UNEC-də Yunus Sosial Biznes Mərkəzi yaradılıb
İyunun 21-də Nobel Sülh Mükafatı Laureatı, professor Məhəmməd Yunus Bakıya səfəri çərçivəsində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Nüfuzlu ictimai xadim, sosial biznes və “mikrokreditin atası” adlandırılan Məhəmməd Yunus UNEC ilə Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun (BAMF) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Sosial biznes – inkişafa gedən yol” mövzusunda beynəlxalq konfransa qatılıb. Tədbirdə Azərbaycan Prezidentinin İqtisadi islahatlar üzrə köməkçisi Natiq Əmirov, təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini İdris İsayev, Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun sədri Umud Mirzəyev, millət vəkilləri, universitet rəhbərləri və 9 ölkənin nümayəndə heyəti iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Nobel Sülh Mükafatı Laureatı Məhəmməd Yunus haqqında iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, M.Yunus Banqladeşdə yerləşən “Gramen Bankı” və 50-dən çox şirkətin qurucusudur. Ona davamlı yenilikləri və təşəbbüskarlıq fəaliyyətinə görə “Fortune” jurnalı 2012-ci ildə “Zəmanəmizin ən böyük təşəbbüskarlarından biri” adını verib. 2006-ci ildə Məhəmməd Yunus və “Gramen Bankı” birgə Nobel sülh mükafatına layiq görülüb.
Rektor M.Yunusun tədqiqatının əhəmiyyətindən danışıb: “M.Yunus qlobal iqtisadiyyatda mövcud olan problemlərin həllinə alternativ yanaşma metodunu təqdim edib. Bu təklif kapital xərclərini azaldır, əhalinin sosial rifahını yaxşılaşdırmaqla yanaşı, qlobal iqtisadiyyatda sivilizasiyanın yaratdığı problemlərin həllini prioritet olaraq ön plana çəkir”.
Azərbaycan Prezidentinin iqtisadi islahatlar üzrə köməkçisi Natiq Əmirov dünyada baş verən iqtisadi proseslərin, neftin qiymətinin dəyişkənliyinin, milli valyutaların sərbəst buraxılması, digər siyasi və iqtisadi proseslərin Azərbaycana da təsirsiz ötüşmədiyini bildirib: “Ancaq aparılan məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində hazırda valyuta bazarında sabitləşmə müşahidə olunur, manat öz fundamental dəyərini qorumaqdadır”. Sosial rifahın yüksəlməsi Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas xəttidir, deyə bildirən N.Əmirov ölkədə insan potensialının inkişafı üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirilməli olduğunu qeyd edib.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycanda  çox qısa zamanda aşağı gəlirli iqtisadiyyatdan orta gəlirli iqtisadiyyata keçid edildiyini vurğulayıb: “İlk planda hər zaman insan kapitalı durur. Təhsil sisteminin insan kapitalının formalaşdırılmasında xüsusi rolu olub. Ölkədə ümumtəhsil müəssisələrinin 70 faizindən çoxunun əsaslı şəkildə təmiri və ya tikilməsi, eləcə də dövlət hesabına xaricdə təhsilin genişləndirilməsi kimi tədbirlər əhəmiyyət kəsb edir. Sosial biznesin kökündə gəlir əldə etmək dayanmamalıdır”. Əmək bazarı üçün kadr hazırlığında ali təhsil müəssisələrinin rolunun danılmaz olduğunu bildirən nazir, tələbələr arasında yeni təfəkkürlü yanaşmalarda sosial biznes baxımından inkişafın olmasını müsbət qiymətləndirib: “Sosial biznes fəlsəfəsi cəmiyyəti bütöv və harmonik məfhum kimi görür”.
