UNEC-də sosial biznes konsepsiyası müzakirə olunub
Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə reallaşan konfransın təşkilatçıları UNEC, Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondu (BAMF) və Azərbaycan Yunus Sosial Biznes Mərkəzidir.
Rektor, professor Ədalət Muradov bildirib ki, UNEC-in məqsədi dünya iqtisadiyyatında baş verən ən aktual məsələlərin tədqiqatında yaxından iştirak etməkdir. Bu istiqamətdə UNEC-də görülən işlərdən bəhs edən rektor dünya təcrübəsində ilk dəfə olaraq Azərbaycan neftinin dünya bazarında qiymətinin proqnozlaşdırıldığını, UNEC Tədqiqat Fondunun xətti ilə Rusiyanın rəqəmsal iqtisadiyyat və e-maliyyə üzrə tanınmış eksperti, professor Ruslan Makarovla kriptovalyuta və e-pullar mövzusunun müzakirə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Diqqətimizi cəlb edən mövzulardan biri də sosial biznesdir, deyən Ə.Muradov cəmiyyətə azad kapitalizm ideyasının alternativi olaraq təqdim edilən sosial biznesin özəlliklərindən danışıb: “Burada sahibkarlıq fəaliyyətinin məqsədi mənfəət deyil, cəmiyyətdəki problemlərin həllidir. Bu baxımdan əminliklə deyə bilərəm ki, biz, təhsil müəssisəsi olaraq müəyyən mənada sosial bizneslə məşğuluq. Məzunlarımızın işlə təmin olunması qarşımızda çox ciddi məsələ kimi dayandıqda Nobel Mükafatçısı Məhəmməd Yunusun “sən iş axtarma, iş yarat!” fikri bizə mükəmməl bir ideya verir”.
Sosial startapların önəmindən danışan rektor məzunların işəgötürəndən asılı olmaqdansa, onlara rəqabət yaratmasını istədiklərini bildirib. Ə.Muradov məzunların öz gələcəyini təmin etməsi və yaratdıqları biznesə tələbə yoldaşlarını cəlb etməsini onların işsizlik probleminin alternativsiz həlli yolu adlandırıb.
Konfransda Nobel Sülh Mükafatı Laureatı Məhəmməd Yunusun videomüraciəti yayımlanıb. Konfransın işinə uğurlar arzulayan Nobel mükafatçısı Azərbaycana səfərini məmnuniyyətlə xatırlayaraq, BAMF prezidenti Umud Mirzəyev və UNEC rektoru Ədalət Muradovla görüşündən bəhs edib: “Görüşlərimizdə bu qənaətə gəldik ki, biz diqqətimizi sosial biznes üzərində cəmləyərək münasibətlər qura bilərik və indi də bunu uğurla icra edirik. Mən əminəm ki, Azərbaycan höküməti insanların problemlərini həll etmək istiqamətində müvafiq addımlar atır, amma insanlar da həyatlarını özləri qurmaqda fəal olmalıdırlar. Bu, mənim inamımdır”. Hər bir insanın sərhədsiz yaradıcı imkanlarla yoğrulduğunu və bunun sosial biznes ideyasının başlanğıc fikri olduğunu diqqətə çatdıran M.Yunus sosial bizneslə dünyanı dəyişmək mümkünlüyünü bildirib.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Mətin Kərimli sosial biznes konsepsiyasının əhəmiyyətinə toxunaraq, bu istiqamətdə dövlət tərəfindən müvafiq işlərin aparıldığını və uğurlu nəticələr əldə olunduğunu bildirib. O, ölkə rəhbərinin tapşırığı ilə sosial biznes ideyasının ölkəmizin mövcud reallıqları əsasında tətbiqi istiqamətində işlərin aparıldığını və yaxın zamanlarda bununla bağlı ölkədə müsbət nəticələrin əldə olunacağını diqqətə çatdırıb.
BAMF-ın prezidenti Umud Mirzəyev Məhəmməd Yunus və Yunus Mərkəzi ilə uzun müddətdən bəri davam edən dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərindən söz açıb. O, M.Yunusun Azərbaycana səfəri zamanı ölkə rəhbəri ilə, bəzi rəsmilərlə görüşünün əhəmiyyətinə toxunub: “Məhəmməd Yunusun ölkəmizə səfərindən sonra cənab Prezidentin fikirləri, göstəriş və tapşırıqları sosial biznes ideyası ətrafında yeni təşəbbüs və yanaşmaların tətbiqini zəruri edib”. U.Mirzəyev M.Yunusu insanları öz ideyalarına inanmağa sövq edən ideya generatoru adlandırıb. O, UNEC, Yunus Sosial Biznes Mərkəzi və BAMF arasında bağlanan üçtərəfli memorandum sayəsində bir müddətdir ki, sosial biznesin araşdırılması, akademik tədqiqatların aparılması sahəsində görülən işlərdən söz açıb.
