UNEC tələbələri Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun laboratoriyalarından istifadə edə biləcəklər
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Əmtəəşünaslıq fakültəsində elmi-praktiki seminar keçirilib. İstehlak mallarının ekspertizası kafedrasının təşkil etdiyi seminarın məqsədi professor-müəllim və tələbə heyətini neft emalı və kimya sənayesi sahəsində əldə edilən nailiyyətlərlə tanış etmək, eyni zamanda, respublikada yaradılan kimya sənayesi kompleksləri tərəfindən istehsal ediləcək məhsulların çeşid quruluşu, təhlükəsizliyi istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verməkdir.
AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov tələbələrin elmə olan marağının artırılmasından, müasir istehlak bazarında keyfiyyətin qiymətləndirilməsi üzrə ekspert mütəxəssislərin rolunun artırılması istiqamətində qarşıda duran əsas vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, istehlak mallarının ekspertizasıixtisası üzrə kadrların müasir dövrdə istehlakçıların təhlükəsizlik göstəricilərinə cavab verən yüksək keyfiyyətli istehlak malları ilə təmin olunmasındarolu danılmazdır.
Əmtəəşünaslıq fakültəsinin dekanı Tofiq Osmanov gənclərin elmin sirlərinə yiyələnmə yollarında qarşılaşdıqları çətinliklərdən danışıb. İstehlak mallarının ekspertizasıkafedrasının müdiri, professor Əli Pənah Həsənov dünyanın aparıcı dövlətlərində və universitetlərində öz tədqiqat işləri və elmi araşdırmaları ilə Azərbaycanın nüfuzunu ucaldan gənc tədqiqatçılardan söz açıb.
Tədbirin sonunda UNEC tələbələrinə Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun laboratoriyalarından istifadə etmək təklif edilib.

Студенты UNEC смогут пользоваться лабораториями Института нефтехимических процессов
На факультете  Товароведения Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) проведен семинар. Цель проведения семинара кафедрой Экспертизы потребительских товаров ознакомить профессорско-преподавательский состав и студентов достижениями в области обработки нефти и химической промышленности, а также и информировать об ассортименте продукции, производимой комплексами химической промышленности, созданных в республике.
Директор Института нефтехимических процессов АНАН, академик Вагиф Аббасов рассказал о повышении у студентов интереса к науке, об основных обязанностях в направлении повышения роли экспертных специалистов по оценке качества на современном потребительском рынке. Отметил, что роль кадров по специальности экспертизы в обеспечении высококачественными потребительскими товарами, отвечающими показателям безопасности потребителей в современную эпоху неоспорима.
Декан факультета Товароведения Тофиг Османов рассказал о трудностях на пути у молодежи при овладении тайнами науки. Заведующий кафедрой Экспертизы потребительских товаров, профессор Али Панах Гасанов затронул вопрос о молодых исследователях, которые своими исследовательскими и научными работами в ведущих университетах мира, подняли авторитет Азербайджана.
В конце мероприятия студентам UNEC была предложена возможность пользования лабораториями Института нефтехимических процессов.