Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilə Moskva Dövlət Humanitar-İqtisadiyyat Universiteti arasında əməkdaşlıq Sazişi imzalanıb. Azərbaycan – Rusiya Ali Təhsil Müəssisələrinin Assosiasiyasının “Təhsil, elm və mədəniyyət sahəsində Rusiya – Azərbaycan əməkdaşlığının vəziyyəti və perspektivləri” mövzusunda təşkil etdiyi konfrans çərçivəsində imzalanan saziş iki universitet arasında inklyuziv təhsil sahəsində əməkdaşlığın yaradılmasını nəzərdə tutur.
Saziş UNEC-in əlilliyi olan şəxslərin ali təhsilə cəlb olunması, bu sahədə müvafiq infrastrukturun yaradılması və tədris prosesinin məzmununun uyğunlaşdırılması sahəsində qeyd olunan Rusiya universitetinin təcrübəsindən faydalanması üçün hüquqi baza yaradır. Bu əməkdaşlıq Azərbaycanda əlilliyi olan şəxslərin ali təhsil prosesinə, universitet mühitinə və bununla da, cəmiyyət həyatına inteqrasiyasının gücləndirilməsində UNEC-in daha aktiv iştirakına yardım edəcək.
Məhz inklyuziv ali təhsil sahəsində ixtisaslaşmış Rusiya universiteti ilə həyata keçiriləcək birgə layihələr və ortaq tədris proqramları UNEC-də yeri yaradılmış “Əlilliyi olan tələbələr üçün Mərkəz”in daha səmərəli fəaliyyət göstərməsinə mühüm töhvə verəcək.

UNEC расширяет деятельность в сфере инклюзивного образования
Между Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC) и Московским государственным гуманитарно-экономическим университетом подписано соглашение о сотрудничестве. Соглашение, подписанное в рамках организованного Ассоциацией азербайджано-российских высших учебных заведений конференции  на тему «Состояние и перспективы российско-азербайджанского сотрудничества в сфере образования, науки и культуры», предусматривает создание сотрудничества в сфере инклюзивного образования между двумя университетами.
Соглашение создает правовую базу для использования опыта университета России в сфере привлечения лиц с ограниченными возможностями  UNEC к высшему образованию, создание в этой сфере соответствующей инфраструктуры и соответствия содержания учебного процесса.  Сотрудничество в этом направлении поможет активному участию UNEC в усилении интеграции лиц с ограниченными возможностями в Азербайджане в процесс высшего образования, университетской среде и таким образом, к общественной жизни.
Совместные проекты, реализуемые со специализированными непосредственно в сфере инклюзивного высшего образования университетами России, и учебные программы внесут важный вклад для более эффективной  деятельности вновь созданного в UNEC «Центра для студентов с ограниченными возможностями».