UNEC “II Beynəlxalq Mersin Elm Festivalında” təmsil edilib
Türkiyə Respublikasının Mersin şəhərində “II Beynəlxalq Elm Festivalı” keçirilmişdir. 7 ölkədən (Avstriya, İspaniya, Almaniya, Şimali Kipr,  Slovakiya, Azərbaycan və Türkiyə) 1500-ə yaxın nümayəndənin təmsil olunduğu festivalda 7 beynəlxalq elmi təşkilat olmaqla, Türkiyənin 27 fərqli şəhərindən 39 müxtəlif təşkilat, universitet, elm, ticarət və sənaye mərkəzləri, məktəblər, yerli idarəetmə orqanları və təşkilatları iştirak etmişdir.
Festivalın əsas məqsədi elm, texnologiya, cəmiyyət, ətraf mühit və fərd arasındakı qarşılıqlı əlaqələri təmin edərək, hadisə və faktların dərk edilməsində elmi və texnoloji dünyagörüşünün inkişafına dəstək vermək, cəmiyyətdə elm mədəniyyətinin formalaşdırılması, yayılması və davamlılığının təmin edilməsi olmuşdur.
Elm Festivalında UNEC-i Maliyyə və mühasibat fakültəsinin dekanı, dosent Gəray Musayev və Zaqatala filalının müəllimi Fərid Cabbarlı təmsil etmişdir. Tədbir iştirakçılarına UNEC-in bütün ali təhsil pillələri və peşə təhsili istiqamətləri üzrə təqdim etdiyi təhsil xidmətləri haqqında məlumat verilmişdir. UNEC Biznes Məktəbi, Beynəlxalq Dokturantura və Magistratura Mərkəzi, Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbi tərəfindən təqdim olunan təhsil xidmətlərinə tədbir iştirakçıları xüsusi maraq göstərmişlər.
Tədbirin açılış günü dosent Gəray Musayev rəsmi dövlət radiosu “TRT radyo”nun canlı yayımda qonağı olaraq UNEC-də aparılan islahatlardan bəhs etmiş və xarici tələbələrin qəbulu prosesinin sadələşdirildiyini və asanlaşdırıldığını qeyd etmişdir.
UNEC nümayəndə heyəti həmin gün Mersin Universitetinin rektoru prof. Ahmet Çamsarı ilə də görüşmüşdür. Görüşdə UNEC-lə Mersin Universiteti arasında əməkdaşlıq perspektivləri və birgə elmi konfransların təşkil edilməsi müzakirə olunmuşdur.
İki gün davam edən festivalda 202 layihə nümayiş etdirilmiş, müxtəlif tematik oyunlar, yarışmalar, seminarlar, təqdimatlar, çıxışlar, idman oyunları, sənət fəaliyyətləri və şoular nümayiş edilmişdir.

UNEC представлен на «II Международном научном фестивале Мерсин»
7-8 июня в городе Мерсин Турецкой Республики состоялся «II Международный научный фестиваль». В фестивале с около 1500 представителями из 7 стран (Австрия, Испания, Германия, Северный Кипр, Словакия, Азербайджан и Турция), включая 7 международных научных организаций, приняли участие 39 разных организаций, университетов, научные, торговые и промышленные центры, школы, местные органы управления и организации из 27 различных городов Турции.
Основной целью фестиваля являлось обеспечение взаимных отношений между наукой, технологией, обществом, окружающей средой и индивидом, в познании случаев и фактов оказание поддержки развитию научного и технологического мировоззрения, а также формирование в обществе научной культуры и ее распространение.
На фестивале UNEC представили декан факультета Финансов и бухгалтерии, доц. Герай Мусаев и преподаватель Закатальского филиала Фарид Джаббарлы. На мероприятии участникам была представлена информация об образовательных услугах UNEC по всем ступеням высшего образования и направлениям профессионального образования. Особый интерес проявили участники мероприятия к образовательным услугам, представленным Школой бизнеса, Международным центром докторантуры и магистратуры, Международной школой экономики UNEC.
В день открытия мероприятия доц. Герай Мусаев был гостем в прямом эфире государственного радио “TRT”, рассказал о реализуемых в UNEC реформах и отметил об упрощении процесса приема иностранных студентов.
Делегация UNEC в тот же день встретилась с ректором университета Мерсин, профессором Ахметом Джамсары. На встрече обсуждались вопросы перспектив сотрудничества между UNEC и университетом Мерсин, и организации совместных научных конференций.
На двухдневном фестивале было представлено 202 проекта, а также различные тематические игры, соревнования, семинары, презентации, выступления, спортивные игры, творческая деятельность и шоу.