Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Əsaslı kitabxanası haqqında məlumat
Kitabxana 1930-cu ildən, ali məktəbin əsası qoyulduğu vaxtdan fəaliyyət göstərir. Lakin bir neçə dəfə universitetin bağlanması, başqa ali məktəblərin tərkibinə birləşdirilməsi, tədris binalarının yerinin dəyişdirilməsi nəticəsində kitabxana fəaliyyətini fasilələrlə davam etdirmişdir.
Hazırkı əsaslı kitabxana 1966-cı ildən formalaşmış və kitabxanada aşağıdakı şöbələr mövcud olmuşdur:
1.Xidmət şöbəsi
2.Komplektləşdirmə və kataloq şöbəsi
3.Biblioqrafiya şöbəsi
4.Oxu zalı
Əsaslı kitabxana yenidən 2000-ci ildə fəliyyətini bir daha təkmilləşdirmişdir. 2008-ci ildə Əsaslı kitabxanada ”İrbis-64” Avtomatlaşdırılmış kitabxana informasiya sistemi fəaliyyətə başlamışdır. Kitabxanada elektron kataloq sistemi, internet resurslarına sərbəst çıxış, elektron kitablara əlyetərlik imkanları yaradılmışdır.
Universitetimizin TS   EN  İSO  9001 “Keyfiyyəti idarəetmə sistemi” beynəlxalq standartlar sisteminə qəbul edilməsi Əsaslı kitabxananın fəaliyyətində də öz əksini tapmışdır.
2018-ci ildən etibarən kitabxanada yeni “ALİSA” sistemi fəaliyyətə başlayıb. UNEC-də təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, universitetin “Tədqiqat universiteti” statusunun tələblərinə uyğunlaşdırılması, rəqəmsal resurslardan istifadə etməklə müasir elmi ədəbiyyat və məcmuələrə daimi çıxışı olan kitabxana şəbəkəsinin yaradılması və kitabxana sisteminin modernləşdirilməsi barədə Elmi Şuranın EŞ-162 №-li qərarına görə 15.04.2019-cu il tarixdən UNEC-in Əsaslı Kitabxanası ləğv edilmiş, Əsaslı Kitabxananın bazasında UNEC Kitabxana informasiya mərkəzi yaradılmışdır.

Информация о Фундаментальной библиотеке Азербайджанского государственного экономического университета
Библиотека функционирует с 1930 года, со дня основания высшей школы. Однако в результате закрытия  университета несколько раз, присоединения в состав другой высшей школы, изменения мест учебных корпусов библиотека продолжала свою деятельность с перерывами.
Настоящая фундаментальная библиотека сформировалась с 1966 года и в библиотеке функционировали  следующие отделы:
1.Отдел обслуживания
2.Отдел комплектования и каталога
3.Отел библиографии
4.Читальный зал
Фундаментальная библиотека вновь совершенствовала свою деятельность в 2000 году. В 2008 году в Фундаментальной библиотеке начала функционировать Автоматизированная библиотечно-информационная система «İrbis-64». В библиотеке создана электронная система каталога, свободный выход в ресурсы интернета, доступ к электронным книгам.
Принятие «Системы управления качеством» TS   EN  İSO  9001 университета в систему международных стандартов нашло свое отражение в деятельности Фундаментальной библиотеки.
С  2018 года в библиотеке начала свою деятельность система «Алиса». По решению Ученого совета № EŞ-162 от 15.04.2019  о повышении качества обучения в UNEC, соответствии университета статусу «Исследовательский университет», создании сети библиотек, имеющих постоянный выход в современную  научную  литературу и сборники  путем использования цифровых ресурсов, а также модернизации библиотечной системы Фундаментальная библиотека UNEC была ликвидирована и на ее базе был создан Библиотечно-информационный центр UNEC.