UNEC müəllimləri respublika elmi konfransında çıxış edib
Təhsil Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində doktorant və gənc tədqiqatçıların XX Respublika elmi konfransı keçirilib. Tədbirdə təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramov, elm xadimləri, ali təhsil müəssisələrinin rəhbərləri, doktorant və gənc tədqiqatçılar iştirak ediblər. Hər il ənənəvi olaraq təşkil edilən konfrans bu dəfə Azərbaycanda “Multikulturalizm ili”nə həsr olunub.
Tədbirdə çıxış edən təhsil nazirinin müavini Ceyhun Bayramov bildirib ki, konfrans gənclərə Azərbaycanın davamlı inkişafını təmin edən elmi baxışlarını, yaratdıqları yeni nəzəriyyə və texnologiyalar haqqında fikirlərini bölüşməyə, elmi biliklərini daha da zənginləşdirməyə imkan verir. C.Bayramov qeyd edib ki, təhsil sahəsində aparılan islahatlar yeni düşüncəli və geniş dünyagörüşlü gənclərin hazırlanması məqsədlərinə yönəlib.
İki gün davam edən konfransda doktorant və gənc tədqiqatçıların məruzələrinin dinlənilməsi və müzakirəsi üçün tanınmış alimlərin rəhbərliyi ilə 17 bölmə üzrə məruzələr dinlənilib.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) doktorant və dissertantlarının çıxış etdiyi İqtisadiyyat bölməsindəki çıxışlar xüsusi maraqla qarşılanıb. UNEC-in gənc doktorant və dissertantları Ramil Cabbarov, Sevinc Abdullayeva, Anar Eyyubov və Rövşən Quliyev “Ali təhsil müəssisələrinin brend dəyərinin ölçülməsi prinsipləri”, “Yük daşıma xidmətlərinin idarə olunmasında İKT tətbiqi məsələlərinin aktuallığı”, “Azərbaycanda bazar iqtisadiyyatı şəraitində milli iqtisadi təhlükəsizlik” və “Qeyri-neft sektorunun inkişafında turizm sektorunun rolu” mövzularında məruzə ilə çıxış ediblər. Bölmənin sədri UNEC professoru Zahid Məmmədov və həmsədr ADNSU dosenti, İlham Rüstəmov çıxış edən məruzəçilərə araşdırma mövzuları üzrə tövsiyələrini çatdırıblar.
Konfransın materialları ADNSU tərəfindən nəşr olunaraq iştirakçıların istifadəsinə veriləcək. Doktorantların və gənc tədqiqatçıların Respublika elmi konfransının materialları Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən dissertasiyaların əsas elmi nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən elmi nəşrlər siyahısına daxildir.

Преподаватели UNEC выступили на республиканской научной конференции
При организации Министерства образования в  Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности состоялась XX Республиканская научная конференция докторантов и молодых исследователей. В мероприятие приняли участие заместитель министра образования Джейхун Байрамов, научные деятели, руководители высших учебных заведений, докторанты и молодые исследователи. Организованная традиционно ежегодно  конференция в этот раз посвящена «Году мультикультурализма» в Азербайджане.
Выступивший на мероприятии заместитель министра образования Джейхун Байрамов отметил, что конференция дает возможность молодежи обменяться мнениями о научных взглядах, обеспечивающих устойчивое развитие Азербайджана, созданных ими новых теориях и технологиях и все больше обогатить научные знания. Дж.Байрамов подчеркнул, что проведенные в сфере образования реформы направлены на подготовку молодежи с новыми идеями и широким мировоззрением.
Для заслушивания и обсуждения докладов докторантов и молодых исследователей на двухдневной конференции под руководством известных руководств заслушаны доклады по 17 секциям.
Выступления докторантов и диссертантов Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в  секции экономики вызвали большой интерес. Молодые докторанты и диссертанты UNEC Рамиль Джаббаров, Севиндж Абдуллаева, Анар Эюбов и Ровшан Кулиев выступили с докладами по темам «Принципы измерения бренда высших учебных заведений», «Актуальность вопросов применения ИКТ в управлении услугами по перевозке грузов», «Национальная экономическая безопасность в Азербайджане в условиях рыночной экономики», «Роль сектора туризма в развитии не нефтяного сектора». Председатель секции, профессор UNEC Захид Мамедов и сопредседатель АГУНП доцент Ильхам Рустамов  дали рекомендации по темам исследования.
Материалы конференции будут опубликованы АГУНП и представлены участникам. Материалы Республиканской научной конференции докторантов и молодых исследователей входят в список научных публикаций, основных научных результатов диссертаций, рекомендованных Высшей Аттестационной Комиссией при Президенте  Азербайджанской Республики.