UNEC-də innovativ tədris texnologiyası: Dual Tədris
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) ilk dəfə olaraq “Dual tədris” modeli tətbiq olunub. İnnovativ tədris texnologiyalarının tətbiqi məqsədi ilə həyata keçirilən model auditoriyada iki fənnin eyni vaxtda tədris edilməsinə şərait yaradır.
“Dual tədris” Maliyyə və mühasibat fakültəsinin I kurs tələbələrinin İngilis dili dərsində tətbiq edilib. Xarici dillər kafedrasının gənc müəllimi Aynur Mirzəyevanın tədris etdiyi dərsin mövzusu “Marketinq” olub. İnteraktiv metodlara əsaslanan dərsdə ikinci müəllim – bu sahənin mütəxəssisi olaraq Marketinq kafedrasının müəllimi Ramil Cabbarov iştirak edib.
R.Cabbarov, A.Mirzəyevanın tələbələrə ingilis dilində öyrətdiyi marketinq terminlərinin mahiyyətini izah edərək, real kesylərdən nümunələr çəkib. Yerli və qlobal marketinq sahəsinə aid spesifik xüsusiyyətlərin mahiyyətini açıqlayıb.
UNEC-in gənc müəllimləri Avropanın qabaqcıl tədris texnologiyası metodikası olan “Dual tədris” sisteminin üstünlüklərindən danışaraq, bu metoddan istifadənin davamlı olacağını bildiriblər.

The model of “Dual teaching” has been applied for the first time at Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The model implemented with the aim of applying innovative teaching technologies enables to conduct two disciplines in the auditorium at the same time.
The “Dual teaching” was applied to the first year undergraduates of the School of “Finance and Accounting”. The topic of the lesson conducted by a young instructor of the Department of “Foreign LanguagesAynur Mirzayeva was “Marketing”. The teaching staff member of the Department “Marketing” Ramil Jabbarov attended the lesson based on interactive methods as an expert of the area.
R.Jabbarov explained the terms in marketing mentioned by A.Mirzayeva in English, stating real examples of cases. He revealed the essence of specific features in domestic and global Marketing.
Speaking about the advantages of advanced European training technology “Dual teaching” system, UNEC’s young teachers noted the use of this method will be continued.