UNEC-i seçən əcnəbi tələbələrin sayı artıb
2015/2016-cı tədris ilində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə (UNEC) 51 əcnəbi tələbə qəbul olunub. Onlardan 21-i əcnəbi tələbələr üçün hazırlıq kurslarını, 19-u bakalavr, 3-ü maqistratura, 7-si MBA, 1-i isə doktorantura təhsilini seçiblər.
Xarici tələbələr əsasən dünya iqtisadiyyatı və maliyyə ixtisaslarına üstünlük veriblər. Tələbələr arasında daha çox Nigeriya vətəndaşları üstünlük təşkil edir – 21 nəfər. Ümumilikdə isə, UNEC-də təhsil alacaq əcnəbi tələbələr Rüsiya, Türkiyə, Özbəkistan, Gürcüstan, Tatarıstan, İran, Kuveyt və Pakistan vətəndaşlarıdır.
Əcnəbi tələbələrin UNEC-ə qəbul prosesi bu ildən etibarən yalnız elektron formada aparılır. Bu məqsədlə yaradılan http://admission.unec.edu.az/ səhifəsi vasitəsi ilə 85 elektron müraciət qəbul olunub. Müraciətlər Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinin 15 may, 2015-ci il tarixli, 125 saylı qərarı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının xarici ölkələrdə, əcnəbilərin və vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasında təhsil alması Qaydaları”nın tələblərinə əsasən yoxlanılıb. Bundan sonra tələblərə cavab verən müraciətçilərlə skype vasitəsi ilə onlayn müsahibələr təşkil olunub. Sonda UNEC-də təhsil almaları uyğun hesab edilən 51 nəfər seçilib.

Number of foreign students at UNEC has increased
51 overseas students were enrolled to Azerbaijan State University of Economics (UNEC) in 2015/2016 academic year. 21 of them have chosen the preparatory courses for foreign student, 19 undergraduate program, 3 graduate program, 7 MBA and 1 doctoral studies of our university.
Foreign students especially preferred the majors of World Economy and Finance. The Nigerian citizens are the majority of them- 21 students. Generally, UNEC overseas students are the citizens of Russia, Turkey, Uzbekistan, Georgia, Tatarstan, Iran, Kuwait and Pakistan.
The foreign students’ admission process is conducted only online beginning from this year. 85 online applications were admitted via the webpage http://admission.unec.edu.az/ established for this reason. The application were checked on the basis of the requirements of “Rules for the Citizens of the Republic of Azerbaijan who want to study abroad, foreign citizens and persons without citizenship who require to study in the Republic of Azerbaijan” approved by the Cabinet of Ministers on May 25, 2015 with the decision 125. Afterwards, online interviewing had been carried out with the applicants meeting the requirements. Finally51 students considered suitable were selected to study at UNEC.