foto teqdimat_adilaUNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin direktoru Abdullayeva Adilə Tariyel qızı
2000-ci ildə Bakı şəhəri 129 saylı orta məktəbi fərqlənmə attestatı ilə bitirdikdən sonra həmin ildə Bakı Dövlət Universitetinin Kitabxanaçılıq-informasiya fakültəsinə daxil olmuş, 2004-cü ildə bakalavr, 2006-cı ildə magistratura səviyyəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir.
2008-2012-ci illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Mərkəzi Elmi Kitabxanasının doktorantı (qiyabi) olmuş, 2017-ci ildə isə M.Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda 3356.01-“Kitabxanaşünaslıq, biblioqrafiyaşünaslıq və kitabşünaslıq” ixtisasında yaradılmış Birdəfəlik Dissertasiya Şurasında “Cəmiyyətdə informasiya mədəniyyətinin formalaşmasında kitabxanaların iştirakı” adlı dissertasiya işini müdafiə etmişdir. Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 17 noyabr 2017-ci il tarixli (protokol №29-K) qərarına əsasən tarix üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi almışdır.
Təhsilini davam etdirməklə bərabər 2006-cı ildən M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanasında kitabxanaçı, böyük kitabxanaçı, bölmə müdiri kimi vəzifələrdə, 2011-2019-cu illərdə Kitabxanaların metodik təminatı şöbəsinin müdiri vəzifəsində çalışmışdır.
2019-cu ilin mayından etibarən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin direktoru vəzifəsini icra edir.
Elmi əsərlərinin SİYAHISI
adilacd44a5dc27d25885d7samayae9c6b32e771b1fafc9e10e37fbesamayab3bc0ee6794741486c2DSC_0878DSC_0883adila312723bdd494dfe98kitabxanamage 2019-09-27 at 14.45.21sergi_KIM_270919
tar. f.d. Adilə Abdullayeva UNEC NEWS-da
Gəncədə “Beynəlxalq və milli elektron kitabxanalardan istifadə qaydaları və istifadəçilərə bu sahədə məsləhət xidmətinin təşkili” mövzusunda tədbir keçirilib.

Director of UNEC Library Information Center Abdullayeva Adila TariyelShe was born on August 12, 1983 in Baku.
After finishing secondary school number 129 in Baku in 2000 with honors, the same year she entered the faculty of library science and information of Baku State University. In 2004, she graduated from a bachelor’s degree and a master’s degree in 2006 with honors.
From 2008 to 2012, she was a doctoral student of the Central Scientific Library of the Azerbaijan National Academy of Sciences. In 2017, at the Institute of Manuscripts named after M. Fuzuli she defended her dissertation on the theme: “The participation of libraries in the formation of information culture in society” at the one-time Dissertation Council in the specialty 3356.01 – “Library science, bibliography and book studies”. According to the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan dated November 17, 2017 (Minutes No. 29-K), he received a PhD in History.
In addition to continuing her education, she has worked as a librarian, senior librarian, head of the department at the Azerbaijan National Library named after M. F. Akhundov in 2006 and head of the Department of Methodology of Libraries in 2011-2019.