“UNEC istedadları”: aktyor tələbə
İlham Quliyev 1999-cu ildə Sumqayıtda anadan olub. Orta təhsilini Sumqayıt şəhər 23 saylı orta məktəbdə alıb. İlham hələ kiçik yaşlarından şeirə və aktyorluğa həvəs göstərib. Bədii qiraət və aktyorluq dərnəyinin üzvü olub, müxtəlif tədbirlər, o cümlədən hərbi hissələrdə şeirlər səsləndirib, səhnəciklərlə çıxış edib. Respublikadaxili müsabiqələrdə iştirak edən İlham “Ana dilimizi sevək və sevdirək” beynəlxalq müsabiqəsində səsləndirdiyi şeirə görə gümüş medal qazanıb.
İ.Quliyev 2016-cı il qəbul imtahanlarında 625 bal toplayaraq UNEC-in Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinə daxil olub. Hazırda mühasibat uçotu və audit ixtisası üzrə təhsil alır. UNEC-in Yaradıcılıq Mərkəzinin üzvü olan İlham universitetdaxili tədbirlərdə fəal iştirak etməklə yanaşı, tələbələrin iştirakı ilə hazırlanan tamaşalarda əsas rolları ifa edir. Mərhim xalq artisti Mikayıl Mirzənin pərəstişkarı olan  gənc istedad aktyorluğa və bədii qiraətə həvəsinin daha da artdığını deyir, gələcəkdə bu sənəti peşəkar olaraq davam etdirməyi düşünür.

“UNEC talents”: actor student
In the “UNEC talents”project this time you will know the  II-nd year student of  UNEC Ilham Guliyev.
Ilham Guliyev was born in Sumgayit , in 1999 year. He got his secondary education at the school number 23 , in Sumgayıt.  From his early ages, Ilham  inspired the intrest to poetry and the profession of  an actor. Being the member of the reading and drama club, recited  poetry in the various events, including the military units, and performed the scenes. Ilham participated in the intrarepublican contests, and he was awarded the silver medal for reciting poetry in the international contest  “Let’s love and make fall in love with our mother tongue”.
In 2016, I.Guliyev gaining 625 test score in the entrance exams, entered the International Economic School of  UNEC. At present, he is studying the accounting and audit speciality. Ilham, being the member of the Creative Center of UNEC, along with participating actively in the interuniversity events, plays the key roles in the performances produced with the particiapation of the students.
The young talent, being the admirer of the late People’s Artist Mikayıl Mirzazadeh says that his enthusiasm for the profession of  an actor and the dramatical recital has increased and he intends to continue professionally his skills in future.