UNEC evlərdən distant təhsilə başlayır
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, dekanlar və müvafiq struktur bölmə rəhbələrinin iştirakı ilə keçirilən iclasa millət vəkili, UNEC-in İctimai Nəzarət Şurasının koordinatoru Etibar Əliyev də qatılıb.
İclasda UNEC-də distant tədrisin evdən təşkili ilə bağlı virtual auditoriyaların yaradıldığı, bunun üçün əlavə olaraq 215 yeni lisenziyanın alındığı, tədris materiallarının demək olar ki, 100 faiz müəllimlərin şəxsi kabinetlərinə və dərs cədvəllərinin isə müəllim və tələbələrin şəxsi kabinetlərinə yükləndiyi, müəllimlər üçün virtual təlimlərin tamamlandığı, Distant təhsilin idarəedilməsi üzrə virtual mərkəziin formalaşdığı və bütövlükdə aprel ayının 6-dan başlayaraq, bakalavr və magistrər üçün bütün dərslərin evdən davam etdirilməsi üçün hazırlıq işlərinin tamamlandığı qeyd edildi.
Müzakirələrdə tələbələrin sərbəst işlərinin yazılması məsələsinə toxunulub. Bildirilib ki, aprel ayının sonuna kimi sərbəst işlərin yazılması müvəqqəti olaraq dayandılsın. Tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsi isə mövcud şərait nəzərə alınaraq təşkil olunacaq. “Coursera for Campus” və ACCA sertifikatlarını əldə edən tələbələrin də müfaviq fənlər üzrə biliyinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı qaydalar ən qısa vaxtda tələbələrin şəxsi kabinetlərinə göndəriləcək.
Qiyabi təhsil alan yuxarı kurs tələbələrinin kəsr imtahanlarının distant təşkil olunacağı qeyd edilərək, Yay Məktəbinin də distant formada keçirilməsinə hazır olmaq və eləcə də operativliyin təmin olunması məqsədilə dekanlıqların onlayn işinin təkmilləşdirilməsi üçün tapşırıqlar verilib.
Web of Science və ya Scopusda indeksləşmiş mənbədə tək müəllifliyilə məqaləsi və ya konfrans tezisi çap olunan UNEC bakalavrları Yekun Dövlət Attestasiyasından azad olunacaq. Həmçinin UNEC magistrinin tək müəllifliyilə, dissertasiya mövzusuna uyğun mövzuda və impaktı 0.5-dən az olmayan Web of Science və ya Scopusda indeksləşmiş mənbədə çap olunan məqaləsi magistr dissertasiyasının müdafiəsi kimi qəbul ediləcək.
İclasa qatılan millət vəkili Etibar Əliyev UNEC-in mövcud durumda operativliyini yüksək qiymətləndirərək, görülən işlərin təhsilin fasiləsizliyinin təmin olunmasına xidmət etdiyini deyib: “Online keçirilən iclasa UNEC İctimai Şurasının koordinatoru kimi qoşuldum. Yaranmış vəziyyətlə əlaqədar ali məktəb üçün əhəmiyyət daşıyan   adminstrativ heyətin işinin təşkili və gələcək perspektivlərlə bağlı məsələlərin geniş müzakirəsi keçirildi. İclasda müzakirə olunan məsələlər sırasında 215 virtual auditoriyaya lisenziyanın alınması, müəllimlərin distant təhsilə qoşulmalarında onların texniki imkanlarının vəziyyətinin öyrənilməsi ilə bağlı sorğuların keçirilməsi, evlərdən təhsilin qurulması, imtahanların keçirilmə qaydaları, elektron kitabxananın zənginləşdirilməsi, müəllimlərə təlimlərin təşkili, distant təhsilin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması yolları diqqətimi çəkdi. Artıq bir neçə ildir ki, UNEC distant təhsilin tətbiqi istiqamətində sistemli işlər aparılır və UNEC İctimai Şurasının koordinatoru kimi qeyd etmək istəyirəm ki,  bu işin çətinliyinə baxmayaraq, UNEC  artıq nümunə göstərə bilir. Düşünürəm ki, yaxın gələcəkdə distant  təhsil ənənəvi təhsili tamamlamaqla, həm də zənginləşdirməklə ölkəmizdə insan kapitalının inkişafına öz töhfəsini verəcək.”

UNEC starts distance learning from home
Starting from April 6, the final preparations for the organization of distance learning at home were discussed at UNEC.
MP, coordinator of the UNEC Public Supervisory Board, Etibar Aliyev  also joined the meeting  attended by UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, deans and heads of relevant departments.
It was also noted at the meeting that virtual classrooms had been created for distance learning from home at UNEC, additionally  215 new licenses were obtained, almost 100 percent of the teaching materials were uploaded to teachers’ personal cabinets, and lesson schedules were uploaded to teachers’ and students’ personal cabinets, virtual trainings for teachers had been completed, a virtual center for distance education management had been formed, and in general, starting from April 6, preparations for the continuation of all classes for bachelors and masters at home had been completed.
The issue of  students’ independent works was touched upon at the discussions. It was stated that the writing of independent works should be suspended until the end of April. Assessment of students’ knowledge would be organized taking into account the existing conditions. The rules for assessing the knowledge of students who had received  “Coursera for Campus” and ACCA certificates in the relevant subjects would be sent to the personal cabinets of students as soon as possible.
Noting that failed  exams for part-time senior students will be organized remotely, tasks were also given to improve the online work of the deans’ offices in order to be ready to hold the Summer School remotely, as well as to ensure efficiency.
UNEC bachelors who has published an article or conference thesis with a single author in an indexed source on the Web of Science or Scopus wil be exempted from the Final State Attestation. Also, an article by a sole author of the UNEC Master’s dissertation on a topic relevant to the dissertation and published in indexed source on the Web of Science or Scopus with an impact of not less than 0.5  will be accepted as the defense of the master’s dissertation.
Attending the meeting, MP Etibar Aliyev praised the efficiency of UNEC in the current situation, saying that the work done serves to ensure the continuity of education: “I joined the online meeting as the coordinator of the UNEC Public Supervisiory Council. In connection with the current situation, the organization of the work of the administrative staff, which is important for the university, and issues related to future prospects were widely discussed. Obtaining licenses for 215 virtual auditoriums, conducting surveys to study the state of their technical capabilities in connecting teachers to distance education, building homeschooling, exam rules, enriching the electronic library, organizing trainings for teachers, improving the quality of distance education drew my attention. For several years now, UNEC has been systematically working on the introduction of distance education, and as the coordinator of the UNEC Public Supervisory Board, I would like to note that despite the difficulties of this work, UNEC can already set an example. I think that in the near future, distance education will contribute to the development of human capital in our country by completing and enriching traditional education. “