UNEC-in “İqtisadi nəzəriyyə” kafedrasının müdiri, professor Əlican Babayev III Sankt-Peterburq Beynəlxalq konqresində iştirak edib.
S.Y.Vitt adına Yeni Sənaye İnkişafı İnstitutunun Rusiya Elmlər Akademiyası və  Rusiya Azad İqtisadçılar Cəmiyyəti ilə birgə təşkil etdiyi konqres Dj.K.Helbretin “Yeni sənaye cəmiyyəti” adlı kitabının çapının 50 illiyi ilə əlaqədar “Rusiyanın Forsaytı. Yeni sənaye cəmiyyəti. Yenilənmə” mövzusuna həsr olunub.
Ə.Babayev konqresin “Yeni sənaye cəmiyyəti: Rusiya və dünya konteksti” adlı I plenar konfransda “Vahid milli təkrar istehsal prosesi kompleksində maddi istehsalın və sosial sferanın qarşılıqlı əlaqəsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Konqresin işində Rusiya və xarici ölkə alimlərinin, eləcə də ABŞ, Azərbaycan, Avstriya, Almaniya, Böyük Britaniya, Fransa, Yunanıstan, Estoniya,  Çin, Qazaxıstan iqtisadçıları və ekspertlərin təmsil olunduğu 300-dən artıq nümayəndə iştirak edib.
Səfər çərçivəsində professor Ə.Babayev M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetində təşkil edilən beynəlxalq elmi konfransa da qatılıb. “Müasir Rusiya iqtisadiyyatı: Staqnasiyadan çıxışın Keynsçi variantı” mövzusuna həsr olunan beynəlxalq konfransda UNEC professoru “İqtisadiyyatın innovasiyalı inkişafının təmin edilməsində müasir dövlətin rolunun xususiyyətləri” mövzusunda çıxış edib.
Konfransda Rusiya, Azərbaycan, Belarus, Yunanıstan, Çin və  Qazaxıstanın iqtisadçı-alimləri çıxış ediblər.
UNEC professoru V Moskva Beynəlxalq İqtisadi Forumunda da iştirak edib. Rusiya və digər ölkələrin iqtisadi siyasətlərinin inkişafına istiqamətlənmiş strateji qərarların və antiböhran proqramların işlənib hazırlanması üzrə beynəlxalq ekspertlərin məkanı olan forum “Dünya tarixində dönuş. Rusiyanin yeni strategiyasi” mövzusunda olub. Forumun  2 saylı konfransında Ə.Babayev “Müasir iqtisadiyyatda maddi istehsal və xidmət sferası” mövzusu ilə çıxış edib.
ABŞ, Azərbaycan, Avstriya, Almaniya, Böyük Britaniya, Kuba, Polşa, Yaponiya, İtaliya, Fransa, Yunanıstan, Çin, Qazaxıstanın, eləcə də beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının və başqa ölkələrin alimlərini əhatə edən forumda 500-dən artıq  nümayəndə iştirak edib.

Профессор UNEC принял участие в международных конференциях
Заведующий кафедрой «Экономическая теория» UNEC, профессор Алиджан Бабаев принял участие в III Санкт-Петербургском международном конгрессе.
Конгресс, организованный Институтом нового индустриального развития имени С.Ю.Витта совместно с Российской академией наук и Организацией свободных профсоюзов России, был посвящен теме «Форсайт России. Новое индустриальное общество. Обновление» в связи с 50-летием издания книги Дж.К.Гельбрета «Новое индустриальное общество».
А.Бабаев выступил с докладом в I пленарной конференции «Новое индустриальное общество: Российский и мировой контекст» по теме «Взаимосвязь материального производства и социальной сферы в комплексе процесса единого национального воспроизводства».
В работе конгресса приняли участие более 300 представителей, ученых России и зарубежных стран, а также экономисты и эксперты США, Азербайджана, Австрии, Германии, Великобритании, Франции, Греции, Эстонии, Китая, Казахстана.
В рамках визита профессор А.Бабаев принял участие в международной научной конференции, организованной в Московском государственном университете им.М.В.Ломоносова. На международной конференции, посвященной теме «Экономика современной России: Кейнсианский вариант выхода из Стагнации», профессор UNEC выступил по теме «Особенности роли современного государства в обеспечении инновационного развития экономики».
На конференции выступили ученые-экономисты России, Азербайджана, Беларуси, Греции, Китая и Казахстана.
Профессор UNEC принял участие также в V Московском международном экономическом форуме. Форум, являющийся пространством международных экспертов по разработке стратегических решений и антикризисных программ, направленных на развитие экономической политики России и других стран, состоялся на тему «Поворот в мировой истории. Новая стратегия России». Во 2 конференции форума А.Бабаев выступил на тему «Материально-производственная сфера и сфера услуг в современной экономике».
В форуме приняли участие более 500 представителей, ученых США, Азербайджана, Австрии, Германии, Великобритании, Кубы, Польши, Японии, Италии, Франции, Греции, Китая, Казахстана, а также международных финансовых организаций и других стран.