UNEC-də “Azərbaycanın iqtisadi inkişaf strategiyası” mövzusunda Respublika elmi konfransı
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstünün ziyarəti ilə başlamış tədbirdə UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın həqiqi üzvü, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri, akademik Ziyad Səmədzadə, “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının müdiri, akademik Əli Abbasov və Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi departamentinin direktoru, professor Zahid Məmmədov məruzəçi qismində iştirak ediblər.
“Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritə”ləri ətrafında maraqlı məruzələrin yer aldığı tədbiri giriş sözü ilə UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov açmışdır. Ümumilli lider Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulmuş və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən düşünülmüş iqtisadi siyasətın perspektiv inkişaf istiqamətlərinə və qarşıda duran hədəflərə toxunmuşdur. “Ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş və zamanın tələblərinə uyğun olaraq Prezident İlham Əliyev tərəfindən zənginləşdirilən Azərbaycanın  iqtisadi siyasətinin uğurları diqqətə layiqdir”. Məhz bu siyasət nəticəsində ölkəmiz ÜDM-nin artım tempinə görə, dünyanın aparıcı ölkələri sırasına daxil olmuşdur.
Lakin 2014-cü ildə dünya bazarında xam neftin qiymətinin düşməsi həmin dövrə kimi öz rolunu oynayan amillərin əhəmiyyətini azaltmışdır. Nəticədə dövlət başçısı tərəfindən post-neft dövrü üçün yeni milli inkişaf strategiyası hazırlandı və 2016-cı ilin mart ayında qəbul edildi. Strategiyada müəyyənləşdirilmiş hədəflər barədə danışan rektor, bu mənada UNEC-in qarşısında duran əsas vəzifənin keyfiyyətli, yəni dəyər yarada biləcək mütəxəssislərin hazırlaması olduğunu bildirdi. “Təhlillər göstərir ki, UNEC tələbələrinin işə düzəlmə göstəriciləri getdikcə yüksəlir. Dövlət qulluğuna keçirilmiş müsabiqələrdən keçid faizinə görə, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin məzunları ikinci yeri tutur”. UNEC-i bitirmiş və dövlət qulluğu üçün imtahan vermiş şəxslərin 46 faizindən çoxu uğurlu nəticələr göstəriblər. “Biz bu göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması uğrunda əzmlə çalışırıq”.
UNEC-in qarşısında duran digər hədəf dövrün tələbələrinə uyğun tədqiqatlar aparan aparıcı universitetə çevrilməkdir. Bu məqsədə nail olmaq üçün biz davamlı çalışırıq. “Son illər “Scopus” və “Web of Science” kimi platformalarda bizim araşdırmaçı-alimlərimizin məqalələrinin sayı dəfələrlə artıb”. Son üç ildə bizim “Web of Science” platformasında ümumilikdə 8 məqaləmiz dərc edilmişdi. Bu ilin sonuna UNEC alimlərinin adı çəkilən platformada 40-dan çox məqaləsinin dərc ediləcəyi nəzərdə tutlub.
Akademik Ziyad Səmədzadə çıxışında Ümummilli liderin Heydər Əliyevin hakimiyyətə gəldikdən sonra əsasını qoyduğu istisadi islahatlar, “Əsrin Müqaviləsi”nin imzalanması, ölkənin beynəlxalq layihələrə qoşulması, torpaq islahataları, müxtəlif sahələrdə quruculuq işləri və Prezident İlham Əliyev tərəfindən bu siyasətin uğurlu davam etdirilməsi məsələləri ətrafında fikirləri ilə bölüşmüşdür.
Növbəti məruzəçi “Rəqəmsal iqtisadiyyat və İKT” kafedrasının müdiri, akademik Əli Abbasov müasir dövrdə iqtisadi kateqoriyaların virtuasllaşması, virtual iqtisadiyyat, virtual məhsul kimi yeni anlayışlar barədə danışaraq, bu sahədə ölkənin böyük potensiala sahib olduğunu bildirdi.
Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi departamentinin direktoru, professor Zahid Məmmədov məruzəsində “Strateji yol xəritəsi kontekstində «Elm, təhsil və biznes formatlı universitetlər: müasir çağırışlar fonunda yeni trendlər” kimi mövzulara toxundu. Məruzəçi bildirdi ki, tədqiqat universiteti – elmi fəaliyyətlə tədris prosesinin real inteqrasiyası əsasında elm və  təhsil fəaliyyətini eyni dərəcədə səmərəli həyata keçirən, qabaqcıl elmi tədqiqatlar aparan, keyfiyyətli elm və tədris mühitini təmin edən, yüksək elmi və elmi-pedaqoji kadr potensialına malik  olan ali təhsil müəssisəsi və ya elm-təhsil mərkəzidir. Müasir dünyada tədqiqat universiteti tədris və elmi tədqiqat fəaliyyətinin inteqrasiyasını təmin edir, tədqiqat mədəniyyəti formalaşdırır və inkişaf etdirir, elmi tədqiqat işlərinin keyfiyyətini yüksəldir, milli elmi tədqiqat sahəsində əldə edilən uğurları beynəlxalq ictimaiyyətə tanıdır və digər vəzifələri həyata keçirir. “Tədqiqat universiteti yeni biliklərin əldə edilməsinə fokuslaşır, tədqiqat nəticələrini kommersiyalaşdırır, iri araşdırma mərkəzlərinin fəaliyyətini təmin edir və digər fəaliyyətlər həyata keçirir”.
