UNEC-də yenilik: “Elm aylığı”
“Ümumdünya Elm Günü” münasibəti ilə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Elm aylığı”na start verilib. Bununla bağlı UNEC-də geniş tədbirlər planı təsdiq edilib. Plana uyğun olaraq, oktyabr ayının 10-dan etibarən silsilə tədbirlərin keçirilməsinə başlanılıb. Azərbaycanın tanınmış elm xadimləri və iqtisadçılarının da qatılacağı tədbirlərdə elmi seminarlar, dəyirmi masalar keçiriləcək, elmi müzakirələr və xüsusi diskussiyalar təşkil olunacaq.
“Elm aylığı”nda “Elmin insan inkişafında rolu”, “Elmi tədqiqatlarda İKT-nin rolu”, “Elm və təhsil vəhdətinin yeni dizaynı”, “UNEC-də elmi və pedoqoji kadrların hazırlığı məsələləri” və digər mövzuda müzakirələr aparılacaq. UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində fakültələrdə tematik dəyirmi masalar təşkil ediləcək, eyni zamanda iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçıları haqqında silsilə məruzələr dinləniləcək.
“Elm və təhsilin vəhdəti” mövzusunda TEDx beynəlxalq konfransının keçirilməsi də UNEC-də təşkil olunan “Elm aylığı”na daxil edilib.
“Ümumdünya Elm Günü” münasibəti ilə noyabr ayının 10-da keçiriləcək son toplantıda “Elm aylığı”na yekun vurulacaq və müvafiq komissiya tərəfindən qiymətləndirilən elmi məqalələr müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılacaq.
Oktyabr ayının 17-də “Elm aylığı” çərçivəsində UNEC-in tədqiqatçı alimləri ilə yanaşı, ölkənin nüfuzlu alimlərinin, ekspertlərinin iştirakı ilə “İqtisadiyyat üzrə nobel mükafatçıları haqqında məruzələr”ə start verilib.
UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov “Elm aylığı”nın əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, UNEC artıq uzun müddətdir ki, “Elm günləri”, “ Elm həftəsi”nə ev sahibliyi edir. “Elm aylığı”nın əsas məqsədi UNEC-də elmi fəaliyyətin cəlbediciliyini artırmaq, universitetin professor-müəllim heyətini, tələbələri elmi tədqiqat işlərinə stimullaşdırmaq, tədqiqatçı əməkdaşların potensialını üzə çıxarmaq, onları cəmiyyətə təqdim etməkdən ibarətdir.
Ə.Muradov universitetdə pedoqoji heyətlə tədqiqatçı alimləri bir-birindən ayırmağın vaxtının çatdığını, təqdiqat apara biləcək alimləri müəyyən etməyin vacib olduğunu xüsusi vurğulayıb.
UNEC rektoru deyilənləri reallığa çevirmək üçün görülən işlərdən və həyata keçiriləcək layihələrdən danışıb. Bildirib ki, nüfuzlu elmi jurnallarda məqaləsi çap edilən UNEC əməkdaşlarına artıq mükafatlar verilir. Tədqiqatçı alimləri bir araya gətirmək üçün “UNEC ekspert” jurnalı dərc edilir.
“Hədəfimiz UNEC-i elmi-tədqiqat yönümlü universitetə çevirməkdir” deyən Ə.Muradov məqsədə çatmaq üçün təkliflərini səsləndirib: Magistrlər və doktorantlar elm rəhbərlərini seçərkən UNEC-in reytinq siyahısında elmi fəaliyyəti ilə fərqlənənlərə üstünlük verilsin.
