UNEC-də keçirilən təqdimat mərasimində rektor professor Ədalət Muradov, ABB-nin İdarə Heyətinin sədri Abbas İbrahimov, proqramda iştirak hüququ qazanan tələbələr, universitetin və bankın əməkdaşları iştirak ediblər.
Rektor, professor Ədalət Muradov tədbirdə çxış edərək universitetin real sektorla iş birliyinin əhəmiyyətindən söz açıb. O, ABB-nin UNEC-lə birgə hazırladığı “Data və süni intellekt sertifikasiya proqramı”nın universitet – biznes əməkdaşlığının uğurlu bir nümunəsi olduğunu diqqətə çatdırıb. Rektor süni intellektin təhsilə inteqrasiyası ilə bağlı UNEC-də görülmüş işlərdən, eləcə də süni intellekt sahəsində elmi mərkəzə çevrilmək istiqamətindəki hədəflərdən də söz açıb.
ABB-nin İdarə Heyətinin sədri Abbas İbrahimov bankın data və süni intellekt istiqamətində son 3 ildə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirdiyi bildirib. O, süni intellektin qlobal inkişafın əsas hərəkətverici qüvvəsinə çevrildiyini vurğulayıb. UNEC-lə birgə həyata keçirilən layihənin məqsədinin əmək bazarı üçün bu sahədə peşəkar kadrların yetişdirilməsi olduğunu deyib: “ABB olaraq qürur duyuruq ki, süni intellekt həllərini ölkəmizə ilk gətirən və bu sahəni sürətlə inkişaf etdirən biznes qurumlarından biriyik. İnanıram ki, tələbələrin proqramdakı uğurları öz gələcəklərinə də, ölkəmizdə rəqəmsal transformasiya proseslərinə də ciddi töhfə verəcək”, – deyə Abbas İbrahimov bildirib.
Tədbirdə UNEC məzunlarının peşəkarlığı da xüsusi vurğulanıb. Hazırda ABB-də çalışan 1061 nəfər UNEC məzununun 134-nün rəhbər vəzifədə təmsil olunduğu diqqətə çatdırılıb.
Qeyd edək ki, “Data və süni intellekt sertifikasiya proqramı”nda iştirak etmək üçün UNEC-in Rəqəmsal İqtisadiyyat fakültəsindən 22 tələbə seçilib. ABB-nin data və süni intellekt sahəsində çalışan peşəkar mütəxəssisləri tərəfindən onlara UNEC-in Kompüter Elmləri Laboratoriyasında 6 aylıq xüsusi dərslər tədris olunacaq. Tələbələrin təlimlərdə iştirakı onların istehsalat təcrübəsi kimi də qəbul ediləcək. Sertifikasiyanı uğurla tamamlayan tələbələrin ABB-də işə qəbul imkanları da nəzərdən keçiriləcək.

UNEC and ABB Jointly Launch the “Data and Artificial Intelligence Certification Program”
The Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and ABB have jointly commenced the “Data and Artificial Intelligence Certification Program”.
The official presentation ceremony, held at UNEC, was attended by Rector, Professor Adalat Muradov, Chairman of the Management Board of ABB, Abbas Ibrahimov, students who qualified for participation in the program, and representatives of both institutions.
In his opening address, Rector, Professor Adalat Muradov, underlined the strategic importance of cooperation between higher education institutions and the real sector. He stated that the “Data and Artificial Intelligence Certification Program,” developed jointly by UNEC and ABB, represents a notable example of effective collaboration between the university and the business community. The rector also provided detailed information on the initiatives undertaken at UNEC in connection with the integration of artificial intelligence into the educational process, and on the university’s long term vision of becoming a scientific and methodological center in this domain.
Delivering remarks at the event, Chairman of the Management Board of ABB, Abbas Ibrahimov, noted that the bank has implemented extensive and comprehensive projects in the field of data and artificial intelligence over the past three years. He emphasized that artificial intelligence has become one of the principal driving forces of global economic and technological development. Speaking about the objectives of the joint program, he stated: “As ABB, we take pride in being among the first business institutions in the country to introduce artificial intelligence solutions and to contribute to the rapid advancement of this field. I am confident that the achievements of the students participating in this program will contribute significantly to their individual professional development, as well as to the broader digital transformation processes in our country.”
During the ceremony, the high professional performance of UNEC graduates was also highlighted. It was noted that 1,061 UNEC alumni are currently employed at ABB, including 134 individuals serving in managerial positions.
It was further noted that 22 students from UNEC’s Faculty of Digital Economics have been selected to participate in the “Data and Artificial Intelligence Certification Program.” Over a period of six months, professional specialists working in the fields of data and artificial intelligence at ABB will deliver intensive training sessions at UNEC’s Computer Science Laboratory. Participation in these sessions will also be recognized as industrial internship experience. Students who successfully complete the certification program will be considered for potential employment opportunities at ABB.