UNEC-də 2016-cı ilin 9 ayının sosial-iqtisadi yekunları müzakirə edilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) elmi seminar keçirilib. Seminarda UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (İAETİ) iqtisadçı və tədqiqatçıları Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2016-cı ilin doqquz ayının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan geniş iclasındakı çıxışından irəli gələn vəzifələri müzakirə edib.
İAETİ-nun direktoru, professor Yadulla Həsənli iştirakçılara 2016-cı ilin doqquz ayının sosial-iqtisadi inkişafının yekunları haqqında umumi məlumat verib.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun baş elmi işçisi Elman İbişov ölkə başçısının çıxışından irəli gələn tapşırıq və tövsiyələrə xüsusi diqqət çəkərək, qeyd olunan müddətdə əldə olunan uğurlardan və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, qlobal iqtisadiyyatda cərəyan edən proseslərin yaratdığı yeni çağırışlara, Azərbaycanın yerləşdiyi regionda geosiyasi gərginliyin artmasına baxmayaraq, ötən ilin doqquz ayında da makroiqtisadi sabitlik təmin edilib, bu da respublikada sosial-iqtisadi sahədə həyata keçirilən siyasətin kifayət qədər praqmatik olduğunu və reallıqlara əsaslandığını bir daha sübut edib. Aparılan islahatlar dünyanın aparıcı iqtisadi mərkəzləri tərəfindən də yüksək qiymətləndirilərək Davos Dünya İqtisadi Forumunda Azərbaycan iqtisadiyyatı rəqabət qabiliyyətliliyinə görə dünyada 37-ci yerə layiq görülüb.
Seminarda qarşıdakı dövr üçün ölkə Prezidenti tərəfindən müəyyənləşdirilən mühüm vəzifələrdən danışılıb, bu vəzifələrin əsas hədəfləri açıqlanıb. Bildirilib ki, neft ixracının azaldılması, qeyri-neft sektorunun inkişafı, ixracın artırılması və idxaldan asılılığın aradan qaldırılması əsas hədəflərdəndir. Bu sahədə sənaye və kənd təsərrüfatı əsas istiqamətlərdir. Kənd təsərrüfatı sahəsində pambıqçılıq, taxılçılıq, baramaçılıq, üzümçülük və digər sahələrin inkişafının prioritet istiqamətlər olduğu göstərilərək, bu sahələrin dərindən öyrənilməsinə ehtiyac duyulduğu vurğulanıb.
Müzakirələrlə davam edən seminarda iqtisadçılar ölkə iqtisadiyyatının mövcud durumu və meylləri haqqında danışaraq təkliflərini səsləndiriblər.

Socio- economic Results of 9 months of 2016 were discussed
A scientific workshop was held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). Economists and research fellows of UNEC’s Scientific-research Institute of Economics Studies discussed a wide range of remarks made at a meeting dedicated to the results of socio-economic development of 9 months of 2016 and all tasks held by the Cabinet of Ministers under the President Ilham Aliyev’s chairmanship.
The Director of the SRIES, Professor Yadulla Hasanli provided the participants with the information about the results of socio-economic development of 9 months of 2016.
UNEC’s senior research fellow at the Research Institute for Economic Research Elman Ibishov spoke about the instructions and recommendations arising from the President’s speech, with special emphasis on the achievements and challenges in the process. He said, the new challenges created by the processes taking place in the global economy, the rise in geopolitical tensions in the region, despite the macroeconomic stability was achieved in the nine months of last year, it is also the policy of social and economic life, and the reality is based on pragmatic enough to prove once again. The reforms are also highly regarded by the world’s leading economic centers of the Davos World Economic Forum, Azerbaijan’s economy has been awarded 37th place in the world for competitiveness.
The seminar focused on important tasks for the coming period as determined by the President, has been the primary targets of these tasks. It was noted that the reduction of oil exports and non-oil sector and increase exports of the main goals of eliminating dependence on imports. The main directions of the area are the industry and agriculture. The agricultural sector, cotton, wheat, sericulture, viticulture and other areas showing growth in priority areas, he emphasized the need for thorough study of areas.
Speaking about the current state and trends in the country’s economy the economists sounded proposals within the seminar.