UNEC-də yenilik: “Elm aylığı”
“Ümumdünya Elm Günü” münasibəti ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Elm aylığı”na start verilib. Bununla bağlı UNEC-də geniş tədbirlər planı təsdiq edilib. Plana uyğun olaraq, oktyabr ayının 10-dan etibarən silsilə tədbirlərin keçirilməsinə başlanılıb. Azərbaycanın tanınmış elm xadimləri və iqtisadçılarının da qatılacağı tədbirlərdə elmi seminarlar, dəyirmi masalar keçiriləcək, elmi müzakirələr və xüsusi diskussiyalar təşkil olunacaq.
“Elm aylığı”nda “Elmin insan inkişafında rolu”, “Elmi tədqiqatlarda İKT-nin rolu”, “Elm və təhsil vəhdətinin yeni dizaynı”, “UNEC-də elmi və pedoqoji kadrların hazırlığı məsələləri” və digər mövzuda müzakirələr aparılacaq. UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində fakültələrdə tematik dəyirmi masalar təşkil ediləcək, eyni zamanda iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçıları haqqında silsilə məruzələr dinləniləcək.
“Elm və təhsilin vəhdəti” mövzusunda TEDx beynəlxalq konfransının keçirilməsi də UNEC-də təşkil olunan “Elm aylığı”na daxil edilib.
“Ümumdünya Elm Günü” münasibəti ilə noyabr ayının 10-da keçiriləcək son toplantıda “Elm aylığı”na yekun vurulacaq və müvafiq komissiya tərəfindən qiymətləndirilən elmi məqalələr müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılacaq.
Oktyabr ayının 17-də “Elm aylığı” çərçivəsində UNEC-in tədqiqatçı alimləri ilə yanaşı, ölkənin nüfuzlu alimlərinin, ekspertlərinin iştirakı ilə “İqtisadiyyat üzrə nobel mükafatçıları haqqında məruzələr”ə start verilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov “Elm aylığı”nın əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, UNEC artıq uzun müddətdir ki, “Elm günləri”, “ Elm həftəsi”nə ev sahibliyi edir. “Elm aylığı”nın əsas məqsədi UNEC-də elmi fəaliyyətin cəlbediciliyini artırmaq, universitetin professor-müəllim heyətini, tələbələri elmi tədqiqat işlərinə stimullaşdırmaq, tədqiqatçı əməkdaşların potensialını üzə çıxarmaq, onları cəmiyyətə təqdim etməkdən ibarətdir.
Ə.Muradov universitetdə pedoqoji heyətlə tədqiqatçı alimləri bir-birindən ayırmağın vaxtının çatdığını, təqdiqat apara biləcək alimləri müəyyən etməyin vacib olduğunu xüsusi vurğulayıb.
UNEC rektoru deyilənləri reallığa çevirmək üçün görülən işlərdən və həyata keçiriləcək layihələrdən danışıb. Bildirib ki, nüfuzlu elmi jurnallarda məqaləsi çap edilən UNEC əməkdaşlarına artıq mükafatlar verilir. Tədqiqatçı alimləri bir araya gətirmək üçün “UNEC ekspert” jurnalı dərc edilir.
“Hədəfimiz UNEC-i elmi-tədqiqat yönümlü universitetə çevirməkdir” deyən Ə.Muradov məqsədə çatmaq üçün təkliflərini səsləndirib: Magistrlər və doktorantlar elm rəhbərlərini seçərkən UNEC-in reytinq siyahısında elmi fəaliyyəti ilə fərqlənənlərə üstünlük verilsin.
“XXI əsr Tədris Mərkəzi”nin rəhbəri Etibar Əliyev bildirib ki, Nobel mükafatının sahiblərinin müəyyənləşdirilməsi dünyanın diqqət mərkəzində olan bir hadisədir. Bu baxımdan, UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində iqtisadiyyat üzrə nobel mükafatçıları haqqında silsilə məruzələrin dinlənilməsi təqdirəlayiqdir. Sonra E.Əliyev “Nobel mükafatı və Bakı fondu” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Nobel mükafatının tarixi, verilmə qaydaları və statistikası haqqında danışıb. Mükafatın təsis olunmasında Bakı neftinin rolununu vurğulayıb.
