UNEC evlərdən distant təhsilə başlayır
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, dekanlar və müvafiq struktur bölmə rəhbələrinin iştirakı ilə keçirilən iclasa millət vəkili, UNEC-in İctimai Nəzarət Şurasının koordinatoru Etibar Əliyev də qatılıb.
İclasda UNEC-də distant tədrisin evdən təşkili ilə bağlı virtual auditoriyaların yaradıldığı, bunun üçün əlavə olaraq 215 yeni lisenziyanın alındığı, tədris materiallarının demək olar ki, 100 faiz müəllimlərin şəxsi kabinetlərinə və dərs cədvəllərinin isə müəllim və tələbələrin şəxsi kabinetlərinə yükləndiyi, müəllimlər üçün virtual təlimlərin tamamlandığı, Distant təhsilin idarəedilməsi üzrə virtual mərkəziin formalaşdığı və bütövlükdə aprel ayının 6-dan başlayaraq, bakalavr və magistrər üçün bütün dərslərin evdən davam etdirilməsi üçün hazırlıq işlərinin tamamlandığı qeyd edildi.
Müzakirələrdə tələbələrin sərbəst işlərinin yazılması məsələsinə toxunulub. Bildirilib ki, aprel ayının sonuna kimi sərbəst işlərin yazılması müvəqqəti olaraq dayandılsın. Tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi isə mövcud şərait nəzərə alınaraq təşkil olunacaq. “Coursera for Campus” və ACCA sertifikatlarını əldə edən tələbələrin də müfaviq fənlər üzrə biliyinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı qaydalar ən qısa vaxtda tələbələrin şəxsi kabinetlərinə göndəriləcək.
Qiyabi təhsil alan yuxarı kurs tələbələrinin kəsr imtahanlarının distant təşkil olunacağı qeyd edilərək, Yay Məktəbinin də distant formada keçirilməsinə hazır olmaq və eləcə də operativliyin təmin olunması məqsədilə dekanlıqların onlayn işinin təkmilləşdirilməsi üçün tapşırıqlar verilib.
Web of Science və ya Scopusda indeksləşmiş mənbədə tək müəllifliyilə məqaləsi və ya konfrans tezisi çap olunan UNEC bakalavrları Yekun Dövlət Attestasiyasından azad olunacaq. Həmçinin UNEC magistrinin tək müəllifliyilə, dissertasiya mövzusuna uyğun mövzuda və impaktı 0.5-dən az olmayan Web of Science və ya Scopusda indeksləşmiş mənbədə çap olunan məqaləsi magistr dissertasiyasının müdafiəsi kimi qəbul ediləcək.
İclasa qatılan millət vəkili Etibar Əliyev UNEC-in mövcud durumda operativliyini yüksək qiymətləndirərək, görülən işlərin təhsilin fasiləsizliyinin təmin olunmasına xidmət etdiyini deyib: “Online keçirilən iclasa UNEC İctimai Şurasının koordinatoru kimi qoşuldum. Yaranmış vəziyyətlə əlaqədar ali məktəb üçün əhəmiyyət daşıyan   adminstrativ heyətin işinin təşkili və gələcək perspektivlərlə bağlı məsələlərin geniş müzakirəsi keçirildi. İclasda müzakirə olunan məsələlər sırasında 215 virtual auditoriyaya lisenziyanın alınması, müəllimlərin distant təhsilə qoşulmalarında onların texniki imkanlarının vəziyyətinin öyrənilməsi ilə bağlı sorğuların keçirilməsi, evlərdən təhsilin qurulması, imtahanların keçirilmə qaydaları, elektron kitabxananın zənginləşdirilməsi, müəllimlərə təlimlərin təşkili, distant təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması yolları diqqətimi çəkdi. Artıq bir neçə ildir ki, UNEC distant təhsilin tətbiqi istiqamətində sistemli işlər aparılır və UNEC İctimai Şurasının koordinatoru kimi qeyd etmək istəyirəm ki,  bu işin çətinliyinə baxmayaraq, UNEC  artıq nümunə göstərə bilir. Düşünürəm ki, yaxın gələcəkdə distant  təhsil ənənəvi təhsili tamamlamaqla, həm də zənginləşdirməklə ölkəmizdə insan kapitalının inkişafına öz töhfəsini verəcək.”

UNEC приступает к дистанционному обучению из дома
Обсужден вопрос окончательного состояния подготовки организации дистанционного обучения из дома начиная с 6 апреля.
В заседании с участием ректора UNEC, профессора Адалата Мурадова, даканов и соответствующих структурных подразделений принял участие депутат, координатор Совета общественного контроля UNEC Этибар Алиев.
На заседании было отмечено о завершении работ  по создании в UNEC виртуальных аудиторий в связи организацией дистанционного обучения из дома, с этой целью получения дополнительно 215 новых лицензий, размещения, можно сказать, что 100 процентов учебного материала в личные кабинеты преподавателей, а также расписания занятий в личные кабинеты преподавателей и студентов, завершения виртуального обучения для преподавателей, формирования виртуального центра по дистанционному обучению и в целом проведения начиная с 6 апреля всех занятий из дома для бакалавров и магистров.
На заседании рассматривался вопрос о самостоятельных работах студентов. Было отмечено о временном приостановлении написания самостоятельных работ до конца апреля. А оценка студентов будет организована, предусматривая существующее положение. Правила в связи с оценкой знаний студентов по соответствующим дисциплинам, получивших сертификаты  “Coursera for Campus” и ACCA, в кратчайший срок будут отправлены в личные кабинеты студентов.
Было отмечено, что проведение экзаменов по срезам студентов, обучающихся в старших курсах  заочной формы обучения, будет организован в дистанционной форме, в том числе в целях подготовки к проведению Летней школы в дистанционной форме, а также обеспечения оперативности деканатам было поручено совершенствование онлай работ.
Бакалавры UNEC, опубликовавшие свою статью или тезисы конференции без соавторства в источниках, индексированных  в Web of Science или Scopus, будут освобождены от Итоговой государственной аттестации. Также статья соответствующая теме диссертации магистра UNEC, опубликованная без соавторства  в индексированном источнике Web of Science и Scopus не менее с 0.5 импактом,  будет принята как защита магистерской дисертации.
Высоко оценив оперативность UNEC в сложившейся ситуации, депутат Этибар Алиев отметил проделанные работы как обеспечение непрерывности в образовании: «Я подключился к онлайн заседанию как координатор Совета общественного контроля UNEC. Состоялось широкое обсуждение вопросов в связи с организацией работы административного состава, который имеет большое значение для высшей школы в связи создавшейся ситуацией, а также перспективы на будущее.  Среди вопросов, обсуждаемых на заседании, внимание мое привлекли вопросы о получении лицензий для 215 виртуальных аудиторий, проведении опроса в связи изучением технических возможностей преподавателей при подключении к дистанционному обучению, проведении обучения из дома, правилах проведения экзаменов, обогащении электронной библиотеки, организации обучения для преподавателей, путях совершенствования дистанционного обучения. Уже несколько лет UNEC проводит системные работы в направлении дистанционного обучения и как координатор Совета общественного контроля хочу отметить, что несмотря на трудности в этой работе, UNEC  смог показать пример. Думаю, что в ближайшем будущем дистанционное обучение, завершив традиционное обучение, и обогатившись, внесет свой вклад в развитие человеческого капитала».