ABAD direktoru Rüfət Elçiyev ABAD modelinin unikal cəhətlərinə toxunub. O, ABAD-ın bir model olaraq sosial təsiri, insanların sosial biznesə təşviqi istiqamətindəki rolu barədə konfrans iştirakçılarına məlumat verib.
UNEC-in Beynəlxalq Doktorantura və Magistratura Mərkəzinin direktoru, dosent Fariz Əhmədov sosial biznes və dünya təcrübəsindən bəhs edərək, konfrans iştirakçılarına maraqlı faktlar açıqlayıb.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İcraçı direktoru Vüsal Qasımlı sosial biznesin tətbiqində bazar araşdırmalarının əhəmiyyətinə toxunaraq, mikromaliyyənin effektinin artırılması istiqamətində işlərdən danışıb.
Ə.Muradov UNEC-də fəaliyyət göstərən Dijital Marketinq Mərkəzinin ixrac bazarlarının coğrafiyasını təhlil edərək, təklifləri təqdim edə biləcəyini bildirib. Yeni fəaliyyətə başlayan mərkəzin imkanlarından söz açan rektor, xarici bazarların internet vasitəsi ilə marketinqinin aparılmasında UNEC-in rəqabətdən kənarda olacağını diqqətə çatdırıb.
Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun icraçı direktoru Şirzad Abdullayev sosial biznesin inkişafında regionlarda icma əsaslı birliklərin formalaşdırılması və inkişaf etdirilməsi məsələsinə önəm verdiyini qeyd edib. O, bu icmaların maliyyə mənbələrinə çıxış əldə etmələrinin vacibliyini vurğulayıb.
Konfransda çıxış edən digər məruzəçilər də sosial biznesin əhəmiyyətini, sosial startapçılıq, sosial biznesdə insan faktoru, ixrac məsələlərinin gücləndirilməsi, iqtisadi etimadın formalaşması və.s məsələlərə toxunublar. Məruzəçilər bu ideyanın vətəndaş təşəbbüslərinin artırılması, təsərrüfat sahələrinin inkişafındakı roluna diqqət çəkiblər. Konfrans müzakirələrlə davam etdirilib.
Qeyd: Məhəmməd Yunusun sosial biznes ideyasının nailiyyətlərindən sonra, 1998-ci ildə artıq 58 ölkədə oxşar metodologiyalar istifadə olunmağa başlayıb. Məhəmməd Yunus konsepsiyasının əsası yoxsulluq olmayan dünya qurmaq idi. Bu konsepsiyanın mərkəzində milli iqtisadiyyatın inkişafında Ümum Daxili Məhsul məsələsi deyil, yoxsulların faydalanacağı nəzərdə tutulan təbii insan hüququ dayanır. Başqa sözlə desək konsepsiya iqtisadi inkişafı əhalinin aşağı təbəqəsinin adambaşına düşən gəlirləri ilə ölçməyi təklif edirdi. Beləliklə məhz İNSAN faktorunun real iqtisadi həyatdakı yerinin düzgün müəyyənləşdirilməsi sosial biznes konsepsiyanın uğur qazanmasında başlıca rol oynadı. Artıq onun təşəbbüsü ilə uzun illərdir ki, “Sosial Biznes Günü” və “Qlobal Sosial Biznes Sammiti” kimi böyük tədbirlər dünyanın tanınmış elm adamlarını, sahibkarları, dövlət xadimlərini, vətəndaş cəmiyyəti təmsilçilərini, gəncləri sosial biznesin uğurlu inkişaf üçün fikir mübadiləsi aparmaq, uğurlu təcrübələri öyrənmək ətrafında bir araya toplayır. Sosial biznes praktik olaraq Amerika, Fransa, Almaniya, Hollandiya, Çin, Malaziya və digər ölkələrin diqqət mərkəzindədir.

The concept of social business in UNEC has been discussed
The conference, supported by the Ministry of Education, are organized by UNEC, International Eurasia Press Fund (BAMF) and Azerbaijan Yunus Social Business Center.
