UNEC-də Yunus Sosial Biznes Mərkəzi yaradılıb
İyunun 21-də Nobel Sülh Mükafatı Laureatı, professor Məhəmməd Yunus Bakıya səfəri çərçivəsində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) olub.
Nüfuzlu ictimai xadim, sosial biznes və “mikrokreditin atası” adlandırılan Məhəmməd Yunus UNEC ilə Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun (BAMF) birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “Sosial biznes – inkişafa gedən yol” mövzusunda beynəlxalq konfransa qatılıb. Tədbirdə Azərbaycan Prezidentinin İqtisadi islahatlar üzrə köməkçisi Natiq Əmirov, təhsil naziri Mikayıl Cabbarov, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini İdris İsayev, Beynəlxalq Avrasiya Mətbuat Fondunun sədri Umud Mirzəyev, millət vəkilləri, universitet rəhbərləri və 9 ölkənin nümayəndə heyəti iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Nobel Sülh Mükafatı Laureatı Məhəmməd Yunus haqqında iştirakçılara məlumat verib. Bildirib ki, M.Yunus Banqladeşdə yerləşən “Gramen Bankı” və 50-dən çox şirkətin qurucusudur. Ona davamlı yenilikləri və təşəbbüskarlıq fəaliyyətinə görə “Fortune” jurnalı 2012-ci ildə “Zəmanəmizin ən böyük təşəbbüskarlarından biri” adını verib. 2006-ci ildə Məhəmməd Yunus və “Gramen Bankı” birgə Nobel sülh mükafatına layiq görülüb.
Rektor M.Yunusun tədqiqatının əhəmiyyətindən danışıb: “M.Yunus qlobal iqtisadiyyatda mövcud olan problemlərin həllinə alternativ yanaşma metodunu təqdim edib. Bu təklif kapital xərclərini azaldır, əhalinin sosial rifahını yaxşılaşdırmaqla yanaşı, qlobal iqtisadiyyatda sivilizasiyanın yaratdığı problemlərin həllini prioritet olaraq ön plana çəkir”.
Azərbaycan Prezidentinin iqtisadi islahatlar üzrə köməkçisi Natiq Əmirov dünyada baş verən iqtisadi proseslərin, neftin qiymətinin dəyişkənliyinin, milli valyutaların sərbəst buraxılması, digər siyasi və iqtisadi proseslərin Azərbaycana da təsirsiz ötüşmədiyini bildirib: “Ancaq aparılan məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində hazırda valyuta bazarında sabitləşmə müşahidə olunur, manat öz fundamental dəyərini qorumaqdadır”. Sosial rifahın yüksəlməsi Azərbaycan iqtisadiyyatının əsas xəttidir, deyə bildirən N.Əmirov ölkədə insan potensialının inkişafı üçün ardıcıl tədbirlər həyata keçirilməli olduğunu qeyd edib.
Təhsil naziri Mikayıl Cabbarov Azərbaycanda  çox qısa zamanda aşağı gəlirli iqtisadiyyatdan orta gəlirli iqtisadiyyata keçid edildiyini vurğulayıb: “İlk planda hər zaman insan kapitalı durur. Təhsil sisteminin insan kapitalının formalaşdırılmasında xüsusi rolu olub. Ölkədə ümumtəhsil müəssisələrinin 70 faizindən çoxunun əsaslı şəkildə təmiri və ya tikilməsi, eləcə də dövlət hesabına xaricdə təhsilin genişləndirilməsi kimi tədbirlər əhəmiyyət kəsb edir. Sosial biznesin kökündə gəlir əldə etmək dayanmamalıdır”. Əmək bazarı üçün kadr hazırlığında ali təhsil müəssisələrinin rolunun danılmaz olduğunu bildirən nazir, tələbələr arasında yeni təfəkkürlü yanaşmalarda sosial biznes baxımından inkişafın olmasını müsbət qiymətləndirib: “Sosial biznes fəlsəfəsi cəmiyyəti bütöv və harmonik məfhum kimi görür”.
