Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Əsaslı kitabxanası haqqında məlumat
Kitabxana 1930-cu ildən, ali məktəbin əsası qoyulduğu vaxtdan fəaliyyət göstərir. Lakin bir neçə dəfə universitetin bağlanması, başqa ali məktəblərin tərkibinə birləşdirilməsi, tədris binalarının yerinin dəyişdirilməsi nəticəsində kitabxana fəaliyyətini fasilələrlə davam etdirmişdir.
Hazırkı əsaslı kitabxana 1966-cı ildən formalaşmış və kitabxanada aşağıdakı şöbələr mövcud olmuşdur:
1.Xidmət şöbəsi
2.Komplektləşdirmə və kataloq şöbəsi
3.Biblioqrafiya şöbəsi
4.Oxu zalı
Əsaslı kitabxana yenidən 2000-ci ildə fəliyyətini bir daha təkmilləşdirmişdir. 2008-ci ildə Əsaslı kitabxanada ”İrbis-64” Avtomatlaşdırılmış kitabxana informasiya sistemi fəaliyyətə başlamışdır. Kitabxanada elektron kataloq sistemi, internet resurslarına sərbəst çıxış, elektron kitablara əlyetərlik imkanları yaradılmışdır.
Universitetimizin TS   EN  İSO  9001 “Keyfiyyəti idarəetmə sistemi” beynəlxalq standartlar sisteminə qəbul edilməsi Əsaslı kitabxananın fəaliyyətində də öz əksini tapmışdır.
2018-ci ildən etibarən kitabxanada yeni “ALİSA” sistemi fəaliyyətə başlayıb. UNEC-də təhsilin keyfiyyətinin yüksəldilməsi, universitetin “Tədqiqat universiteti” statusunun tələblərinə uyğunlaşdırılması, rəqəmsal resurslardan istifadə etməklə müasir elmi ədəbiyyat və məcmuələrə daimi çıxışı olan kitabxana şəbəkəsinin yaradılması və kitabxana sisteminin modernləşdirilməsi barədə Elmi Şuranın EŞ-162 №-li qərarına görə 15.04.2019-cu il tarixdən UNEC-in Əsaslı Kitabxanası ləğv edilmiş, Əsaslı Kitabxananın bazasında UNEC Kitabxana informasiya mərkəzi yaradılmışdır.

Information about Fundamental library of Azerbaijan State University of Economics
The library has been operating   since 1930, since    the university was founded. However, on several occasions the university continued its activities at intervals, as a result of the closure of the university, its merger with other universities, and the displacement of educational facilities.
The current library has been formed since 1966 and the library has the following departments:
1. Service department
1. Department of compilation and catalog
1. Department of Bibliography
1. Reading hall
The Fundamental   library has once again improved its activity in 2000. In 2008, the automated library information system “Irbis-64” was launched in Fundamental   Library. The library has an electronic catalog system, free access to internet resources and access to e-books.
Admission of our university to the international standards system TS EN ISO 9001 “Quality Management System” is also reflected in the activities of the Library.
Since 2018, the library has launched a new “ALISA” system. According to the decision of the Scientific Council   ESH -162 on improving the quality of education at UNEC, meeting the requirements of   the  s status of “Research University”, establishing a library network with permanent access to modern scientific literature and journals using digital resources,  UNEC Fundamental  Library has been abolished since  2006, and  UNEC Library Information Center was established on the basis of the Fundamental Library.