yadulla_8400Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutuna yeni direktor təyin olunub.
Azərbaycan Respublikası təhsil nazirinin əmrinə əsasən, iqtisad elmləri doktoru, professor Yadulla Həsənli UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təyin edilib.
Qeyd: Professor Y.Həsənli Kibernetika İnstitutunda mühəndis-proqramçı, kiçik elmi işçi, elmi işçi, baş elmi işçi, laboratoriya müdiri vəzifələrində çalışıb. AAK tərəfindən 2000-ci  ildə baş elmi işçi, 2005-ci ildə dosent, 2012-ci ildə professor elmi adı verilib. 147 elmi işin, о cümlədən 8 kitabın (onlardan 4-ü monoqrafiya) müəllifidir. Bir monoqrafiyası ingilis dilində Almaniyada dərc olunub. Y.Həsənli 22 illik pedaqoji təcrübəyə malikdir. Bir sıra ali məktəblərdə (BDU, UNEC, AR Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, Aviasiya Akademiyası, ATMU, Azərbaycan Universiteti, Avrasiya Universiteti) optimallaşdırma üsulları və iqtisadi təhlil, iqtisadi-riyazi modelləşdirmə, ekonometrika, statistika, sosial-iqtisadi proqnozlaşdırma üsulları, dünya iqtisadiyyatının dinamikası və s. fənlərini tədris edib. Elmi rəhbər olduğu 12 nəfər iqtisad üzrə fəlsəfə doktorluğu dissertasiyasını müdafiə edib.
2000-ci ildə Dünya Bankının, 2001-ci ildə Asiya İnkişaf Bankının yerli eksperti olub. 2002-2005-ci illərdə AR Мərkəzi Bankının Monetar siyasət departamentinin elmi məsləhətçisi olub.

Новое назначение в UNEC
Назначен новый директор Научно-исследовательского института экономических изысканий Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC).
В соответствии с приказом Министерства образования Азербайджанской Республики доктор экономических наук, профессор Ядулла Гасанли назначен на должность директора Научно-исследовательского института экономических изысканий UNEC .
Примечание:  Профессор Я. Гасанли работал в Институте кибернетики инженером-программистом, младшим научным сотрудником, научным сотрудником, старшим научным сотрудником, начальником лаборатории. В 2000 году Высшей Аттестационной Комиссией удостоен звания старшего научного сотрудника, в 2005 году доцента, в 2012 году профессора.  Автор 147 научных трудов, в том числе 8 книг (из них 4-х монографий).  Одна монография опубликована в Германии на английском языке. Я.Гасанли имеет 22-летний педагогический стаж работы.  В ряде высших учебных заведений (БГУ, UNEC, Академия государственного управления при Президенте АР, АУТМ,  университет Азербайджан, университет Азии) преподавал по дисциплинам методы оптимизации и экономический анализ, экономико-математическое моделирование, эконометрика, статистика, методы социально-экономического прогнозирования, динамика мировой экономики и др.  Под его руководством 12 человек защитили диссертацию доктора философии по экономике.
В 2000 году являлся местным экспертом Мирового банка, в 2001 году Азиатского банка развития. В 2002-2005 годах работал научным консультантом Департамента монетарной политики Центрального банка АР.