22 SENTYABR 2016 | VIEWS:
Sentyabrın 22-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “İnnovativ bankçılıq” laboratoriyasının rəsmi açılışı olub. “Kapital Bank”ın dəstəyi ilə istifadəyə verilən laboratoriyanın açılışında universitet və bank rəhbərliyi ilə yanaşı, tələbə və müəllimlər də iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və “Kapital Bank”ın İdarə Heyətinin sədri Rövşən Allahverdiyev “SABAH” qrupları üçün hazırlanan, müasir avadanlıq, bank proqramları və elektron resurslarla təchiz edilən auditoriya ilə tanış olublar.
Laboratoriyanın əhəmiyyətindən danışan UNEC rektoru bildirib ki, bu, UNEC-də maliyyə sektorunda fəaliyyət göstərən 4-cü laboratoriyadır. Ə.Muradov qeyd edib ki, laboratoriya bank sektorunun tələblərinə cavab verə bilən yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlanmasında böyük rol oynayacaq. İxtisaslaşdırılan laboratoriyada tələbələr nəzəri biliklərlə yanaşı, praktik biliklər də əldə edəcəklər. Rektor tələbələrə bilik uğrunda mübarizə aparmaqlarını tövsiyə edib.
“Kapital Bank”ın İdarə Heyətinin sədri Rövşən Allahverdiyev məzun olduğu universitetdə belə bir laboratoriyanın açılımasının tələbələr üçün unikal imkan yaratdığını bildirib. Qeyd edib ki, bankın sosialyönümlü siyasətinin bir hissəsi olan laboratoriya ikitərəfli əməkdaşlıqda da mühüm rol oynayacaq. R.Allahverdiyev “İnnovativ bankçılıq” laboratoriyasının təkmilləşdirilməsi üçün tələbələrdən təkliflər gözlədiklərini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra SABAH tələbələrinə “Cari hesabın açılışı” mövzusunda təqdimat keçilib.
“İnnovativ bankçılıq” laboratoriyasındakı kompüterlərə bank əməliyyat proqramının demo versiyası yazılıb və tələbələr 4 əsas bank əməliyyatlarını burada həyata keçirə biləcəklər. Dərsləri universitetin təlim keçmiş müəllimləri və seçilmiş tələbələr tədris edəcək.
Qeyd: 10 mart 2016-cı ildə UNEC-lə “Kapital Bank” arasında əməkdaşlıq haqqında memorandum imzalanıb. Sənədə əsasən, UNEC-də Kapital Bank tərəfindən ixtisaslaşdırılmış “Elektron Bankçılıq” laboratoriyası yaradılması, birgə əməkdaşlıq çərçivəsində yüksək akademik göstəriciləri ilə seçilən tələbələrə təqaüd verilməsi, tələbələrin bankın müxtəlif struktur bölmələrində təcrübə keçməsi, birgə elmi-texniki konfransların təşkili, təcrübə mübadiləsinin aparılması nəzərdə tutulub.

The official opening of the laboratory “Innovative Banking” has taken place at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on September 22. Beside the university and bank administration, the academic staff and students participated in the opening of the laboratory launched with support of “Kapital Bank”.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov and the Chairman of the “Kapital Bank’s” Executive Board Rovshan Allahverdiyev became familiar with the lecture room prepared for SABAH Group students and supplied with modern equipment, bank programs and e- resources.
Speaking about the significance of the laboratory, UNEC Rector said this is the fourth laboratory operating in the financial sector. A.Muradov noted that the laboratory would play important role in the development of highly skilled specialists meeting the requirements of banking sector. In addition to theoretical knowledge students will also obtain practical skills in the specialized laboratory. Rector advised the students to compete for the knowledge.
Chairman of the “Kapital Bank’s” Executive Board Rovshan Allahverdiyev said that the kind of laboratory creates unique opportunities for the students at the university he graduated from. He said the laboratory which is a part of the bank’s social policy would play important role in bilateral cooperation. He drew to attention that they are interested in receiving proposals from the students to improve the laboratory “Innovative Banking”.
Afterwards, students were introduced the presentation on “Opening of a Current Account”.
The computers of the “Innovative Banking” laboratory were downloaded a demo version of the banking operation program and the student will have a chance of implementing 4 banking operations here. Trainings will be conducted by the trained teaching staff or the students of the university.
Note: UNEC and the “Kapital Bank” signed a contract of cooperation on March 10 2016. The establishment of the laboratory “Innovative Banking”, granting of the students with high academic indicators, internship of the students in different structural units of the bank and the organization of joint scientific and technical conferences and exchange of experiences are planned in accordance with the document.