UNEC əməkdaşları “Tədqiqat metodları” təlimində
Təhsil Nazirliyi və ADA Universiteti “Tədqiqat metodları” adlı təlim təşkil edib. Dörd ay davam edən təlim zamanı yeni tədris metodları və tədqiqat üsulları tədris olunub.
Təlimə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) 4 müəllim və doktorantı da qatılıb. Təlim 2 mərhələdə həyata keçirilib. İlk 3 ay ərzində tədqiqat metodları, strukturu və akademik yazı və sosial tədqiqatların aparılma qaydaları, elmi materialların axtarışı və digər mövzularda təlimlər keçirilib. Yekun imtahan ilə təlimin birinci mərhələsi başa çatıb. İkinci mərhələdə yüksək nəticə göstərən 20 nəfərdən ibarət işçi qrup seçilib. Qrupa 10 gün ərzində yeni təlim metodları və “Tədqiqat üsulları” fənninə dair fənn proqramının hazırlanması barədə əlavə təlim keçirilib. Bunun üçün iştirakçılar ixtisaslar üzrə işçi qruplara bölünüb. Müxtəlif ali məktəblərdən olan mütəxəssislər tərəfindən tarix, dilçilik, jurnalistika, iqtisadiyyat, sosial elmlər, kimya, musiqişünaslıq ixtisaslarının tədqiqat metodlarına dair fənn proqramları hazırlanıb. UNEC əməkdaşları təlim kursunu uğurla başa vurublar.
Yekun tədbirdə Təhsil Nazirliyinin sektor müdiri Sülhəddin Gözəlov, ADA Universitetinin dekanı Vəfa Kazdal, Tədris işləri üzrə prorektor müavini Anar Vəliyev, proqram rəhbəri Səidə Nəbiyevə kursun əhəmiyyəti, prosesin gözlənilən nəticələri barədə çıxış edib, məzunları təbrik ediblər. Sonda iştirakçılar müvafiq sertifikatlarla təltif ediliblər.
Qeyd edək ki, “Tədqiqat üsulları” fənninin bütün ali məktəblərin magistratura pilləsində tədrisi nəzərdə tutulur.

При организационной поддержке Министерства образования и университета АДА состоялись тренинги «Методы исследования». Во время четырехмесячного тренинга проводились занятия по обучению новым учебным методам и методам исследования.
В тренингах приняли участие 4 преподавателя и докторанта Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC). Тренинги осуществлялись в 2 этапа. В течение первых 3-х месяцев тренинги проходили по теме методов исследования, правилам структурных и академических писем и проведения социальных исследований, поиска научных материалов и другие. Первый этап тренингов завершился итоговым экзаменом. Во втором этапе избрана рабочая группа из 20 человек, показавших высокие результаты. В течение 10 дней для группы дополнительно были проведены тренинги по новым методам и по вопросам разработки учебной программы по дисциплине «Методы исследования». В связи с этим участники были разделены на рабочие группы по специальности. Специалистами различных высших учебных заведений разработаны учебные программы по истории, языкознанию, журналистике, экономике, социальным наукам, химии, музыковедению. Сотрудники UNEC успешно завершили курсы тренингов.
В своем выступлении на итоговом мероприятии заведующий сектором Министерства образования Сулхаддин Гёзалов, декан университета АДА Вефа Каздал, заместитель проректора по учебной работе Анар Велиев, руководитель программы Саида Набиева отметили о значении курсов, ожидаемых результатах процесса и поздравили выпускников. В завершении участники были награждены соответствующими сертификатами.
Следует отметить, что предусматривается обучение дисциплины «Методы исследования» на ступени магистратуры во всех высших учебных заведениях.