Nobel Sülh Mükafatı Laureatı Məhəmməd Yunus “Sosial biznes – inkişafa gedən yol” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. Bildirib ki, bank sahəsində fəaliyyətə başlayanda fikirlərinə görə bəzi insanlar ona çılğın kimi yanaşıblar: “Biz bank sahəsində fəaliyyətə başlamaqla bütün ənənəvi bank prinsiplərini kökündən dəyişdik. Sən nə qədər varlısansa, bank üçün bir o qədər cəlbedicisən. Amma biz kasıb insanlar üçün çalışmaǧa başladıq. Bizim müştərimiz olmaq üçün sən sadəcə heç nəyinin olmadığını, kasıb olduğunu sübut etməlisən. Ənənəvi banklar daha çox kişi müştərilərlə işləyir. Bizim 8,5 milyon müştərimizin isə 97%-i qadındır. Bankın Banqladeşin 80 min kəndində filialı fəaliyyət göstərir”. M.Yunus dünyanın maliyyə sisteminın yanlış qurulduğunu da diqqətə çatdırıb: “Bütün banklar qapısını qadınların, xüsusilə də kasıb qadınların üzünə baǧlayır. Bu isə məntiqsizdir. Kasıb olmaq insanın günahı deyil. Banklar nəyəsə görə düşünür ki, kasıb müştərilər xəstə olur və bank borcunu ödəmədən öləcəklər. Ancaq bizdə müştərilərin saǧlamlıǧı sıǧortalanır. Biz bir bank olaraq gəlir əldə etmirik, mənfəət güdmürük, əksinə, insanların problemlərinin həlli üçün çalışırıq”.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini İdris İsayev “Yoxsulluğun azaldılmasında özünüməşğulluq tədbirlərinin rolu” mövzusundakı çıxışında bildirib ki, Azərbaycanda aparılan sosial siyasətin əsas hədəflərindən biri də aztəminatlı ailələr üçün dayanıqsız passiv sosial təminat tədbirlərindən dayanıqlı aktiv məşğulluq proqramlarının tətbiqinə keçidin təmin edilməsidir. Nazir müavini görülən işlərin sosial rifah göstəricilərinin yüksəlməsinə, habelə işsizlik səviyyəsinin təxminən 5 faizə, yoxsulluq səviyyəsinin 4,9 faizədək azalmasına səbəb olduğunu qeyd edib: “Həyata keçirilən sosial siyasət cəmiyyətimizin bütün həlqələrini sosial biznesin yaradılmasına təşviq edir”.
Konfrans müzakirələrlə davam edib. Sonra rektor Ə.Muradov professor M.Yunusa UNEC-in Fəxri doktoru diplomunu təqdim edib.
Konfrans çərçivəsində regionda ilk dəfə olaraq, UNEC-də yaradılan Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin (YSBM) açılışı olub. Mərkəzdə UNEC, Yunus Mərkəzi və BAMF arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənəddə tərəflər arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafı, yoxsulluğun aradan qaldırılmasında professor M.Yunusun fikirlərinin tanınması, Sosial Biznes konsepsiyasının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bildirilib ki, UNEC YSBM sosial biznes ideyasını təşviq etmək məqsədilə tələbə və könüllülərin inkişaf etməkdə olan ölkələrdəki kasıbların iqtisadi inkişafını təmin edən proqram və metodların ilkin mənbədən öyrənilməsi üçün tədris səfərlərini təşkil edəcək. Eyni zamanda, UNEC YSBM Azərbaycanda və regionda sosial biznes ideyasının inkişafını dəstəkləmək üçün akademik görüşlər, seminar, diskussiya və tədqiqatlar keçirəcək. Sosial biznes ideyalarınıın yayılması istiqamətində vətəndaş cəmiyyəti qurumları, mikromaliyyə təsisatları və biznes strukturları YSBM-nin fəaliyyətinin uğurlu təşkilinə cəlb olunacaq. Mərkəz, həmçinin sosial biznes dizayn laboratoriyaları yaratmaqla bərabər, tələbə mübadilə proqramları, akademik debatlar, təcrübə proqramları, eləcə də könüllü fəaliyyətlər həyata keçirəcək. Mərkəzin rəhbəri UNEC-in müəllim heyəti arasından seçiləcək.
Sonda Nobel Sülh Mükafatı Laureatı Məhəmməd YunusYSBM-dətədbir iştirakçıları üçün Azərbaycan dilinə tərcümə edilən “Kasıbların bankiri” (The Banker to the Poor) kitabını imzalayıb.