Rector, Professor Adalat Muradov said that the goal of the UNEC is to take an active part in the research of the most actual issues in the world economy. Speaking about the UNEC efforts in this direction, the rector noted that for the first time in world practice the price of Azerbaijani oil was estimated at the world market, the subject of CRT and e-money was discussed with UNEC Research Foundation and Russia’s well-known expert on digital economy and e-finance, professor Ruslan Makarov, delivered.
One of the issues that attracts our attention is social business, said Muradov, who spoke about the peculiarities of the social business presented as an alternative to the idea of ​​free capitalism: “Here the purpose of entrepreneurial activity is not profit but solving problems in society. From this point of view, I can say with certainty that we, as an educational institution, are dealing with social business in a certain sense. Our graduates’ employment as a very serious issue before us, the idea of ​​Nobel Prize winner Mohammad Yunus saying ” don’t find for a job, create a job!” gives us a perfect idea. “
Speaking about the importance of social startups, the rector said that they want to enlarge the competition among the employers, rather than the graduates’ dependence of the employers. Muradov called the graduates to provide their future and attract their studentmates to their business, calling them an alternative way of unemployment problem.
The video message of Nobel Peace Prize laureate Mohammad Yunus was published at the conference. Wishing success to the conference the Nobel Prize laureate Mohammad Yunus remembering his visit to Azerbaijan, spoke about his meeting with BAMF President Umud Mirzayev and UNEC rector Adalat Muradov. “We came to the conclusion that we can concentrate our efforts on social business and implement it successfully in nowadays. I am convinced that the Azerbaijani government takes appropriate steps to solve people’s problems, but people should also be active in building their own lives. This is my belief.” Recalling that every person is knitted with limitless creative possibilities and that it is the starting point of social business idea, Mr.Yunus said that it is possible to change the world with social business.
The Deputy Minister of Labor and Social Protection of Population Metin Kerimli emphasized the importance of the social business concept and said that the relevant work was carried out by the state in this direction and successful results were achieved. He underlined the leadership of the head of the country on the implementation of the social business idea on the basis of the existing realities of the country, and the positive results in the country in the near future will be achieved.
BAMF President Umid Mirzoyev spoke about long-term friendship and cooperation with Mohammed Yunus and Yunus Center. He highlighted the importance of the meeting with the President and some officials during the visit of M. Yunus to Azerbaijan: “After Mr. Yunus visit to our country, Mr. President’s ideas, and instructions required the introduction of new initiatives and approaches around the idea of ​​social business.” U.Mirzayev called M.Yunus an idea maker, which has encouraged people to believe in their ideas. Thanks to a trilateral memorandum signed between UNEC, Yunus Social Business Center and BAMF, she has talked about the work done in the field of social business research and academic research for a while.
ABAD Director Rufat Elchiyev touched upon the unique aspects of the ABAD model. He informed the conference participants about the role of the ABAD as a model of social impact, the role of people in social business promotion.
Associate Professor Fariz Ahmadov, Director of the UNEC Center for International PhD and Master’s Degree, spoke about social business and world experience and made interesting facts to the conference participants.
The executive Director of the Economic Reform Analysis and Communication Center, Vusal Gasimli spoke about the importance of market research in the application of social business and spoke about the work of improvement of the microfinance effectiveness.
Muradov said that the UNEC Digital Marketing Center will analyze the geography of export markets and can submit proposals. Speaking about the opportunities of the new center, the rector noted that UNEC will be out of competition in the marketing of foreign markets through the Internet.
The executive Director of the National Fund for Entrepreneurship Support Shirzad Abdullayev said that he attached great importance to the formation and development of community-based associations in the development of social business. He emphasized the importance of these communities’ access to financial resources.
Other speakers at the conference also touched upon issues such as the importance of social business, social start-up, human factor in social business, enhancement of export issues, economic credibility and so on. The speakers drew attention to the role of this idea in promoting civil initiatives and the development of economic sectors. The conference continued with discussions.
Note: Following the success of Mohammed Yunus social business idea, in 1998, similar methodologies were used in 58 countries. The concept of Mohammed Yunus was to build a world without poverty. In the center of this concept is not the issue of Gross Domestic Product in the development of the national economy, but the natural human right, which is intended to benefit the poor. In other words, the concept offered economic development with the per capita income of the lower population. Thus, the proper identification of the place of the “HUMAN” factor in real economic life has played a major role in the success of the social business concept. For many years, such initiatives as the “Social Business Day” and “Global Social Business Summit” have enabled world-renowned scientists, entrepreneurs, government officials, civil society representatives, youth to share ideas for successful development of social business, around them together. Social business is practically in the focus of attention of America, France, Germany, Holland, China, Malaysia and other countries.