UNEC-in əcnəbi tələbələri Milli Azərbaycan Tarixi muzeyində
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Tələbə-rektoru yeni layihəyə start verib. “Gəz, Gör, Tanı, Paylaş” layihəsi çərçivəsində UNEC tələbələri universitetdə təhsil alan əcnəbi vətəndaşlarla Azərbaycanın tarixi yerlərini və mədəniyyət abidələrini ziyarət edəcək, teatr və kinoya gedəcək, idman yarışlarını izləyəcəklər.
Tələbələrin ilk səfəri Milli Azərbaycan Tarixi muzeyinə olub. Tələbə-rektor Şahin Həsənov muzeyin yerləşdiyi binanın tarixi barədə məlumat verib: Saray məşhur sahibkar, xeyriyyəçi Hacı Zeynal Abdin Tağıyevin və ailəsinin yaşayış evi olub. O vaxtlar Bakının baş memarı olan İosif Vikentyeviç Qoslavskinin layihəsi əsasında inşa edilən Tağıyev sarayı 1895-1901-ci illərdə inşa olunub və şəhərin ən gözəl binalarından biri olub. 1914-cü ildən Tağıyevin başçılıq etdiyi Bakı Tacir bankı da sarayda yerləşib. 1920-ci ilin aprelində Azərbaycanda hakimiyyəti ələ keçirən bolşeviklər Tağıyev sarayını müsadirə edib. 2000-ci ildə Tağıyev mülkü bütövlükdə Azərbaycan Tarixi Muzeyinin ixtiyarına verilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin nəzdində H.Z.A.Tağıyevin xatirə muzeyi də yaradılıb.
Tələbələrə bildirilib ki, Qafqaz regionunda ən böyük muzeylərdən biri olan Milli Azərbaycan Tarixi muzeyinin kolleksiyalarında və fondlarında 2500-dən artıq eksponat toplanıb. Onlara Azərbaycanın tarixi, dahi şəxsiyyətləri, qədimi abidələri barədə məlumat verilib. Eyni zamanda ermənilərin Azərbaycan ərazisində törətdikləri vəhşilikləri əks etdirən foto və sənədlər nümayiş etdirilib.
Muzeyin ekspozisiyası ilə tanış olan əcnəbi tələbələr Azərbaycan tarixi ilə bağlı ətraflı məlumat aldıqlarını, eksponatları maraqla izlədiklərini bildiriblər. Onlar muzey barədə təəssüratlarını bildirərkən, “Bu gün Azərbaycanın nə qədər qədim tarixə malik olduğunun şahidi olduq”, deyərək, ekskursiyaların davamlı olmasını arzu etdiklərini qeyd ediblər.
“Gəz, Gör, Tanı, Paylaş” layihəsi çərçivəsində Azərbaycanın bölgələrinə ekskursiyalar da nəzərdə tutulub.

UNEC’s International Students visit the National Museum of Azerbaijan History
A Student-rector of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has started a new project. UNEC students will visit Azerbaijan’s historical places and cultural sites with foreign citizens who study at UNEC within the “Walk, See, Know, Share” Project.
Students’ first trip was to the National Museum of Azerbaijan History. Student-rector Shahin Hasanov provided the visitors with the information about the building of museum. The palace was famous entrepreneur and philanthropist Haji Zeynalabidin Taghiyev’s and his family’s residence. The Taghiyev Palace built on the basis of the Chief Architect of that time’s Baku Iosif Vikentyevich Goslavski’s project was constructed in 1895-1901 years. The Baku Merchant Bank headed by Taghiyev since 1914 was situated in this building. The Bolsheviks who seized the power in Azerbaijan in 1920 confiscated Taghyev’s Palace. Taghiyev’s property was entirely given to the Museum of Azerbaijan History. H.Z.Taghiyev’s Memorial Museum was established under the National Museum of Azerbaijan History on the Azerbaijani President Ilham Aliyev’s initiative.
Students were informed that the National Museum of Azerbaijan History which is one of the biggest museums of Caucasian region has more than 2500 exhibits in collections and funds. They were provided with the information about the historical, great persons of Azerbaijan and ancient monuments. At the same time, they were demonstrated the photos and documents reflecting the atrocities committed by Armenians in Azerbaijan.
The overseas students said they were in detail informed about the Azerbaijan History and exhibits becoming familiar with the exposition of the museum. Sharing with their impressions about the museum, they said: “Today we have witnessed the ancient history of Azerbaijan” and expressed their desire for further excursions.