Məhəmməd Yunus haqqında:
Professor Məhəmməd Yunus və onun rəhbərlik etdiyi Qramen Bankı 2006-cı ildə Nobel Sülh Mükafatına layiq görülüb. M.Yunus “Wharton” Biznes Məktəbinin “Son 25 ilin ən nüfuzlu biznes adamları” siyahısında 25-ci yerdədir. Daim yenilik axtardığına və səmərəli sahibkarlıq fəaliyyətinə görə “Fortune” jurnalı Məhəmməd Yunusu 2012-ci ilin mart ayında “Dövrümüzün 12 dahi sahibkarları” siyahısında 12-ci yerə layiq görüb. “AsiaWeek” (Honk Konq) təşkilatı isə onu iyirmi dahi asiyalıdan biri kimi seçib. 2008-ci ildə Böyük Britaniyanın “Prospect” jurnalı və ABŞ-ın “Foreign Policy” jurnalı tərəfindən keçirilmiş açıq onlayn səsvermədə, “Top 100 intellektual şəxslər” siyahısında Məhəmməd Yunus dünyanın ikinci ən intellektual adamı seçilib. M.Yunus 20 ölkədən olan universitetdə 55 fəxri dərəcəyə, həmçinin 26 ölkənin 112 mükafatı, o cümlədən 10 ölkənin dövlət mükafatına layiq görülüb. O, ABŞ Prezidentinin Azadlıq medalını və ABŞ Konqresinin qızıl medalını alan yeddi şəxsdən biridir.
Yunus Mərkəzi haqqında:
Dəkkə Yunus Mərkəzi Banqladeş, yoxsulluğun azaldılması və davamlı inkişaf sahəsində fəaliyyət göstərən sosial biznes mərkəzidir. Mərkəz əsasən sosial biznesə əsaslanan professor M.Yunusun fəlsəfəsini təbliğ etmək və paylaşmaq üçün yaradılıb.

21 JUNE 2016 | VIEWS:
The Nobel Peace Prize Laureate, Professor Muhammad Yunus visited Azerbaijan State University of Economics (UNEC) within his trip to Baku on June 21.
The influential public figure, so-called “father of Micro- Lending” and social business Muhammad Yunus has joined the international conference on “Social Business- the Road leading to Development” jointly organized by UNEC and International Eurasia Press Fund (IEPF). Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan on Economic Reforms Natig Amirov, Education Minister Mikayil Jabbarov, Deputy Minister of Labor and Social Protection of Population Idris Isayev, Chairman of the International Eurasia Press FundUmid Mirzayev, members of Parliament, university administrations and representatives from 9 countries attended the event.
UNEC’s Rector, Professor Adalat Muradov informed the participants about the Nobel Peace Prize Laureate Muhammad Yunus. He said that M.Yunus is the founder of “Grameen Bank” in Bangladesh and more than 50 companies. He was named “One of the greatest initiators of our time” by magazine “Fortune” for continuous updates and initiatives in 2012. Muhammad Yunus and the “Grameen Bank” were awarded the Nobel Peace Prize in 2006.
Rector underlined the importance of M.Yunus’ research: “M.Yunus presented alternative approach to solving the existing problems in global economy. The proposal reduces the cost of capital, in addition to improving the social welfare of population; it draws the solution of problems created by the civilization in global economy to the fore as a priority”.
Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan on Economic Reforms Natig Amirov said that global economic processes, volatility of oil prices, release of the national currency and other political and economic processes had an impact to Azerbaijan, too: “However, as a result of measures taken there is stabilization in the currency market at the moment, manat maintains its fundamental value”. Saying, increasing the social welfare is the main line of Azerbaijan economy, N.Amirov noted that measures for the development of human potential shall be taken consistently in the country.