Nobel Sülh Mükafatı Laureatı Məhəmməd Yunus “Sosial biznes – inkişafa gedən yol” mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib. Bildirib ki, bank sahəsində fəaliyyətə başlayanda fikirlərinə görə bəzi insanlar ona çılğın kimi yanaşıblar: “Biz bank sahəsində fəaliyyətə başlamaqla bütün ənənəvi bank prinsiplərini kökündən dəyişdik. Sən nə qədər varlısansa, bank üçün bir o qədər cəlbedicisən. Amma biz kasıb insanlar üçün çalışmaǧa başladıq. Bizim müştərimiz olmaq üçün sən sadəcə heç nəyinin olmadığını, kasıb olduğunu sübut etməlisən. Ənənəvi banklar daha çox kişi müştərilərlə işləyir. Bizim 8,5 milyon müştərimizin isə 97%-i qadındır. Bankın Banqladeşin 80 min kəndində filialı fəaliyyət göstərir”. M.Yunus dünyanın maliyyə sisteminın yanlış qurulduğunu da diqqətə çatdırıb: “Bütün banklar qapısını qadınların, xüsusilə də kasıb qadınların üzünə baǧlayır. Bu isə məntiqsizdir. Kasıb olmaq insanın günahı deyil. Banklar nəyəsə görə düşünür ki, kasıb müştərilər xəstə olur və bank borcunu ödəmədən öləcəklər. Ancaq bizdə müştərilərin saǧlamlıǧı sıǧortalanır. Biz bir bank olaraq gəlir əldə etmirik, mənfəət güdmürük, əksinə, insanların problemlərinin həlli üçün çalışırıq”.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini İdris İsayev “Yoxsulluğun azaldılmasında özünüməşğulluq tədbirlərinin rolu” mövzusundakı çıxışında bildirib ki, Azərbaycanda aparılan sosial siyasətin əsas hədəflərindən biri də aztəminatlı ailələr üçün dayanıqsız passiv sosial təminat tədbirlərindən dayanıqlı aktiv məşğulluq proqramlarının tətbiqinə keçidin təmin edilməsidir. Nazir müavini görülən işlərin sosial rifah göstəricilərinin yüksəlməsinə, habelə işsizlik səviyyəsinin təxminən 5 faizə, yoxsulluq səviyyəsinin 4,9 faizədək azalmasına səbəb olduğunu qeyd edib: “Həyata keçirilən sosial siyasət cəmiyyətimizin bütün həlqələrini sosial biznesin yaradılmasına təşviq edir”.
Konfrans müzakirələrlə davam edib. Sonra rektor Ə.Muradov professor M.Yunusa UNEC-in Fəxri doktoru diplomunu təqdim edib.
Konfrans çərçivəsində regionda ilk dəfə olaraq, UNEC-də yaradılan Yunus Sosial Biznes Mərkəzinin (YSBM) açılışı olub. Mərkəzdə UNEC, Yunus Mərkəzi və BAMF arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənəddə tərəflər arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın inkişafı, yoxsulluğun aradan qaldırılmasında professor M.Yunusun fikirlərinin tanınması, Sosial Biznes konsepsiyasının həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub. Bildirilib ki, UNEC YSBM sosial biznes ideyasını təşviq etmək məqsədilə tələbə və könüllülərin inkişaf etməkdə olan ölkələrdəki kasıbların iqtisadi inkişafını təmin edən proqram və metodların ilkin mənbədən öyrənilməsi üçün tədris səfərlərini təşkil edəcək. Eyni zamanda, UNEC YSBM Azərbaycanda və regionda sosial biznes ideyasının inkişafını dəstəkləmək üçün akademik görüşlər, seminar, diskussiya və tədqiqatlar keçirəcək. Sosial biznes ideyalarınıın yayılması istiqamətində vətəndaş cəmiyyəti qurumları, mikromaliyyə təsisatları və biznes strukturları YSBM-nin fəaliyyətinin uğurlu təşkilinə cəlb olunacaq. Mərkəz, həmçinin sosial biznes dizayn laboratoriyaları yaratmaqla bərabər, tələbə mübadilə proqramları, akademik debatlar, təcrübə proqramları, eləcə də könüllü fəaliyyətlər həyata keçirəcək. Mərkəzin rəhbəri UNEC-in müəllim heyəti arasından seçiləcək.
Sonda Nobel Sülh Mükafatı Laureatı Məhəmməd YunusYSBM-dətədbir iştirakçıları üçün Azərbaycan dilinə tərcümə edilən “Kasıbların bankiri” (The Banker to the Poor) kitabını imzalayıb.
