UNEC-də yeni tədqiqat mərkəzləri yaradıldı
UNEC_210918Tədqiqatyönümlü universitet olmağı hədəfləyən UNEC-də Aziz Sancar adına “Qida təhlükəsizliyi laboratoriyası”,  “Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzi”, “Bilik İqtisadiyyatı UNEC Tədqiqat Mərkəzi” və “Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Mərkəzi”nin yaradılması  barədə qərar qəbul olunub.
Nobel mükafatı laureatı Aziz Sancar adına Qida təhlükəsizliyi laboratoriyası “Qida məhsullarının texnologiyası” kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərəcək. Laboratoriyada müvafiq istiqamət üzrə elmi-praktiki araşdırmalar aparılacaq, qida məhsullarının müvafiq standartlara uyğunluğu, qida sahəsində normativ-hüquqi akt layihələrinin işlənilib hazırlanması, qida məhsullarının keyfiyyət göstəriciləri üzrə laboratoriya analizi və s. həyata keçiriləcək.
Ekonofizika Tədqiqat Mərkəzində yeni elm sahəsi olan ekonofizikanın tədqiq edilməsi ilə yanaşı, müasir iqtisadiyyatın və sosiologiyanın aktual məsələləri, o cümlədən iqtisadi proseslərin inkişaf proqnozu təhlil ediləcək.
UNEC ilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə təşkilatçılığı ilə yaradılan Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Mərkəzi isə Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin nəzdində fəaliyyət göstərəcək. KOB-a dəstək məqsədilə yaradılan mərkəzdə gənc mütəxəssis və tələbələrin könüllü olaraq sahibkarlığa təşviqi, KOB-in inkişafı istiqamətində elmi-tədqiqat və innovasiyaların tətbiqinin genişləndirilməsi, startap və biznes inkubator ideyalarının reallaşdırılması istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsi, o cümlədən müvafiq dövlət və özəl maliyyə institutlarına birgə təkliflərin verilməsi nəzərdə tutulub.

13 МАРТА 2019 | VIEWS:
UNEC_210918В UNEC, нацеленном на превращение в университет исследовательского направления, принято решение о создании «Лаборатории пищевой безопасности» имени Азиза Санджара, «Центр исследования эконофизики»,  «Исследовательский центр UNEC – Экономика знаний», «Центр по развитию малого и среднего бизнеса».
Лаборатория Пищевой безопасности имени лауреата Нобелевской премии Азиза Санджара будет действовать при  кафедре «Технология пищевых продуктов». В лаборатории по соответствующим направлениям будут проводиться научно-практические исследования, соответствие пищевых продуктов соответствующим стандартам, разработка проектов нормативных правовых актов в сфере питания,лабораторный анализ по качественным показателям пищевых продуктов и др.
В Центре исследования эконофизики наряду с исследованием новой сферы науки эконофизики будут проанализированы актуальные вопросы современной экономики и социологии, в том числе прогноз развития экономических процессов.
А Центр по развитию малого и среднего бизнеса, созданный при совместной организационной поддержке UNEC и Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (АРМСБ), будет действовать при Международном центре магистратуры и докторантуры. В Центре, созданном с целью поддержки МСБ, предусмотрено  добровольное поощрение предпринимательства молодыми специалистами и студентами, расширение применения научных исследований и инноваций в направлении развития МСБ, осуществлениемероприятий по реализации идей стартапа и бизнес инкубатора, выдвижение совместных предложений соответствующим государственным и частным финансовым институтам.