Education Minister Mikayil Jabbarov stressed that the transition to a middle income economy from a low- income economy has been made in Azerbaijan within a short period of time: “There is a human capital in the first plan. The education system has a special role in the formation of human capital. Substantial repair or construction of more than 70 percent of secondary schools in the country, as well as measures such as the expansion of state- funded study abroad is of great importance. Making a profit should not stand at the root of social business”. Emphasizing the role of higher education institutions in personnel training for the labor market, the Minister appreciated the development in terms of social business with new thinking approaches among the students positively: “The social business philosophy views the society as a whole harmonious concept”.
The Nobel Peace Prize Laureate Muhammad Yunus made a lecture on “Social Business- the Road leading to Development”. He said that he was treated as irascible when started operations in banking for his opinion: “We have radically changed the traditional banking principles starting operations in the banking sector. The more wealthy you are, the more attractive for the bank. But we started to serve to poor people. To become our customer you have to prove that you have nothing, you are poor. Traditional banks are usually operating with male customers. 97% of our 8.5 million customers are women. The bank has branches in 80 thousands of villages of Bangladesh”. M.Yunus also noted that the world’s financial system is established incorrect: “All the banks close their door of the women, especially poor women. This is illogical. To be poor is not the man’s fault. Banks somehow thank that poor customer gets sick and will die without paying for a bank debt. But we insure the customer’s health. We do not make a profit as a bank, do not pursue a benefit, but rather try to solve the problems of the people.
Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Population Idris Isayev noted in his speech on “The Role of self- employment measures in Poverty Reduction” that one of the main goals of social policy in Azerbaijan is ensuring transition to stable active labor programs from instable passive social protection measures for low- income families. Deputy Minister noted that the work done cause to increase social welfare indicators, as well as decrease of unemployment about 5 percent, poverty to 4.9 percent: “The implemented social policy encourages all stages of our society to create social business”.
The conference was followed with discussions.  Afterwards, Rector A. Muradov presented M.Yunus a diploma of Honorary Doctor of UNEC.
The opening of Yunus Social Business Center (YSBC) established at UNEC for the first time in the region took place within the conference. A memorandum of understanding on cooperation was signed between UNEC, Yunus Center and IEPF. The development of mutual cooperation between the parties, recognition of Professor M.Ynus’ ideas in elimination of poverty and concept of social business are planned to be implemented in the document. It was noted that UNEC YSBC will arrange training trips of students and volunteers for the study of the program and methods to promote the social development of the poor from the primary sources with the aim to promote the idea of social business. At the same time UNEC YSBC will hold academic meetings, seminars, discussions and conduct researches to support the development of the idea of social business in Azerbaijan and region. Civil society organizations, microfinance institutions and business organizations will be involved in the successful organization of the YSBC’s activity. Along with creating social business design laboratories, the Center also will perform student exchange programs, academic debates, internship programs, as well as voluntary activities. Head of the Center will be selected among the UNEC teaching staff.
In the end, the Nobel Peace Prize winner Muhammad Yunus signed the book “The Banker to the Poor” interpreted into Azerbaijani for the participants at the YSBC.
Information about Muhammad Yunus:
Professor Muhammed Yunus and the Grameen Bank led by were awarded the Nobel Peace Prize in 2006. M.Yunus is in the 25th place in the list of “The most prestigious business people of the late 25 years” by the Wharton Business School. Muhammad Yunus has been ranked 12th in the list of “12 great entrepreneurs of our time” in March of 2012 for his constant search for innovation and entrepreneurial activity by magazine “Fortune”. The organization “AsizWeek” (Hong Kong) chose him as one of twenty genius Asians. Muhammad Yunus was elected as the world’s second most intelligent person in the list of “Top 100 intellectual persons” of open online voting conducted by the magazine “Prospect” of Great Britain and “Foreign Policy” of the US in 2008. M.Yunus was awarded 55 honorary degrees of the universities of 20 countries, including 112 awards of 26 countries. He is one of the seven persons who received the US President’s Medal of Freedom and US Congressional Gold Medal.
Information about Yunus Center:
Dhaka Yunus Center Bangladesh is the Social Business Center performing in the field of poverty reduction and sustainable development. The Center is established to promote M.Yunus’ philosophy based on social business and to share it.