UNEC-də elmi seminar: Azərbaycan iqtisadiyyatının mövcud durumu və perspektivlər
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) elmi seminar keçirilib. Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin birinci rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan geniş iclasındakı çıxışından irəli gələn vəzifələr seminara toplaşan iqtisadçılar və tədqiqatçılar tərəfindən ətraflı müzakirə olunub.
Qeyd edilib ki, bu ilin 3 ayı ərzində ölkəmizdə iqtisadi inkişaf meylləri qeydə alınıb. Bildirilib ki, dünya bazarında neftin qiymətinin aşağı düşməsi nəticəsində ümumi daxili məhsulun azalması müşahidə edilsə də, qeyri-neft sənayesinin beş faizdən çox artması müsbət göstəricidir.
Bildirilib ki, ilk rüb ərzində 37 min yeni iş yerinin yaradılması, işsizliyin səviyyəsinın çox aşağı olması müsbət haldır.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşları 2016-cı ilin birinci rübündə ölkə iqtisadiyatının mövcud durumu və meylləri, bu meylləri şərtləndirən amillər haqqında danışaraq, müvafiq təkliflər veriblər.
Sonda seminar iştirakçıları ölkə iqtisadiyyatında artımın təmin edilməsi yolları haqqında fikir mübadiləsi aparıblar.

A Scientific Workshop held at UNEC: Current Situation and Perspectives of Azerbaijan Economy
A scientific seminar has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). Duties arising from the remarks at an extended meeting chaired by the President Ilham Aliyev dedicated to the results of the socio- economic development of the first quarter of 2016 and the challenges upcoming of the Cabinet of Ministers have been discussed within the workshop attended by scientists and researchers in detail.
It was noted that economic development trends have been registered within 3 months of this year in the country. Despite the decline in the Gross Domestic Product has been observed as a result of lower oil prices on the world market, the fact of increase in the non- oil industry by five percent is a positive indicator.
It was also highlighted that 37 thousand of new jobs during the first quarter and the lower unemployment rate are very positive indicators.
Talking about the current state and trends in the national economy and factors contributing to these trends the employees of the Scientific-Research Institute of Economic Studies of UNEC have made relevant proposals.
The participants of the seminar have shared their views on the ways of promoting development in the country’s economy at the end.