UNEC Yunanıstanda ilk Məzun Günü keçirdi
UNEC ilə Qərbi Makedoniya Universiteti arasında imzalanan beynəlxalq əməkdaşlıq memorandumuna əsasən birgə magistr proqramı 3 ildir davam edir.
Birgə magistr proqramı 12 fənn və buraxılış işindən ibarət olmaqla, 120 kredit təşkil edir ki, bunlardan 30 krediti UNEC-in professor-müəllim heyəti tərəfindən tədris edilir. Proqram çərçivəsində magistr hazırlığı ilə yanaşı, hər iki universitet arasında akademik mübadilə və birgə elmi tədqiqatlar aparılıb. 2019-cu ildə imzalanan yeni əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən, birgə magistr proqramının müddəti 2024-cü tədris ilinədək 5 (beş) il müddətinə uzadılıb.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ilə (UNEC) Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetinin birgə magistr proqramının ilk Məzun Günü keçirilib və məzunlara diplomlar təqdim olunub.
Yunanıstanın Kastoriya şəhərində keçirilən Məzun Günündə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və Qərbi Makedoniya Universitetinin rektoru, professor Theodoros Theodoulids magistratura üzrə birgə diplom proqramının əhəmiyyətindən söz açıblar. Bildirilib ki, birgə magistr proqramının məqsədi, beynəlxalq əmək bazarında, o cümlədən Avropa əmək bazarında yüksək ixtisaslı mütəxəssislər hazırlamaqdır. Proqramı bitirənlər  Yunanıstanda, Azərbaycanda, Avropa İttifaqına üzv olan digər ölkələrdə işgüzar idarəçilik, iqtisadiyyat, nəqliyyat və logistika, neft-qaz texnologiyası ixtisasları üzrə fəlsəfə doktoru elmi adını qazanmaq imkanı əldə edə biləcəklər. Birgə proqramda iştirak edən magistrlər müqaviləyə əsasən, həm də təqaüdlə təmin olunublar.
Tədbirdə birgə diplom proqramının hər iki ölkə arasında təhsil, elm və sosial əlaqələrin gücləndirilməsində vacib əhəmiyyət kəsb etdiyi diqqətə çatdırılıb, gələcəkdə bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Həmçinin UNEC-lə Qərbi Makedoniya Universiteti arasında bakalavr təhsili üzrə mübadilə və ikili diplom proqramlarının da reallaşdırılmasının mümkünlüyü  qeyd edilib və bu istiqamətdə işlərə başlamağa dair qərar verilib.
Məzun Günündə çıxış edən millət vəkili Fazil Mustafa, Azərbaycanın Yunanıstandakı səfirliyinin birinci katibi Eldar Əliyev, Yunanıstan parlamentinin üzvləri Zısıs Tzıkalagıas, Olympıa Telıgıorıdou, Baş nazirin Selanikdəki ofisinin rəhbəri Antonıou Marıa, Təhsil nazirinin ali təhsil üzrə müavini cənab Digalakis, Bodosaki Fondunun TAP layihəsi üzrə maliyyə meneceri Jenny Lazarou, TAP-AG layihəsinin (Trans Adriatik Boru Kəməri) Qərbi Makedoniya üzrə meneceri Mıchalıs Goslıopoulos, “Neft və qazın menecmenti və nəql edilməsi” magistr proqramının direktoru Siskos Evangelos və digər çıxış edənlər birgə magistr proqramının hər iki ölkə üçün xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildiriblər. İlk dəfə olaraq həyata keçirilən birgə proqram çərçivəsində UNEC-in Avropa İttifaqına üzv olan ölkədə mütəxəssis hazırlığı həyata keçirməsini tarixi uğur adlandırıblar.
Çıxışlardan sonra məzunların təntənəli andiçmə mərasimi keçirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və Qərbi Makedoniya Universitetinin rektoru, professor Theodoros Theodoulids tərəfindən imzalanan birgə diplomlar Yunanıstan vətəndaşı olan 34 magistr məzuna təqdim edilib.
Qeyd edək ki, UNEC Rusiya Federasiyası ərazisində təhsil xidmətləri göstərən yeganə xarici universitet olmaqla, Yunanıstanda da birgə magistr proqramı reallaşdıran ilk xarici universitetdir.

UNEC has had its first Graduation Day in Greece
According to the Memorandum of International Cooperation signed between UNEC and University of Western Macedonia, the joint master’s program has been continuing for 3 years.
The joint master’s program comprises of 120 credits, including 12 subjects and a graduation thesis, of which 30 credits are taught by the academic staff of UNEC. Within the program, in addition to undergraduate training, the academic exchange and joint research were conducted between the two universities. Under a new cooperation agreement signed in 2019, the duration of the joint master’s program has been extended for five (5) years until  2024 academic year.
First Graduation Day of the joint master’s program of  Western Macedonia University with Azerbaijan State University of Economics (UNEC) was held and diplomas were presented to the graduates.
At the Graduation Day in Kastoria, Greece, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov and Rector of the University of Western Macedonia, Professor Theodoros Theodoulids spoke about the importance of a joint diploma program. It was stated that the purpose of the joint master’s program is to train highly qualified specialists in the international labor market, including the European labor market. Graduates will have the opportunity to earn a PhD in business administration, economics, transport and logistics, and oil and gas technology in Greece, Azerbaijan, and other EU member states. Masters participating in the joint program are provided as well as scholarships  on a contractual basis.
The event highlighted the importance of the joint diploma program in strengthening education, science and social ties between the two countries, and importance of further expanding this cooperation was stressed. They also discussed the possibility of implementing a bachelor’s degree and dual degree programs between UNEC and  University of Western Macedonia and decided to start work in this direction.
Speaking at the Graduation Day, Deputy Fazil Mustafa, First Secretary of the Azerbaijani Embassy in Greece, Eldar Aliyev, members of  Greek parliament, Zytis Tzykalagıas, Olympiad TeliGiorıdou, head of the Prime Minister’s office in Thessaloniki, Antonyi Maria, Deputy Minister of Education for Higher Education Mr. Digalakis, Jenny Lazarou, Bodosaki Foundation’s Finance Manager on the TAP project, Western Macedonia Manager of the TAP-AG project (Trans Adriatic Pipeline) Michalis Gosliopoulos, Siskos Evangelos, Director of the master program of  “Oil and Gas Management and Transportation” and  other speakers said that the joint master’s program is of particular importance to both countries. For the first time implementation of specialist training of UNEC at the  member State of the European Union was called a historic success.
After the speeches, a solemn inauguration ceremony of the graduates was held.
The joint diplomas, signed by UNEC Rector, Professor Adalat Muradov and Rector of the University of Western Macedonia, Professor Theodoros Theodoulids, were presented to 34 graduate students of Greek nationality.
It should be noted that UNEC is the only foreign university to provide educational services in the Russian Federation and is the first foreign university to implement a joint master’s program in Greece.