Məhəmməd Yunus haqqında:
Professor Məhəmməd Yunus və onun rəhbərlik etdiyi Qramen Bankı 2006-cı ildə Nobel Sülh Mükafatına layiq görülüb. M.Yunus “Wharton” Biznes Məktəbinin “Son 25 ilin ən nüfuzlu biznes adamları” siyahısında 25-ci yerdədir. Daim yenilik axtardığına və səmərəli sahibkarlıq fəaliyyətinə görə “Fortune” jurnalı Məhəmməd Yunusu 2012-ci ilin mart ayında “Dövrümüzün 12 dahi sahibkarları” siyahısında 12-ci yerə layiq görüb. “AsiaWeek” (Honk Konq) təşkilatı isə onu iyirmi dahi asiyalıdan biri kimi seçib. 2008-ci ildə Böyük Britaniyanın “Prospect” jurnalı və ABŞ-ın “Foreign Policy” jurnalı tərəfindən keçirilmiş açıq onlayn səsvermədə, “Top 100 intellektual şəxslər” siyahısında Məhəmməd Yunus dünyanın ikinci ən intellektual adamı seçilib. M.Yunus 20 ölkədən olan universitetdə 55 fəxri dərəcəyə, həmçinin 26 ölkənin 112 mükafatı, o cümlədən 10 ölkənin dövlət mükafatına layiq görülüb. O, ABŞ Prezidentinin Azadlıq medalını və ABŞ Konqresinin qızıl medalını alan yeddi şəxsdən biridir.
Yunus Mərkəzi haqqında:
Dəkkə Yunus Mərkəzi Banqladeş, yoxsulluğun azaldılması və davamlı inkişaf sahəsində fəaliyyət göstərən sosial biznes mərkəzidir. Mərkəz əsasən sosial biznesə əsaslanan professor M.Yunusun fəlsəfəsini təbliğ etmək və paylaşmaq üçün yaradılıb.

В UNEC создан Социальный бизнес-центр «Юнус»
21 июня в рамках визита в Баку лауреат Нобелевской премии мира, профессор  Магомед Юнус посетил Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC).
Авторитетный общественный деятель Магомед Юнус, которого называют «отцом микрокредитования», принял участие в состоявшемся при совместной организационной поддержке UNEC и Международного евразийского фонда печати (МЕФП) международной конференции на тему «Социальный бизнес – путь к  развитию». В мероприятии приняли участие помощник Президента Азербайджанской Республики по экономическим реформам Натик Амиров, министр образования Микаил Джаббаров, заместитель министра труда и социальной защиты населения Идрис Исаев, председатель Международного евразийского фонда печати Умид Мирзоев, депутаты, руководство университета и делегация 9 стран.
Выступивший на мероприятии ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов дал информацию участникам о лауреате Нобелевской премии мира Магомеде Юнусе. Он отметил, что М.Юнус является создателем находящегося в Бангладеше банка  «Gramen» и свыше 50 компаний. За постоянный поиск нового и инициаторскую деятельность журнал “Fortune” в 2012 году назвал его  «Одним из крупных инициаторов современности». В 2006 году Магомед Юнус и банк “Gramen” были признаны Нобелевской премии мира.
Ректор отметил о значении исследований М.Юнуса: «М.Юнус представил альтернативный подход  к решению глобальных экономических проблем. Такой подход уменьшает капитальные расходы, как приоритет наряду с улучшением социального благосостояния населения выносит на первый план решение проблем, созданных цивилизацией в глобальной экономике».
Выступивший на мероприятии помощник Президента Азербайджанской Республики  по экономическим реформам Натиг Амиров подчеркнул, что происходящие в мире экономические процессы, изменения цен на нефть, свободный выпуск национальной валюты, другие политические и экономические процессы не прошли бесследно для Азербайджана: «В результате целенаправленных мер в настоящее время наблюдается стабилизация на валютном рынке, манат обретает свою фундаментальную стоимость». Н.Амиров подчеркнул, что основным курсом азербайджанской экономики является повышение социального благосостояния. Необходимо принять последовательные меры по развитию человеческого потенциала в стране.
Министр образования Микаил Джаббаров отметил, что в Азербайджане за очень короткое время произошел переход от экономики низких доходов к средней доходной экономике. Система образования сыграла особую роль в формировании человеческого капитала. Большое значение имеют капитальный ремонт или строительство более 70 процентов общеобразовательных заведений в стране, а также меры по расширению образования за рубежом за государственный счет. В основе социального бизнеса должно лежать не получение дохода. Роль высших учебных заведений в подготовке кадров для рынка труда неоспорима. Отрадно, что сегодня среди студентов развивается новый интеллектуальный подход с точки зрения социального бизнеса.
