UNEC əməkdaşları “Tədqiqat metodları” təlimində
Təhsil Nazirliyi və ADA Universiteti “Tədqiqat metodları” adlı təlim təşkil edib. Dörd ay davam edən təlim zamanı yeni tədris metodları və tədqiqat üsulları tədris olunub.
Təlimə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 4 müəllim və doktorantı da qatılıb. Təlim 2 mərhələdə həyata keçirilib. İlk 3 ay ərzində tədqiqat metodları, strukturu və akademik yazı və sosial tədqiqatların aparılma qaydaları, elmi materialların axtarışı və digər mövzularda təlimlər keçirilib. Yekun imtahan ilə təlimin birinci mərhələsi başa çatıb. İkinci mərhələdə yüksək nəticə göstərən 20 nəfərdən ibarət işçi qrup seçilib. Qrupa 10 gün ərzində yeni təlim metodları və “Tədqiqat üsulları” fənninə dair fənn proqramının hazırlanması barədə əlavə təlim keçirilib. Bunun üçün iştirakçılar ixtisaslar üzrə işçi qruplara bölünüb. Müxtəlif ali məktəblərdən olan mütəxəssislər tərəfindən tarix, dilçilik, jurnalistika, iqtisadiyyat, sosial elmlər, kimya, musiqişünaslıq ixtisaslarının tədqiqat metodlarına dair fənn proqramları hazırlanıb. UNEC əməkdaşları təlim kursunu uğurla başa vurublar.
Yekun tədbirdə Təhsil Nazirliyinin sektor müdiri Sülhəddin Gözəlov, ADA Universitetinin dekanı Vəfa Kazdal, Tədris işləri üzrə prorektor müavini Anar Vəliyev, proqram rəhbəri Səidə Nəbiyevə kursun əhəmiyyəti, prosesin gözlənilən nəticələri barədə çıxış edib, məzunları təbrik ediblər. Sonda iştirakçılar müvafiq sertifikatlarla təltif ediliblər.
Qeyd edək ki, “Tədqiqat üsulları” fənninin bütün ali məktəblərin magistratura pilləsində tədrisi nəzərdə tutulur.

UNEC Employees in “Research Methods” Training
Training on “research Methods” was organized by the Ministry of Education and ADA University. New teaching and research methods were taught within the four- month long training.
4 instructors and nominee doctors of Azerbaijan State University of Economics attended the training. The training was realized in 2 stages. Trainings on research methods, structures and academic writing and rules of conducting social investigations, searching scientific materials and other issues were conducted during the first 3 months. First part of the training was completed with the final exam. The working group consisting of 20 trainees with the highest results was selected in the 2 stage. The group was additionally trained on new teaching methods and “Research methods” within 10 days. The participants were divided into the working groups on their majors. Subject curriculum on research methods of history, linguistics, journalism, economics, social sciences, chemistry and musicology were prepared by the experts from different higher schools.
Speeches on the importance of the course and the expected results of the process were made and congratulations were sounded by the Section Director of the Ministry of Education Sulhaddin Gozalov, Dean of the ADA University Vefa Kazdal, Vice-rector for Educational Affairs Anar Veliyev, Program Supervisor Saida Nabiyeva. The participants were awarded certificates in the end.
Note that the discipline “Research methods” is planned to be taught to graduate students in all higher education schools.