UNEC-də “Model WTO” konfransı çərçivəsində təlimlərə başlanılıb
Mayın 20-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Ümumdünya Ticarət Təşkilatının (ÜTT) modeli konfransına hazırlıq çərçivəsində iştirakçılar üçün təlimlər keçirilib. Azərbaycanda ilk dəfə olaraq tələbələr arasında baş tutan tədbirdə iştirakçılara ÜTT-dəki proseslər və qaydalar barədə məlumat çatdırılıb. UNEC Beynəlxalq İqtisadiyyat kafedrasının müəllimi Seymur Əliyev “Ticarət potensialının gücləndirilməsi: Qlobal ticarət sisteminin problemləri” və “Azərbaycanın ÜTT-yə qoşulması danışıqları” mövzuları üzrə geniş məlumat verib.
Sonda ÜTT-yə üzvlüyün üstünlükləri, tələb olunan şərtlər barədə suallar cavablandırılıb.
21-22 mayda təşkil olunacaq əsas konfransda tələbələr mövzular üzrə araşdırma apararaq, təyin olunduqları ölkələrin iqtisadiyyatı, xüsusən ticarət əlaqələri və siyasi münasibətləri haqda  məruzə ilə çıxış edəcəklər. İki gün ərzində iştirakçılar mövzu ətrafında diskussiya xarakterli debatlar aparacaqlar. Müzakirənin yekunu kimi iştirakçılar tərəfindən şərti deklarasiyalar qəbul olunacaq.

The participants of the Conference World Trade Organization model have been conducted trainings within the preparation at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on May 20. At the event held among the students or the first time in Azerbaijan, the participants were informed about the WTO processes and procedures. The teaching staff of UNEC Department of International Economics Seymur Aliyev delivered detailed information on “Strengthening the Capacity of Trading: Problems of Global Trading System” and “Negotiations held on Azerbaijan’s accession to WTO”.
Questions on the advantages of WTO membership and the requirements were responded in the end.
Students will conduct research on the topic and will make reports on the country’s economy they were appointed, especially its trading ties and political relations during the main conference to be held on May 21-22. The participants will conduct debates on the topic within the two days. Conventional declarations will be made by the participants as a result of discussions.