UNEC-lə Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Texniki Təhsil İnstitutu arasında magistr proqramı fəaliyyətə başlayıb
12 FEVRAL 2016 | VIEWS:
2621
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) və Yunanıstan Respublikasının Qərbi Makedoniya Texniki Təhsil İnstitutu arasında bağlanan əməkdaşlıq memorandumuna əsasən “Neft və qazın idarəedilməsi və daşınması” (MOGMAT) üzrə magistr proqramı fəaliyyətə başlayıb. Proqrama əsasən UNEC-in “Beynəlxalq İqtisadiyyat” (ingilis dilli) kafedrasının müəllimi Fariz Quliyev Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Texniki Təhsil İnstitutunda Avropa Kredit Transferi Sisteminə əsasən akademik yükü 7.5 kreditə bərabər olan “Neft və qaz sənayesinin iqtisadiyyatı” fənnini müvəffəqiyyətlə tədris edib və bununla da UNEC proqram çərçivəsində bir ilkə imza atıb.
Magistrantlar “Neft və qaz sənayesinin iqtisadiyyatı” fənnini maraqla dinləyiblər. Magistrantlara enerji resurslarının idarəedilməsi, istehsalı, daşınması, enerji resurları ilə ticarət, neft və qaz bazarları, neft-qaz məhsullarının maliyyə qiymətləndirilməsi, enerji resursları üzrə investisiya qərarlarının verilməsi, neft və qaz sənayesində qanunvericilik, vergiqoyma və enerji resurslarının ətraf mühitə təsirinin iqtisadiyyatı mövzuları tədris edilib. Magistrantlara Avropa Birliyi ölkələri, Amerika və Kanadada enerji resurslarından asılılıq problemlərinin iqtisadi, siyasi və ekoloji əsasları, o cümlədən enerji resurlarının problemlərinə Amerika və Kanada yanaşması və nəhayət hər bir vətəndaşın cəmiyyət quruculuğunda səsinin eşidilməsi və sosial lisenziyanın formalaşması istiqamətində nəzəri və praktik məlumatlar verilib, müzakirələr aparılıb.
Həmçinin, UNEC ilk dəfə olaraq Avropa Birliyinin üzv ölkəsi olan Yunanıstan Respublikasının təhsil nazirliyinin “Akademik ad və məlumatların tanınması üzrə təşkilatı” tərəfindən  Yunan ali təhsil müəssisələrinə ekvivalent universitet statusu alıb. Bununla da, UNEC-dən müvəffəqiyyətlə məzun olan tələbələr Avropa Birliyinin üzv ölkəsi olan Yunanıstan Respublikasında əmək və akademik fəaliyyət göstərdikləri zaman UNEC-in Yunanıstan ali təhsil müəssisələrinə ekvivalentlik statusundan yararlanması mümkün olub. Qeyd edək ki, təhsil qaydalarına uyğun olaraq bu ekvivalentlik statusu UNEC tələbələrin akademik proqramlarının və ya ixtisaslarının adının ekvivalentliyi demək deyil.
Qeyd edək ki, UNEC və Yunanıstan Respublikasının Qərbi Makedoniya Texniki Təhsil İnstitutu arasında bağlanan beynəlxalq akademik əməkdaşlıq memorandumuna əsasən hər iki təhsil müəssisəsi arasında akademik heyətin mübadiləsi, elmi tədqiqatların aparılması və təhsilin digər istiqamətlərində əməkdaşlığın davam etdirilməsi gələcəkdə də həyata keçiriləcək.

Между UNEC и Институтом технического образования Западной Македонии Греции начала функционировать программа магистра
12 ФЕВРАЛЯ 2016 | VIEWS:
В соответствии с меморандумом сотрудничества, заключенным между Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC) и Институтом технического образования Западной Македонии Греческой Республики, начала функционировать программа магистра по «Управлению и транспортировке нефти и газа» (MOGMAT). В соответствии с программой преподаватель кафедры «Международная экономика» (английский язык) UNEC Фариз Кулиев в Институте технического образования Западной Македонии Греции  в соответствии с Европейской системой кредита трансфера успешно завершил преподавание дисциплины «Экономика нефтегазовой промышленности», академическая нагрузка которой составляет 7.5 кредита, и тем самым в рамках программы UNEC внедрил новизну.
Магистранты с большим интересом слушали лекции по дисциплине «Экономика нефтяной и газовой промышленности». Магистрантам были проведены занятия по темам управления, производства, транспортировки  энергетических ресурсов, торговли энергетическими ресурсами, рынка нефти и газа, финансовой оценки нефтегазовой продукции, принятия инвестиционных решений по энергетическим ресурсам, законодательства в  нефтегазовой промышленности, экономики влияния энергетических ресурсов на окружающую среду. Магистрантам была дана теоретическая и практическая информация, проведены обсуждения по вопросам экономических, политических и экологических основ проблем зависимости от энергетических ресурсов в странах Европейского Сообщества, Америке и Канаде, в том числе американского и канадского подхода к проблемам энергетических ресурсов и, наконец, в направлении прислушивания к голосу каждого гражданина в создании общества и формировании социальной лицензии.
Также впервые UNEC от «Организации по признанию академического звания и информации» Министерства образования Греческой Республики, являющейся страной-членом Европейского сообщества, получил статус университета-эквивалента высшим учебным заведениям Греции. Таким образом, для студентов, успешно завершившим UNEС, при трудовой и академической деятельности в Греческой Республике, которая является страной-членом Европейского сообщества, стало возможным использование статуса эквивалентности UNEC  высшим учебным заведениям Греции. Следует отметить, что соответственно по правилам образования этот статус эквивалентности не означает эквивалентность академических программ или специальностей студентов UNEC.
Следует отметить, что в соответствии с международным академическим меморандумом сотрудничества, подписанным между UNEC и Институтом технического образования Западной Македонии Греческой Республики, между двумя высшими учебными заведениями и в будущем будет продолжаться сотрудничество в области обмена академическим составом, проведения научных исследований и в других направлениях образования.