika elmi konfransı
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstünün ziyarəti ilə başlamış tədbirdə UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın həqiqi üzvü, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə, “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının müdiri, akademik Əli Abbasov və Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi departamentinin direktoru, professor Zahid Məmmədov məruzəçi qismində iştirak ediblər.
“Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritə”ləri ətrafında maraqlı məruzələrin yer aldığı tədbiri giriş sözü ilə UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov açmışdır. Ümumilli lider Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən düşünülmüş iqtisadi siyasətın perspektiv inkişaf istiqamətlərinə və qarşıda duran hədəflərə toxunmuşdur. “Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş və zamanın tələblərinə uyğun olaraq Prezident İlham Əliyev tərəfindən zənginləşdirilən Azərbaycanın  iqtisadi siyasətinin uğurları diqqətə layiqdir”. Məhz bu siyasət nəticəsində ölkəmiz ÜDM-nin artım tempinə görə, dünyanın aparıcı ölkələri sırasına daxil olmuşdur.
Lakin 2014-cü ildə dünya bazarında xam neftin qiymətinin düşməsi həmin dövrə kimi öz rolunu oynayan amillərin əhəmiyyətini azaltmışdır. Nəticədə dövlət başçısı tərəfindən post-neft dövrü üçün yeni milli inkişaf strategiyası hazırlandı və 2016-cı ilin mart ayında qəbul edildi. Strategiyada müəyyənləşdirilmiş hədəflər barədə danışan rektor, bu mənada UNEC-in qarşısında duran əsas vəzifənin keyfiyyətli, yəni dəyər yarada biləcək mütəxəssislərin hazırlaması olduğunu bildirdi. “Təhlillər göstərir ki, UNEC tələbələrinin işə düzəlmə göstəriciləri getdikcə yüksəlir. Dövlət qulluğuna keçirilmiş müsabiqələrdən keçid faizinə görə, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin məzunları ikinci yeri tutur”. UNEC-i bitirmiş və dövlət qulluğu üçün imtahan vermiş şəxslərin 46 faizindən çoxu uğurlu nəticələr göstəriblər. “Biz bu göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması uğrunda əzmlə çalışırıq”.
UNEC-in qarşısında duran digər hədəf dövrün tələbələrinə uyğun tədqiqatlar aparan aparıcı universitetə çevrilməkdir. Bu məqsədə nail olmaq üçün biz davamlı çalışırıq. “Son illər “Scopus” və “Web of Science” kimi platformalarda bizim araşdırmaçı-alimlərimizin məqalələrinin sayı dəfələrlə artıb”. Son üç ildə bizim “Web of Science” platformasında ümumilikdə 8 məqaləmiz dərc edilmişdi. Bu ilin sonuna UNEC alimlərinin adı çəkilən platformada 40-dan çox məqaləsinin dərc ediləcəyi nəzərdə tutlub.
Akademik Ziyad Səmədzadə çıxışında Ümummilli liderin Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəldikdən sonra əsasını qoyduğu istisadi islahatlar, “Əsrin Müqaviləsi”nin imzalanması, ölkənin beynəlxalq layihələrə qoşulması, torpaq islahataları, müxtəlif sahələrdə quruculuq işləri və Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu siyasətin uğurlu davam etdirilməsi məsələləri ətrafında fikirləri ilə bölüşmüşdür.
Növbəti məruzəçi “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının müdiri, akademik Əli Abbasov müasir dövrdə iqtisadi kateqoriyaların virtuasllaşması, virtual iqtisadiyyat, virtual məhsul kimi yeni anlayışlar barədə danışaraq, bu sahədə ölkənin böyük potensiala sahib olduğunu bildirdi.
Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi departamentinin direktoru, professor Zahid Məmmədov məruzəsində “Strateji yol xəritəsi kontekstində «Elm, təhsil və biznes formatlı universitetlər: müasir çağırışlar fonunda yeni trendlər” kimi mövzulara toxundu. Məruzəçi bildirdi ki, tədqiqat universiteti – elmi fəaliyyətlə tədris prosesinin real inteqrasiyası əsasında elm və  təhsil fəaliyyətini eyni dərəcədə səmərəli həyata keçirən, qabaqcıl elmi tədqiqatlar aparan, keyfiyyətli elm və tədris mühitini təmin edən, yüksək elmi və elmi-pedaqoji kadr potensialına malik  olan ali təhsil müəssisəsi və ya elm-təhsil mərkəzidir. Müasir dünyada tədqiqat universiteti tədris və elmi tədqiqat fəaliyyətinin inteqrasiyasını təmin edir, tədqiqat mədəniyyəti formalaşdırır və inkişaf etdirir, elmi tədqiqat işlərinin keyfiyyətini yüksəldir, milli elmi tədqiqat sahəsində əldə edilən uğurları beynəlxalq ictimaiyyətə tanıdır və digər vəzifələri həyata keçirir. “Tədqiqat universiteti yeni biliklərin əldə edilməsinə fokuslaşır, tədqiqat nəticələrini kommersiyalaşdırır, iri araşdırma mərkəzlərinin fəaliyyətini təmin edir və digər fəaliyyətlər həyata keçirir”.
