foto teqdimat_adilaUNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin direktoru Abdullayeva Adilə Tariyel qızı
2000-ci ildə Bakı şəhəri 129 saylı orta məktəbi fərqlənmə attestatı ilə bitirdikdən sonra həmin ildə Bakı Dövlət Universitetinin Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinə daxil olmuş, 2004-cü ildə bakalavr, 2006-cı ildə magistratura səviyyəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2008-2012-ci illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Mərkəzi Elmi Kitabxanasının doktorantı (qiyabi) olmuş, 2017-ci ildə isə M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda 3356.01-“Kitabxanaşünaslıq, biblioqrafiyaşünaslıq və kitabşünaslıq” ixtisasında yaradılmış Birdəfəlik Dissertasiya Şurasında “Cəmiyyətdə informasiya mədəniyyətinin formalaşmasında kitabxanaların iştirakı” adlı dissertasiya işini müdafiə etmişdir. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 17 noyabr 2017-ci il tarixli (protokol №29-K) qərarına əsasən tarix üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır.
Təhsilini davam etdirməklə bərabər 2006-cı ildən M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasında kitabxanaçı, böyük kitabxanaçı, bölmə müdiri kimi vəzifələrdə, 2011-2019-cu illərdə Kitabxanaların metodik təminatı şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
2019-cu ilin mayından etibarən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin direktoru vəzifəsini icra edir.
Elmi əsərlərinin SİYAHISI
adilacd44a5dc27d25885d7samayae9c6b32e771b1fafc9e10e37fbesamayab3bc0ee6794741486c2DSC_0878DSC_0883adila312723bdd494dfe98kitabxanamage 2019-09-27 at 14.45.21sergi_KIM_270919
tar. f.d. Adilə Abdullayeva UNEC NEWS-da
Gəncədə “Beynəlxalq və milli elektron kitabxanalardan istifadə qaydaları və istifadəçilərə bu sahədə məsləhət xidmətinin təşkili” mövzusunda tədbir keçirilib.

foto teqdimat_adilaДиректор Библиотечно-информационного центра UNEC Абдуллаева Адиля Тариэль кызы
В 2000 году после окончания средней школы № 129 города Баку с аттестатом отличия поступила на Библиотечно-информационный факультет Бакинского государственного университета.  В 2004 году окончила уровень бакалавра, в 2006 году уровень магистратуры с дипломом отличия.
В 2008-2012 годах была докторантом (заочное) Центральной научной библиотеки Национальной академии наук Азербайджана.   В 2017 году в Институте рукописей им. М.Физули на Одноразовом диссертационном совете по специальности 3356.01- «Библиотековедение, библиографоведение и книговедение» защитила диссертационную работу на тему «Участие библиотек в формировании информационной культуры в обществе».  В соответствии с решением Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики  от 17 ноября  2017 года (протокол №29-K) получила ученую степень доктора философии по истории.
Наряду  с учебой с  2006 года работала в Азербайджанской национальной библиотеке имени М.Ф.Ахундова на должности библиотекаря, старшего библиотекаря, заведующего отделом.  А в 2011-2019 годах работала на должности заведующего отделом методического обеспечения библиотек.*
С мая 2019 года исполняет обязанности Библиотечно-информационного центра Азербайджанского государственного экономического (UNEC).