Tədbir müzakirələrlə davam edib. İştirakçılar UNEC-in kitabxanasında iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçılarına həsr edilən guşənin yaradılması, guşənin zəngin kitablarla təmin edilməsi təklifi ilə çıxış ediblər. “Elm aylığı”na dair kitabın nəşr edilməsi, UNEC-in rəsmi saytında məlumatların yerləşdirilməsi, RadioUNEC-də müzakirələrin davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulayıblar. Təkliflərin icrası ilə bağlı müvafiq struktur bölmələrinə tapşırıqlar verilib. Tədbir UNEC-in rəsmi facebook səhifəsindən canlı yayımlanıb.

Новшество в UNEC: “Месячник науки”
По случаю Всемирного дня науки в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) стартует «Месячник науки». В связи с этим в UNEC утвержден широкий план мероприятий. Согласно плану с 10 октября началось проведение цикла мероприятий. На мероприятиях с участием известных деятелей науки и экономистов состоятся научные семинары, круглые столы, будут организованы научные обсуждения и специальные дискуссии. На «Месячнике науки» будут обсуждаться темы «Роль науки в развитии человека», «Роль ИКТ в научных исследованиях», «Новый дизайн единства науки и образования», «Вопросы подготовки в UNEC научных и педагогических кадров».
В UNEC в рамках «Месячника науки» на факультетах будут организованы тематические круглые столы, в то же время заслушан цикл докладов о лауреатах Нобелевской премии по экономике. В «Месячник науки» включено проведение международной конференции TEDx на тему «Единство науки и образования». На последнем заседании по случаю «Всемирного дня науки», которое состоится до 10 ноября,  будет подведен итог «Месячнику науки» и награждены победители конкурса научных статей, оцененные соответствующей комиссией.
17 октября в рамках «Месячника науки» при участии наряду с учеными-исследователями UNEC, авторитетных ученых страны, экспертов стартуют «Доклады о лауреатах Нобелевской премии по экономике».
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов рассказал о значении «Месячника науки».  Он отметил, что уже долгое время UNEC является хозяином  мероприятий «Дней науки», «Недель науки». Основной целью «Месячника науки» является повышение привлечения научной деятельности в UNEC, стимулирование профессорско-преподавательского состава и студентов университета к научно-исследовательской работе, выявить потенциал сотрудников-исследователей, представить их в общество.
А.Мурадов отметил, что пришло время разъединить друг от друга педагогический состав университета и ученых-исследователей, особо отметил о важности определения ученых, которые смогут проводить исследования.
Ректор UNEC для реализации сказанного рассказал об осуществляемых работах и реализуемых проектах. Он отметил, что сотрудникам UNEC, имеющим оубликованные в авторитетных научных журналах статьи, уже выдаются премии. Для привлечения всех ученых-исследователей публикуется журнал «Эксперт UNEC».
А.Мурадов отметил: «Нашей целью является превращение UNEC в университет научно-исследовательской направленности», в этом направлении он выдвинул предложения: При избрании магистрами и докторантами научных руководителей в рейтинговой системе UNEC отдать предпочтение отличившимся своей научной деятельностью.
Руководитель «Учебного центра XXI век» Этибар Алиев отметил, что определение лауреатов Нобелевской премии является событием, которое находится в центре внимания мировой общественности. С этой токи зрения, цикл докладов о лауреатах Нобелевской премии по экономике в рамках «Месячника науки» UNEC заслуживает одобрения. Затем Э.Алиев выступил с презентацией по теме «Нобелевская премия и Бакинский фонд». Он рассказал об истории Нобелевской премии, правилах премирования и статистики. В учреждении премии подчеркнул роль Бакинской нефти.
Мероприятие продолжалось обсуждениями. Участники выступили с предложениями о создании в библиотеке UNEC уголка, посвященного лауреатом Нобелевской премии по экономике, оснащения его богатыми книгами. Было отмечено о важности публикации книг по «Месячнику науки», размещения информации на официальном сайте  UNEC, продолжения дискуссий по  RadioUNEC.  В связи с исполнением предложений были даны поручения соответствующим структурным подразделениям. Мероприятие транслировалось по прямому эфиру официальной страницы фейсбука UNEC.