Xanım rektorumuz – Bilqeyis Haşımzadə
bil5ad0_SUNEC-in tarixindən maraqlı bir faktı təqdim edirik. 1939-cu ildə ilk dəfə olaraq bu ali təhsil ocağına qadın rektor təyin edilib. O, ilk azərbaycanlı qadın hüquqşünas Bilqeyis Haşımzadə olub.
Bilqeyis Haşımzadə 1900-cü ildə Şəki şəhərində anadan olub. O, 1939-cu ilin may ayında Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutuna (indiki UNEC) direktor təyin edilib. Gənc olmasına baxmayaraq, B.Haşımzadənin institutun tədris, elmi-tədqiqat və digər sahələrinin inkişafında böyük rolu olub. Aspirantura təhsili alan Bilqeyis xanım 1946-cı ildə hüquq elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə, 1950-ci ildə dosent adına layiq görülüb. O, 1941-ci ilin əvvəllərinə qədər bu ali təhsil ocağına rəhbərlik edib. 1941-1945-ci illərdə Azərbaycan SSR Vəkillər Kollegiyasının sədri vəzifəsində çalışıb. Sonralar isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin “Cinayət hüququ” kafedrasında işləyib.

Женщина-ректор – Бильгеис Гашимзаде
Предлагаем интересный факт из истории UNEC. В 1939 году впервые ректором указанного учебного заведения была назначена женщина. Ею была первая азербайджанская женщина — правовед Бильгеис Гашимзаде.
Бильгеис Гашимзаде родилась в 1900 году в городе Шеки. В мае 1939 года была назначена на должность директора Азербайджанского института народного хозяйства (ныне UNEC). Несмотря на молодой возраст, Б.Гашимзаде сыграла большую роль в развитии учебной, научно-исследовательской и других сфер института. Бильгеис ханум, обучаясь в аспирантуре, в 1946 году была удостоена ученой степени кандидата юридических наук, в 1950 году ученого звания доцента. До начала 1941 года руководила указанным учебным заведением. В 1941-1945 годах работала на должности председателя Коллегии адвокатов Азербайджанской ССР. В последующие годы работала на кафедре «Преступное право» Азербайджанского государственного университета.