UNEC-i seçən əcnəbi tələbələrin sayı artıb
2015/2016-cı tədris ilində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə (UNEC) 51 əcnəbi tələbə qəbul olunub. Onlardan 21-i əcnəbi tələbələr üçün hazırlıq kurslarını, 19-u bakalavr, 3-ü maqistratura, 7-si MBA, 1-i isə doktorantura təhsilini seçiblər.
Xarici tələbələr əsasən dünya iqtisadiyyatı və maliyyə ixtisaslarına üstünlük veriblər. Tələbələr arasında daha çox Nigeriya vətəndaşları üstünlük təşkil edir – 21 nəfər. Ümumilikdə isə, UNEC-də təhsil alacaq əcnəbi tələbələr Rüsiya, Türkiyə, Özbəkistan, Gürcüstan, Tatarıstan, İran, Kuveyt və Pakistan vətəndaşlarıdır.
Əcnəbi tələbələrin UNEC-ə qəbul prosesi bu ildən etibarən yalnız elektron formada aparılır. Bu məqsədlə yaradılan http://admission.unec.edu.az/ səhifəsi vasitəsi ilə 85 elektron müraciət qəbul olunub. Müraciətlər Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 15 may, 2015-ci il tarixli, 125 saylı qərarı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının xarici ölkələrdə, əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında təhsil alması Qaydaları”nın tələblərinə əsasən yoxlanılıb. Bundan sonra tələblərə cavab verən müraciətçilərlə skype vasitəsi ilə onlayn müsahibələr təşkil olunub. Sonda UNEC-də təhsil almaları uyğun hesab edilən 51 nəfər seçilib.

Увеличилось количество иностранных студентов, выбравших UNEC
В 2015/2016 учебном году в Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) было зачислено  51 иностранных студентов. Из них 21 человек выбрал подготовительные курсы для иностранных студентов, 19 – образование бакалавра,  3 —  магистра, 7 —  в MBA, а 1 – в докторантуре.
Иностранные студенты в основном отдали предпочтение специальностям по мировой экономике и финансам. Среди студентов большинство составляют студенты из Нигерии  – 21 человек. А в общем, иностранные студенты, которые будут получать образование в UNEC – граждане России, Турции, Узбекистана, Грузии, Татарстана, Ирана, Кувейта и Пакистана.
Процесс приема иностранных студентов в UNEC с этого года ведется в электронной форме. С помощью, созданной с этой целью, страницы  http://admission.unec.edu.az/  было принято 85 электронных обращений. Обращения были проверены в соответствии с требованиями «Правил получения образования граждан  Азербайджанской республики в зарубежных странах, иностранцев и лиц, без гражданства в Азербайджанской республике», которые были утверждены приказом Кабинета Министров Азербайджанской республики от  15 мая 2015-го года (регистрационный номер 125).  После этого было организовано интервью по скайпу студентов с отвечающими на их обращение лицами. Затем был отобран 51 человек, данные, которых были признаны отвечающими соответствующим требованиям.