UNEC tələbələri üçün şans: “Uğur sənin öz əlindədir”
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Uğur sənin öz əlindədir” adlı layihəyə start verilib.
Layihəni UNEC-in Karyera Mərkəzi ilə “Xalq Sığorta” şirkəti birlikdə həyata keçirir. Layihə çərçivəsində şirkətin mütəxəssisləri UNEC-in II, III və IV kurs tələbələrinə dörd gün ərzində sığortaya giriş, nəqliyyat vasitələri sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası, daşınmaz əmlakın icbari sığortası mövzularında təlim keçiblər. Sonda “Xalq Sığorta” şirkəti müsabiqədən keçən iştirakçılara sertifikat təqdim edib.
“Uğur sənin öz əlindədir” layihəsinə qatılan tələbələr sərbəst iş qrafiki ilə qazanc əldə etmək və gələcəkdə karyera qurmaq imkanlarına sahib ola bilərlər. Karyera Mərkəzi layihə çərçivəsində təlimlərə davam edəcək.

A Chance offered to UNEC Students: “Success is in your own hand”
The Project “Success is in your own hand” has been launched at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
The project is jointly implemented by the Career Center of UNEC and Khalg Insurance. The II, III and IV year undergraduate students of UNEC got trained on introduction to insurance, vehicle owners’ civil liability insurance and real estate insurance by the experts of the company within the four days of the project. The successful participants of the competition were awarded certificates by “Khalg Insurance” in the end.
Students joined the project “Success is in your own hand” will have a chance of earning within the flextime and have the opportunity of building their careers in the future. The Career Center will continue trainings within the framework of the project.