yadulla_8400Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutuna yeni direktor təyin olunub.
Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin əmrinə əsasən, iqtisad elmləri doktoru, professor Yadulla Həsənli UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təyin edilib.
Qeyd: Professor Y.Həsənli Kibernetika İnstitutunda mühəndis-proqramçı, kiçik elmi işçi, elmi işçi, baş elmi işçi, laboratoriya müdiri vəzifələrində çalışıb. AAK tərəfindən 2000-ci  ildə baş elmi işçi, 2005-ci ildə dosent, 2012-ci ildə professor elmi adı verilib. 147 elmi işin, о cümlədən 8 kitabın (onlardan 4-ü monoqrafiya) müəllifidir. Bir monoqrafiyası ingilis dilində Almaniyada dərc olunub. Y.Həsənli 22 illik pedaqoji təcrübəyə malikdir. Bir sıra ali məktəblərdə (BDU, UNEC, AR Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Aviasiya Akademiyası, ATMU, Azərbaycan Universiteti, Avrasiya Universiteti) optimallaşdırma üsulları və iqtisadi təhlil, iqtisadi-riyazi modelləşdirmə, ekonometrika, statistika, sosial-iqtisadi proqnozlaşdırma üsulları, dünya iqtisadiyyatının dinamikası və s. fənlərini tədris edib. Elmi rəhbər olduğu 12 nəfər iqtisad üzrə fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasını müdafiə edib.
2000-ci ildə Dünya Bankının, 2001-ci ildə Asiya İnkişaf Bankının yerli eksperti olub. 2002-2005-ci illərdə AR Мərkəzi Bankının Monetar siyasət departamentinin elmi məsləhətçisi olub.

New Appointment at UNEC
The new Director has been appointed to the Scientific- Research Institute of Economic Studies of Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Dr of Econ., Professor Yadulla Hasanli has been appointed the Director of UNEC’s Scientific- Research Institute of Economic Studies according to the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan.
Note: Professor Y.Hasanli has served as an engineer-programmer, junior fellow, scientist, senior scientist and the Head of laboratory at the Institute of Cybernetics; has been awarded the title of senior scientist in 2000, Associate Professor in 2005 and the Professor in 2012 by the HAC. He is the author of 147 scientific work, as well as 8 books (the 4 are monographs). One monograph has been published in Germany. Y.Hasanli has 22 years of pedagogical experience. He has conducted classes on Methods of Optimization and Economic Analysis, Economic and Mathematical Modeling, Econometrics, Statistics, Methods of Socio-economic Forecasting and Dynamics of World Economy at some universities such as BSU, UNEC and the State Academy of Administration under the President of the Republic of Azerbaijan. He became the supervisor of 12 PhDs.
He became the local expert of the World Bank in 2000 and the Asian Development Bank in 2001; has served as a scientific advisor of the Monetary Policy Department of the AR Central Bank within 2002- 2005.