Çıxışında bir sıra əhəmiyyətli məqamlara toxunan Z.Məmmədov bildirdi ki, dünya təcrübəsində tədqiqat universitetləri fundamental, tətbiqi və eksperimental elmi tədqiqatların aparılması üçün müvafiq infrastrukturun, elektron kitabxananın, müasir maddi-texniki bazanı formalaşdırır və effektiv istifadəsini təmin edir.
Sonda yekun çıxışında UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Azərbaycanın milli inkişaf strategiyasına həsr edilmiş xüsusiləşdirilmiş nəşrin hazırlanması barədə göstəriş verərək Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin bu iqtiqamətdə ciddi töhfələr verə bilmə potensialına sahib olduğunu bildirdi.

The Republican scientific conference on the topic “Economic development strategy of Azerbaijan” at UNEC
14 NOVEMBER 2018 | VIEWS:
The Republican scientific conference on the topic  “Economic development strategy of Azerbaijan”  was held at UNEC.
At the event, which began with the visit of portrait bust of nationwide leader Heydar Aliyev the rector of UNEC, professor  Adalat Muradov, the full member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, the Chairman of the Committee on Economic Policy, Industry and Enterpreunership of the Parliament (Milli Majlis) Ziyad Samadzadeh , the head of the “Digital economics and ICT” chair, academician Ali Abbasov and the professor Zahid Mammadov, the Director of the “Deprtment for Organization and Management of Scientific Activities” participated as a raporteur.
The event involving the interesting reports on “The Strategic Road Map for National Economy and the Main Sectors of the Economy” was opened by the introductory speech of the rector of UNEC, the professor Adalat Muradov.  He touched on the perspective directions of development of the economic policy and the ongoing targets, laid down by the nationwide leader Heydar Aliyev and implemented by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.  “The successes of Azerbaijan’s economic policy, determined by the great leader Heydar Aliyev and enriched by the  President Ilham Aliyev in line with the requirements of time, are worthy of attention”. Particularly, as a result of this policy, our country has become one of the leading countries of the world in terms of GDP growth rates.
However, the fall in crude oil prices in the world market in 2014 has diminished the importance of factors that played the role in that period. As a result, the new national development strategy for the post-oil period was developed by the head of state and it was adopted in March 2016. Speaking about the targets determined in the strategy, the rector said that in this regard, the key task set forth before UNEC is to train qualified, in other words, creating value specialists.
“The analysis shows that, the recruitment indicators  of  the UNEC students are gradually rising. According to the percentage of passing grade in the interviews held for Public Administration jobs the graduates of the Azerbaijan State Economics University take the second place”. More than 46 percent of individuals graduated from the UNEC and taking the exams for Public Administration jobs have had the successful results. “We are striving to further improvement of these indicators”.
The other target set forth before UNEC is to become the leading university that conducts the research in accordance with the requirements of era. We are continuously working hard to achieve this goal.  In recent years, the number of articles of our researchers-scientists has increased a great deal on such platforms as “Scopus” and “Web of Science”. Over the last three years, we have published overall eight articles in “Web of Science” platform. By the end of this year, more than 40 articles of the UNEC scientists are planned to be published on this platform.
The Academician Ziyad Samadzadeh in his speech  shared his views on the reforms laid down by the National Leader Heydar Aliyev after coming to power, the signing of the “Contract of the Century”, the country’s joining the international projects, the land reforms, construction works in various fields and the successful continuation of this policy by President Ilham Aliyev.
The next speaker, the head of of the “Digital economics and ICT” chair, academician Ali Abbasov spoke about the virtualization of economic categories in modern times, new concepts like virtual economy, virtual product, and said that the country has a great potential in this area.
The Director of the “Deprtment for Organization and Management of Scientific Activities”, the professor Zahid Mammadov in his report also touched upon such topics as “Science, Education and Business-Oriented Universities: New Trends in the Context of Modern Challenges” in the context of the Strategic Road Map.  The speaker noted that, the research university is a higher educational institution or a science-education center with high scientific and scientific-pedagogical personnel potential, providing the scientific and educational environment, conducting advanced scientific researches, conducting scientific and educational activity on the basis of real integration of scientific activity and educational process.  In the modern world, the research university provides the integration of teaching and research activities, forms and develops the research culture, improves the quality of scientific research works, introduces the achievements of national scientific researches to the international community and carries out other tasks. “The research university focuses on the acquisition of new knowledge, commercializes the research results, provides for the activities of major research centers and implements other activities. ”
Referring to a number of important points in his speech, Z. Mammadov noted that, in the world practice the research universities provide the formation and efficient use of the appropriate infrastructure, electronic library, material and technical base for fundamental, applied and experimental scientific researches.
In the end, in his final speech the UNEC Rector, Professor Adalat Muradov instructed to prepare a specialized publication dedicated to the national development strategy of Azerbaijan and said that Azerbaijan State Economics University had the potential to make significant contribution to the development in this direction.