UNEC eksperti 2016-cı ilin beynəlxalq siyasi-iqtisadi yekunları barədə
Yanvarın 8-də Lider TV-də yayınlanan “Panoram” analitik proqramında 2016-cı ilin beynəlxalq siyasi-iqtisadi yekunları və 2017-ci ildən gözləntilər mövzusu müzakirə olunub. Verilişdə millət vəkilli, professor Elman Nəsirov, millət vəkili Rasim Musabəyov və Azərbaycan Dillər Universitetinin müəllimi Samir Həmidov ilə yanaşı UNEC eksperti Araz Aslanlı da iştirak edib.
UNEC eksperi A.Aslanlı ilin ümumi məzərəsi ilə bağlı danışaraq qeyd edib ki, il boyunca dünyada ən çox diqqət mərkəzində olan ölkə Türkiyə Respublikasıdır: “Bu ölkədə, eləcə də bütün dünyada terrorun artması, xüsusilə Ankaradakı partlayışlardan sonra Azərbaycan prezidenti cənab İlham Əliyevin Türkiyəyə səfər edərək həmrəylik nümayiş etdirməsi, baş nazir Ahmet Davutoğlunun yerinə Binali Yıldırımın təyin olunması, 15 iyul çevriliş təşəbbüsünə qarşı ümumxalq müqaviməti, Türkiyənin Suriyada quru hərbi əməliyyatlarına başlamasını və digər bu kimi mövzuları misal göstərə bilərik”.
UNEC eksperti Brexit-i, Trump-ın prezident seçilməsini və Aprel müharibəsini də ilin yadda qalan məqamları kimi qeyd edib.

Эксперт UNEC о международных политико-экономических итогах 2016 года
8 января в аналитической программе “Panoram”, транслируемой в эфире Lider TV, обсуждалась тема международных политико-экономических итогов 2016 года и ожиданий в 2017 году. В передаче наряду с депутатом, профессором Эльманом Насировым, депутатом Расимом Мусабековым и преподавателем Азербайджанского университета языков Самиром Гамидовым принял участие эксперт UNEC Араз Асланлы.
Эксперт UNEC А.Асланлы говоря об общей картине года, отметил, что в течение года в мире в центре внимания больше всего была Турецкая Республика: «Примером могут служить увеличение числа терроров в в этой стране и во всем мире, в частности после взрыва визит в Анкару  Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева в знак солидарности, назначение на пост премьер-министра  Банали Йылдырыма вместо Ахмета Давудоглы, общенародное противостояние против переворота 15 июля, военные сухопутные действия Турции в Сирии и другие».
Эксперт UNEC отметил также избрание президентов  Brexit, Trump и апрельскую войну как запоминающиеся моменты года.