UNEC-də yeni tədqiqat mərkəzləri yaradıldı
UNEC_210918Tədqiqatyönümlü universitet olmağı hədəfləyən UNEC-də Aziz Sancar adına “Qida təhlükəsizliyi laboratoriyası”,  “Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzi”, “Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzi” və “Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Mərkəzi”nin yaradılması  barədə qərar qəbul olunub.
Nobel mükafatı laureatı Aziz Sancar adına Qida təhlükəsizliyi laboratoriyası “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərəcək. Laboratoriyada müvafiq istiqamət üzrə elmi-praktiki araşdırmalar aparılacaq, qida məhsullarının müvafiq standartlara uyğunluğu, qida sahəsində normativ-hüquqi akt layihələrinin işlənilib hazırlanması, qida məhsullarının keyfiyyət göstəriciləri üzrə laboratoriya analizi və s. həyata keçiriləcək.
Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzində yeni elm sahəsi olan ekonofizikanın tədqiq edilməsi ilə yanaşı, müasir iqtisadiyyatın və sosiologiyanın aktual məsələləri, o cümlədən iqtisadi proseslərin inkişaf proqnozu təhlil ediləcək.
UNEC ilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə təşkilatçılığı ilə yaradılan Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Mərkəzi isə Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərəcək. KOB-a dəstək məqsədilə yaradılan mərkəzdə gənc mütəxəssis və tələbələrin könüllü olaraq sahibkarlığa təşviqi, KOB-in inkişafı istiqamətində elmi-tədqiqat və innovasiyaların tətbiqinin genişləndirilməsi, startap və biznes inkubator ideyalarının reallaşdırılması istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsi, o cümlədən müvafiq dövlət və özəl maliyyə institutlarına birgə təkliflərin verilməsi nəzərdə tutulub.

A new research center was established at UNEC
UNEC_210918A decision has been taken  to create “ Food Safety Laboratory” named after Aziz Sanjar, “Econophysics Research Center”, “Knowledge Economy UNEC Research Center”, “Small and Medium Business Development Center” at UNEC, which aims to become a research university.
The Food Safety Laboratory named after Nobel Prize laureate Aziz Sanjar will operate attached to  Department of Food Safety. Scientific-practical researches in the relevant direction will be carried out in the laboratory, conformity of food stuffs to relevant standards, development of normative-legal acts in the field of nutrition, laboratory analysis of food stuffs on qualty indicators, etc. will be implemented.
In the Econophysics Research Center in addition to the study of econophysics, which is a new science field, the current issues of modern economics and sociology as well as forecast  of economic processes development will be analyzed.
Small and Medium Business Development Center, created jointly by UNEC and Small and Medium Business Development Agency (SMBDA), will operate under the International Masters and Doctorate Center. Agitation of young specialists and students to entrepreneurship volunteerly,  expanding the scope of research and innovation in the development of small and medium-sized businesses, implementing events in the direction of realization of startup and business incubator ideas, giving  joint proposals to relevant public and private financial institutions are intended in the centre established with the purpose of supporting SMBD (Small and Medium Businesses).