“XXI əsr Tədris Mərkəzi”nin rəhbəri Etibar Əliyev bildirib ki, Nobel mükafatının sahiblərinin müəyyənləşdirilməsi dünyanın diqqət mərkəzində olan bir hadisədir. Bu baxımdan, UNEC-də “Elm aylığı” çərçivəsində iqtisadiyyat üzrə nobel mükafatçıları haqqında silsilə məruzələrin dinlənilməsi təqdirəlayiqdir. Sonra E.Əliyev “Nobel mükafatı və Bakı fondu” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Nobel mükafatının tarixi, verilmə qaydaları və statistikası haqqında danışıb. Mükafatın təsis olunmasında Bakı neftinin rolununu vurğulayıb.
Tədbir müzakirələrlə davam edib. İştirakçılar UNEC-in kitabxanasında iqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçılarına həsr edilən guşənin yaradılması, guşənin zəngin kitablarla təmin edilməsi təklifi ilə çıxış ediblər. “Elm aylığı”na dair kitabın nəşr edilməsi, UNEC-in rəsmi saytında məlumatların yerləşdirilməsi, RadioUNEC-də müzakirələrin davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulayıblar. Təkliflərin icrası ilə bağlı müvafiq struktur bölmələrinə tapşırıqlar verilib. Tədbir UNEC-in rəsmi facebook səhifəsindən canlı yayımlanıb.

Novelty at UNEC: “Science Month”
The “Science Month” has been started at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on the occasion of the “World Science Day”. In this regard, the comprehensive actions plan was approved at UNEC. According to the plan, starting from October the 10th the implementation of a series of events began. Scientific seminars, round- table discussions, academic discussions and debates with the participation of Azerbaijan’s well- known scientists and economists are planned to be held. Debates on “The Role of Science in Human Development”, “The Role of ICT in Scientific Studies”, “The New Design of the Unity of Science and Education”, “The Scientific and Pedagogical Staff Development Issues of UNEC” and other topics will be held within the “Science Month”. Thematic round- tables, at the same time a series of lectures about the Nobel Prize laureates in Economics will be organized at the faculties within the “Science Month”.
The implementation of the international conference TEDx on “The Combination of Science and Education” is included to the “Science Month” organized at UNEC. The “Science Month” will be completed in the final meeting to be held to mark the World Science Day on November 10 and the winners of  scientific articles’ competition evaluated by the relevant commission will be awarded.
“Reports about the Nobel Prize Laureates in Economics” attended by the country’s leading scientists and experts and the research scientists of UNEC has been started on November 17.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov spoke about the significance of the “Science Month”. He said UNEC has been hosting “Science Days” and “Science Week” for already long time. The main purpose of the “Science Month” is to increase the attractiveness of scientific activity in UNEC, to encourage the teaching staff and students in scientific research, to reveal the research employees’ potential and introduce them to public. A.Muradov emphasized that it is time to distinguish teaching staff and researchers from each other and the importance of defining the scientists capable to make researches.
UNEC Rector spoke about the work being done and will be done to realize the above projects. He said that UNEC employees whose articles are published in the prestigious journals have already been awarded. “UNEC expert” journal is being published to bring the researchers together.
Saying “Our goal is to make UNEC the scientific-research oriented university”, A.Muradov made his proposals to reach the goals: UNEC’s graduate students should give preference to the scholars distinguished in UNEC’s rating list with their scientific performances choosing a scientific supervisor. Head of the “XXI Century Training Center” Etibar Aliyev noted that the identification of the owners of Nobel Prize is an event of the worldwide attention. In this regard, the hearing of the reports on the Nobel Prize Laureates as part of the “Science Month” held at UNEC is commendable. Then E.Aliyev made a presentation on the topic “The Nobel Prize and Baku Fund”. He spoke about the history of the Nobel Prize, rules and statistics. He stressed the role of Baku oil in establishing the award. The event proceeded with discussions. Participants made proposals on the creation of the corner dedicated to the Nobel Prize Laureates in Economics and supply the corner with wealthy books. The necessity of publishing a book on the “Science Month”, placement of the data on UNEC’s website and continuing the discussions on Radio UNEC were also highlighted. The appropriate structural units were instructed on the implementation of the proposals. The event was broadcast live on the official Facebook page.