Лауреат Нобелевской премии мира Магомед Юнус выступил с докладом по теме «Социальный бизнес – путь  к развитию». Он отметил, что когда начинал деятельность в банковской сфере, некоторые люди из-за его идей смотрели на него как на помещенного: «Приступив к банковской деятельности, мы коренным образом изменили все традиционные банковские принципы. Насколько ты богат, настолько ты привлекателен для банка. Но мы стали трудиться для бедных людей. Для того, чтобы стать нашим клиентом, ты должен просто доказать, что беден и не имеешь ничего. Традиционные банки больше всего работают с клиентами мужского пола. А у нас 8,5 миллионов клиентов, 97% которых составляют женщины. Филиалы банка действуют в 80 тысячах селах Бангладеша». М.Юнус также подчеркнул, что мировая финансовая система построена неправильно: «Все банки закрывают свои двери женщинам, особенно бедным женщинам. Это нелогично. Бедность не порок. Почему то банки думают, что бедные люди болеют и могут умереть, не возместив банковские долги. Но у нас здоровье клиентов страхуется. Наш банк не получает доходы, не ждет прибыли, а наоборот работает для решения проблем людей
Выступивший на мероприятии  заместитель министра труда и социальной защиты населения Идрис Исаев на тему «Роль мероприятий самозанятости в снижении уровня бедности» отметил, что одной из основных целей осуществляемой в Азербайджане социальной политики является обеспечение перехода от неустойчивых пассивных мероприятий  социального обеспечения к применению программ активной занятости. Заместитель министра отметил о проделанных работах, которые способствовали  повышению показателей социального благосостояния, а также уменьшению уровня безработицы приблизительно до 5 процентов, а уровня бедности до 4,9 процентов.
Конференция продолжила работу обсуждениями. Затем ректор А.Мурадов вручил М.Юнусу диплом Почетного доктора UNEC.
В рамках конференции впервые в регионе состоялось открытие Центра социального бизнеса «Юнус» (ЦСБЮ). В центре между UNEC, Центром «Юнус» и МЕФП был подписан меморандум сотрудничества. В  документе предусмотрены развитие взаимного сотрудничества между сторонами, изучение методики профессора Мухаммеда Юнуса в сфере устранения бедности, осуществление концепции социального бизнеса. Было отмечено, что ЦСБЮ UNEC с целью пропаганды идей социального бизнеса для изучения студентами и добровольцами программ и методов, обеспечивающих экономическое развитие бедных в развивающихся странах, будет организовывать учебные поездки. В то же время ЦСБЮ UNEC для развития идеи социального бизнеса в Азербайджане и в регионах будет проводить академические встречи, семинары, дискуссии и исследования. В направлении распространения идей социального бизнеса будут привлечены гражданские общественные структуры, микрофинансовые учреждения и структуры бизнеса в успешной организации деятельности ЦСБЮ. Центр наряду с созданием лабораторий социального бизнеса будет осуществлять программы обмена студентами, академические дебаты, переводческие программы, а также добровольческую деятельность. Руководителем Центра будет избрано лицо из числа преподавателей UNEC.
В завершении встречи лауреат Нобелевской премии мира Магомед Юнус для участников мероприятия в ЦСБЮ подписал переведенную на азербайджанский язык книгу «Банкир бедных» (The Banker to the Poor).
О Магомеде Юнусе:
Профессор Мухаммед Юнус и возглавляемый им Grameen Bank в 2006 году были удостоены Нобелевской премии мира. Отмечалось, что профессор Мухаммед Юнус занимает 25-е место в Списке самых авторитетных людей бизнеса за последние 25 лет. В марте 2012 года журнал Fortune удостоил Мухаммеда Юнуса 12-го места в списке 12 гениальных предпринимателей современности за постоянный поиск нового и эффективную предпринимательскую деятельность. А организация AsiaWeek (Гонконг) избрала его одним из двадцати гениальных азиатов. В проведенном в 2008 году журналами Prospect (Великобритания) и Foreign Policy (США) открытом онлайн-голосовании и топ-списке 100 интеллектуалов Мухаммед Юнус был назван вторым самым интеллектуальным человеком мира. Профессор Мухаммед Юнус удостоен 55 почетных степеней университетов 20 стран, а также 112 наград 26 стран, в том числе государственных премий 10 стран. Он  один из семи человек, получивших медаль «Свобода» Президента США и золотую медаль Конгресса США.
О Центре «Юнус»:
Центр «Юнус», базирующийся в Дакке (Бангладеш), является социальным центром, действующим в целях снижения уровня бедности и устойчивого развития. В своей деятельности Центр, в основном, опирается на социальный бизнес и создан для пропаганды и распространения философии М.Юнуса.