22 SENTYABR 2016 | VIEWS:
Sentyabrın 22-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “İnnovativ bankçılıq” laboratoriyasının rəsmi açılışı olub. “Kapital Bank”ın dəstəyi ilə istifadəyə verilən laboratoriyanın açılışında universitet və bank rəhbərliyi ilə yanaşı, tələbə və müəllimlər də iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və “Kapital Bank”ın İdarə Heyətinin sədri Rövşən Allahverdiyev “SABAH” qrupları üçün hazırlanan, müasir avadanlıq, bank proqramları və elektron resurslarla təchiz edilən auditoriya ilə tanış olublar.
Laboratoriyanın əhəmiyyətindən danışan UNEC rektoru bildirib ki, bu, UNEC-də maliyyə sektorunda fəaliyyət göstərən 4-cü laboratoriyadır. Ə.Muradov qeyd edib ki, laboratoriya bank sektorunun tələblərinə cavab verə bilən yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasında böyük rol oynayacaq. İxtisaslaşdırılan laboratoriyada tələbələr nəzəri biliklərlə yanaşı, praktik biliklər də əldə edəcəklər. Rektor tələbələrə bilik uğrunda mübarizə aparmaqlarını tövsiyə edib.
“Kapital Bank”ın İdarə Heyətinin sədri Rövşən Allahverdiyev məzun olduğu universitetdə belə bir laboratoriyanın açılımasının tələbələr üçün unikal imkan yaratdığını bildirib. Qeyd edib ki, bankın sosialyönümlü siyasətinin bir hissəsi olan laboratoriya ikitərəfli əməkdaşlıqda da mühüm rol oynayacaq. R.Allahverdiyev “İnnovativ bankçılıq” laboratoriyasının təkmilləşdirilməsi üçün tələbələrdən təkliflər gözlədiklərini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra SABAH tələbələrinə “Cari hesabın açılışı” mövzusunda təqdimat keçilib.
“İnnovativ bankçılıq” laboratoriyasındakı kompüterlərə bank əməliyyat proqramının demo versiyası yazılıb və tələbələr 4 əsas bank əməliyyatlarını burada həyata keçirə biləcəklər. Dərsləri universitetin təlim keçmiş müəllimləri və seçilmiş tələbələr tədris edəcək.
Qeyd: 10 mart 2016-cı ildə UNEC-lə “Kapital Bank” arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Sənədə əsasən, UNEC-də Kapital Bank tərəfindən ixtisaslaşdırılmış “Elektron Bankçılıq” laboratoriyası yaradılması, birgə əməkdaşlıq çərçivəsində yüksək akademik göstəriciləri ilə seçilən tələbələrə təqaüd verilməsi, tələbələrin bankın müxtəlif struktur bölmələrində təcrübə keçməsi, birgə elmi-texniki konfransların təşkili, təcrübə mübadiləsinin aparılması nəzərdə tutulub.

В UNEC состоялось открытие лаборатории «Инновационное банковское дело»
22 сентября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялось официальное открытие лаборатории «Инновационное банковское дело».. На открытии лаборатории, представленной в эксплуатацию при поддержке  «Капитал банка», наряду с руководством университета и банка, приняли участие студенты и преподаватели.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов и председатель Президиума «Капитал банка» Ровшан Аллахвердиев ознакомились с подготовленной для групп «САБАХ» аудиторией, оснащенной современным оборудованием, банковскими программами и электронными ресурсами.
Ректор UNEC говоря о значении лаборатории отметил, что это является 4-ей лабораторией, функционирующей в финансовом секторе. А.Мурадов отметил, что лаборатория сыграет большую роль в подготовке высококвалифицированных специалистов, отвечающих требованиям банковского сектора. В специализированной лаборатории студенты наряду с теоретическим знаниями, овладеют также практическими знаниями. Ректор рекомендовал студентам вести борьбу за знания.
Председатель президиума «Капитал банка» Ровшан Аллахвердиев отметил, что  создание такой лаборатории в университете, выпускником которого является, уникальная возможность для студентов. Он отметил, что лаборатория, которая является частью социально направленной политики банка, сыграет важную роль в двустороннем сотрудничестве. Р.Аллахвердиев довел до внимания присутствующих о выдвижении предложений для усовершенствования лаборатории «Инновационное банковское дело».
Позже студентам группы «САБАХ» была представлена презентация на тему «Открытие текущего счета».
В компьютерах лаборатории «Инновационное банковское дело» записана демо версия программы  банковских операций и здесь студенты смогут осуществить 4 основные банковские операции. Уроки будут преподавать прошедшие тренинги преподаватели и избранные студенты.
Примечание: 10 марта  2016 года между UNEC и «Капитал банком» подписан меморандум о соглашении.. В соответствии с документом, создание в UNEC специализированной лаборатории «Электронное банковское дело» предусматривает в рамках совместного сотрудничества выдача стипендий студентам, отличившимся академическими показателями, прохождение студентами практики в различных структурах банка, организация совместных научно-технических конференций,  проведение обмена опытом.