Çıxışında bir sıra əhəmiyyətli məqamlara toxunan Z.Məmmədov bildirdi ki, dünya təcrübəsində tədqiqat universitetləri fundamental, tətbiqi və eksperimental elmi tədqiqatların aparılması üçün müvafiq infrastrukturun, elektron kitabxananın, müasir maddi-texniki bazanı formalaşdırır və effektiv istifadəsini təmin edir.
Sonda yekun çıxışında UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov Azərbaycanın milli inkişaf strategiyasına həsr edilmiş xüsusiləşdirilmiş nəşrin hazırlanması barədə göstəriş verərək Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin bu iqtiqamətdə ciddi töhfələr verə bilmə potensialına sahib olduğunu bildirdi.

В UNEC республиканская научная конференция на тему «Стратегия экономического развития Азербайджана»
В UNEC состоялась республиканская научная конференция на тему «Стратегия экономического развития Азербайджана».
В мероприятии, начавшемся с посещения бюста общенационального лидера Гейдара Алиева, в качестве докладчиков приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, действительный член НАНА, председатель комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса, академик Зияд Самедзаде, заведующий кафедрой «Цифровая экономика и ИКТ», академик Али Аббасов и директор Департамента организации и управления научной деятельностью, профессор Захид Мамедов.
Мероприятие, в котором нашли место интересные обсуждения вокруг темы «Стратегические карты по национальной экономике и основным секторам экономики», открыл вступительным словом ректор  UNEC, профессор Адалат Мурадов.  Он коснулся вопроса о направлениях перспективного развития продуманной экономической политики, заложенной общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и осуществляемой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, и поставленных целей.   «Достойны внимания успехи экономической политики Азербайджана, определенные великим лидером Гейдаром Алиевым и соответственно требованиям времени обогащенные Президентом Ильхамом Алиевым».  Именно в результате этой политики наша страна по темпу роста ВВД  расположилась в ряду ведущих стран мира.
Однако снижение цен сырой нефти на мировом рынке в 2014 году уменьшило значение факторов, играющих роль до указанного периода. В результате главой государства была разработана новая стратегия национального развития для постнефтяного периода, которая была принята в марте 2016 года. Говоря о целях, определенных в стратегии, ректор  отметил, что в этом смысле основная задача, стоящая перед UNEC разработана профессиональными специалистами, способными дать оценку. «Анализы показывают, что постепенно растут показатели трудоустройства студентов UNEC.  По проходному баллу конкурса для поступления на государственную службу выпускники Азербайджанского государственного экономического университета занимают второе место». Свыше 46 процентов лиц, окончивших UNEC и сдавших экзамены для поступления на государственную службу,  показали успешные результаты. «Мы настойчиво трудимся во имя улучшения этих показателей».
Другой целью UNEC является превращение в ведущего университета, который будет проводить  исследования соответственно требованиям эпохи. Для достижения этой цели мы устойчиво трудимся.  «В последние годы в платформе “Scopus” и  “Web of Science” значительно увеличилось число статей наших ученых-исследователей».   За последние три года в платформе “Web of Science” в целом опубликовано 8 наших статей. В этом году предусматривается публикация свыше 40 статей ученых UNEC в указанной платформе.
Академик Зияд Самедзаде  поделился  мнением  по вопросам экономических реформ, основу которых заложил общенациональный лидер Гейдар Алиев после прихода к власти, подписания «Контракта века», участия страны в международных проектах, земельных реформ,  строительных работ в разных сферах и успешном продолжении этой политики Президентом Ильхамом Алиевым.
Следующий докладчик заведующий кафедрой «Цифровая экономика и ИКТ», академик Али Аббасов говоря о виртуализации экономических категорий в современную эпоху, а также о таких новых понятиях как виртуальная экономика, виртуальный продукт, отметил большой потенциал страны в этой сфере.
В своем выступлении директор департамента Организации и управления научной деятельностью, профессор Захид Мамедов затронул такие темы как «Университеты научного, образовательного и бизнес формата: новые тренды  на фоне современных призывов» в контексте «Стратегической дорожной карты».  Докладчик отметил, что исследовательский университет – это высшее учебное заведение или научно-образовательный центр, осуществляющий на одинаковом уровне научную и образовательную деятельность на основе реальной интеграции научной деятельности и учебного процесса, ведущий передовые научные исследования, обеспечивающий качественную и учебную среду, имеющий высокий научный и научно-педагогический кадровый потенциал. В современном мире исследовательские университеты обеспечивают интеграцию учебной и научно-исследовательской деятельности, формируют и развивают  исследовательскую культуру,  повышают качество научно-исследовательских работ, успехи, достигнутые в национальном научном исследовании представляют международной общественности, а также осуществляют другие задачи.  «Исследовательский университет фокусируется на получении новых знаний, коммерцизации результатов исследования, обеспечивает  деятельность крупных исследовательских центров и  осуществляет другую деятельность».
В своем выступлении обратив внимание на наиболее важные моменты, З.Мамедов  отметил, что в мировой практике исследовательские университеты для проведения фундаментальных, прикладных и экспериментальных научных исследований формируют соответствующую инфраструктуру, электронную библиотеку , современную материально-техническую базу и обеспечивают их эффективное использование.
В своем заключительном выступлении ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов дал указание по поводу подготовки специализированного издания, посвященного стратегии национального развития Азербайджана, и отметил, что Азербайджанский государственный экономический университет имеет достаточный потенциал для  внесения серьезного вклада в этом направлении.