UNEC-də iqtisadçı tələbələrin Milli Prioritetlərə həsr olunan I Şəbəkələşmə Forumu keçirilib
Fevralın 23-də Azərbaycan Respublikası Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi, “İqtisadçı Tələbələrə Dəstək” İctimai Birliyinin təşkilatçılığı və Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) tərəfdaşlığı ilə “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” – İqtisadçı Tələbələrin I Şəbəkələşmə Forumu keçirilib.
Forumun məqsədi iqtisadiyyat ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”lə bağlı maarifləndirilməsi və Milli Prioritetlərin həyata keçirilməsində onların rolunun artırılmasından ibarət olub.
Forumun açılışında çıxış edən UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru dos.Səadət Qəndilova iştirakçıları salamlayaraq, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in gənclər, xüsusilə də iqtisadçı tələbələr arasında təbliğinin vacibliyindən danışıb. O, forum çərçivəsində ilk dəfə olaraq, iqtisadiyyat ixtisası üzrə təhsil alan gənclərin bir araya gəldiyini, panel sessiyalarda müəllim və tələbələr tərəfindən Milli Prioritetlərin bütün istiqamətlərini əhatə edən müzakirələrin aparılacağını bildirib.
İqtisadçı Tələbələrə Dəstək İB-nin sədri, forumun moderatoru Səməd Rzazadə aparılan müzakirələrdə milli prioritetlər barədə gənclərin məlumatlandırılacağını, onların bu istiqamətdə təkliflər və təşəbbüslərinin aidiyyəti qurumlara təqdim olunacağını bildirib. Eyni zamanda tələbələrdən ibarət yaradılmış işçi qrupunun üzvləri ilə bir sıra dövlət qurumlarının rəsmiləri arasında görüşlərin keçirilməsinin və müzakirələrin aparılmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Sonra Azərbaycan İqtisadçılar İttifaqının sədr müavini, UNEC-in dosenti Elşad Səmədzadə,“İqtisadiyyat” kafedrasının müəllimi Aslan Əzimzadə və UNEC Tələbə Gənclər Təşkilatının sədri Jalə Teymurlu mövzu ilə bağlı çıxışlar ediblər.
Forum rəqabətli insan kapitalı və müasir innovasiyalar məkanı, təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi mövzularına həsr olunan panel sessiyalarla davam edib.

В UNEC состоялся I Сетевой форум студентов-экономистов, посвященный национальным приоритетам
23 февраля при финансовой поддержке Молодёжного фонда Азербайджанской Республики, организации Общественного объединения «Поддержка студентов-экономистов» и партнерстве Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) состоялся I Сетевой форум студентов-экономистов «Национальные приоритеты социально-экономического развития: Азербайджан 2030».
Целью форума было ознакомление студентов, обучающихся по специальности экономики, с «Национальными приоритетами социально-экономического развития:Азербайджан 2030» и повышение их роли в реализации Национальных приоритетов.
Выступившая на открытии форума проректор по работе со студентами UNEC доцент Саадат Гандилова поприветствовала участников и рассказала о важности пропаганды «Национальных приоритетов социально-экономического развития: Азербайджан 2030» среди молодежи, особенно среди студентов-экономистов. Она отметила, что впервые в рамках форума молодые люди, изучающие экономику, собираются вместе, а на панельных сессиях преподаватели и студенты обсудят все направления Национальных приоритетов.
Председатель ОО Поддержка студентов-экономистов, модератор форума Самед Рзазаде отметил, что в ходе обсуждений молодежь будет проинформирована о национальных приоритетах, а их предложения и инициативы в этом направлении будут представлены соответствующим структурам. В то же время он отметил, что планируется проведение встреч и дискуссий между членами рабочей группы, состоящей из студентов, и официальными лицами ряда государственных структур.
Затем по теме выступили заместитель председателя Союза экономистов Азербайджана, доцент UNEC Эльшад Самедзаде, преподаватель кафедры «Экономика» Аслан Азимзаде и председатель Студенческой молодежной организации UNEC Жаля Теймурлу.
Форум продолжился панельными сессиями, посвященными темам конкурентоспособного человеческого капитала и современного инновационного пространства, чистой окружающей среды и зеленого роста страны.