UNEC tələbələri Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun laboratoriyalarından istifadə edə biləcəklər
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Əmtəəşünaslıq fakültəsində elmi-praktiki seminar keçirilib. İstehlak mallarının ekspertizası kafedrasının təşkil etdiyi seminarın məqsədi professor-müəllim və tələbə heyətini neft emalı və kimya sənayesi sahəsində əldə edilən nailiyyətlərlə tanış etmək, eyni zamanda, respublikada yaradılan kimya sənayesi kompleksləri tərəfindən istehsal ediləcək məhsulların çeşid quruluşu, təhlükəsizliyi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verməkdir.
AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov tələbələrin elmə olan marağının artırılmasından, müasir istehlak bazarında keyfiyyətin qiymətləndirilməsi üzrə ekspert mütəxəssislərin rolunun artırılması istiqamətində qarşıda duran əsas vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, istehlak mallarının ekspertizasıixtisası üzrə kadrların müasir dövrdə istehlakçıların təhlükəsizlik göstəricilərinə cavab verən yüksək keyfiyyətli istehlak malları ilə təmin olunmasındarolu danılmazdır.
Əmtəəşünaslıq fakültəsinin dekanı Tofiq Osmanov gənclərin elmin sirlərinə yiyələnmə yollarında qarşılaşdıqları çətinliklərdən danışıb. İstehlak mallarının ekspertizasıkafedrasının müdiri, professor Əli Pənah Həsənov dünyanın aparıcı dövlətlərində və universitetlərində öz tədqiqat işləri və elmi araşdırmaları ilə Azərbaycanın nüfuzunu ucaldan gənc tədqiqatçılardan söz açıb.
Tədbirin sonunda UNEC tələbələrinə Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun laboratoriyalarından istifadə etmək təklif edilib.

UNEC Student will be able to use the laboratories of the Institute of Oil- Chemical Processes
Scientific- practical workshop has been held at the School of Commodity Research of Azerbaijan State University of Economics (UNEC). The seminar organized by the Department of Examination of Consumer Products aims to get the academic and student staffs familiar with the achievements gained in the field of oil processing and chemistry, at the same time, to deliver the information about the assortment of products to be produced by the complex chemical industries and measures done for security.
The Director of the Institute of Oil- Chemical Processes, academician Vagif Abbasov spoke about the main tasks to increase students’ interest in science and to lift the role of quality assessment experts in modern consumer market. He said that in modern era the role of staff on the expertise of consumer products in providing the consumers with high- quality consumer products that meet the safety indicators is undisputable.
Dean of the School of Commodity Research Tofig Osmanov spoke about the challenges faced by young people in studying the mysteries of science. Head of the Department Examination of Consumer Products, Professor Ali Panah Hasanov talked the young researchers who raise Azerbaijan’s name with their own researches in the world’s leading countries and universities.
At the end of the event UNEC students were offered to use the laboratories of the Institute of Oil- Chemical Processes.