UNEC Yunanıstanda ilk Məzun Günü keçirdi
UNEC ilə Qərbi Makedoniya Universiteti arasında imzalanan beynəlxalq əməkdaşlıq memorandumuna əsasən birgə magistr proqramı 3 ildir davam edir.
Birgə magistr proqramı 12 fənn və buraxılış işindən ibarət olmaqla, 120 kredit təşkil edir ki, bunlardan 30 krediti UNEC-in professor-müəllim heyəti tərəfindən tədris edilir. Proqram çərçivəsində magistr hazırlığı ilə yanaşı, hər iki universitet arasında akademik mübadilə və birgə elmi tədqiqatlar aparılıb. 2019-cu ildə imzalanan yeni əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən, birgə magistr proqramının müddəti 2024-cü tədris ilinədək 5 (beş) il müddətinə uzadılıb.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti ilə (UNEC) Yunanıstanın Qərbi Makedoniya Universitetinin birgə magistr proqramının ilk Məzun Günü keçirilib və məzunlara diplomlar təqdim olunub.
Yunanıstanın Kastoriya şəhərində keçirilən Məzun Günündə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və Qərbi Makedoniya Universitetinin rektoru, professor Theodoros Theodoulids magistratura üzrə birgə diplom proqramının əhəmiyyətindən söz açıblar. Bildirilib ki, birgə magistr proqramının məqsədi, beynəlxalq əmək bazarında, o cümlədən Avropa əmək bazarında yüksək ixtisaslı mütəxəssislər hazırlamaqdır. Proqramı bitirənlər  Yunanıstanda, Azərbaycanda, Avropa İttifaqına üzv olan digər ölkələrdə işgüzar idarəçilik, iqtisadiyyat, nəqliyyat və logistika, neft-qaz texnologiyası ixtisasları üzrə fəlsəfə doktoru elmi adını qazanmaq imkanı əldə edə biləcəklər. Birgə proqramda iştirak edən magistrlər müqaviləyə əsasən, həm də təqaüdlə təmin olunublar.
Tədbirdə birgə diplom proqramının hər iki ölkə arasında təhsil, elm və sosial əlaqələrin gücləndirilməsində vacib əhəmiyyət kəsb etdiyi diqqətə çatdırılıb, gələcəkdə bu əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Həmçinin UNEC-lə Qərbi Makedoniya Universiteti arasında bakalavr təhsili üzrə mübadilə və ikili diplom proqramlarının da reallaşdırılmasının mümkünlüyü  qeyd edilib və bu istiqamətdə işlərə başlamağa dair qərar verilib.
Məzun Günündə çıxış edən millət vəkili Fazil Mustafa, Azərbaycanın Yunanıstandakı səfirliyinin birinci katibi Eldar Əliyev, Yunanıstan parlamentinin üzvləri Zısıs Tzıkalagıas, Olympıa Telıgıorıdou, Baş nazirin Selanikdəki ofisinin rəhbəri Antonıou Marıa, Təhsil nazirinin ali təhsil üzrə müavini cənab Digalakis, Bodosaki Fondunun TAP layihəsi üzrə maliyyə meneceri Jenny Lazarou, TAP-AG layihəsinin (Trans Adriatik Boru Kəməri) Qərbi Makedoniya üzrə meneceri Mıchalıs Goslıopoulos, “Neft və qazın menecmenti və nəql edilməsi” magistr proqramının direktoru Siskos Evangelos və digər çıxış edənlər birgə magistr proqramının hər iki ölkə üçün xüsusi əhəmiyyət daşıdığını bildiriblər. İlk dəfə olaraq həyata keçirilən birgə proqram çərçivəsində UNEC-in Avropa İttifaqına üzv olan ölkədə mütəxəssis hazırlığı həyata keçirməsini tarixi uğur adlandırıblar.
Çıxışlardan sonra məzunların təntənəli andiçmə mərasimi keçirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və Qərbi Makedoniya Universitetinin rektoru, professor Theodoros Theodoulids tərəfindən imzalanan birgə diplomlar Yunanıstan vətəndaşı olan 34 magistr məzuna təqdim edilib.
Qeyd edək ki, UNEC Rusiya Federasiyası ərazisində təhsil xidmətləri göstərən yeganə xarici universitet olmaqla, Yunanıstanda da birgə magistr proqramı reallaşdıran ilk xarici universitetdir.

UNEC в Греции провел День первых выпускников
В соответствии с международным меморандумом о сотрудничестве, подписанным между UNEC и университетом Западной Македонии, 3 года продолжается реализация совместной  магистерской  программы.
Совместная магистерская программа, состоящая из 12 дисциплин и выпускной работы, включает 120 кредитов, 30 из которых преподаются профессорско-преподавательским составом UNEC. В рамках программы наряду с магистерской подготовкой между обоими университетами ведется академический обмен и совместное научное исследование. В соответствии с новым соглашением, подписанным в 2019 году, совместная магистерская программа продлена сроком в 5 (лет) до 2024 учебного года.
Между Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC) и университетом Западной Македонии состоялся День выпускника, на котором выпускникам были вручены дипломы.
В День выпускника, который был проведен в Греции в городе Кастории, выступили ректор  UNEC, профессор Адалат Мурадов и ректор университета Западной Македонии, профессор Theodoros Theodoulids.  Они рассказали о значении совместной дипломной программы. Было отмечено, что целью совместной магистерской программы является подготовка высококвалифицированных специалистов для международного рынка труда, а также Европейского рынка труда. Завершившие программу могут получить ученую степень доктора философии по специальностям управления бизнесом, экономики, транспорта и логистики, нефтегазовой технологии в Греции, Азербайджана и других странах-членах Европейского союза.  Магистры, участвующие в совместной программе, в соответствии с соглашением будут обеспечены стипендией.
На мероприятии было отмечено важное значение совместной дипломной программы в укреплении отношений между обеими странами в сфере образования, науки, а также социальной сфере, которые еще больше расширятся в будущем.  Также было отмечено о возможности реализации программ бакалавра и двойного диплома между UNEC и университетом Западной Македонии и было принято решение о начале работ в этом направлении.
В мероприятии, посвященном Дню выпускника,  выступили депутат Фазиль Мустафа, первый секретарь посольства Азербайджана в Греции Эльдар Алиев, члены парламента Греции Zısıs Tzıkalagıas, Olympıa Telıgıorıdou, руководитель офиса премьер-министра в Селанике Antonıou Marıa, заместитель министра образования по высшему образованию господин Digalakis, финансовый менеджер проекта TAP фонда Бодосаки Jenny Lazarou, менеждер по проекту TAP-AG (Трансадриатический газопровод) по Западной Македонии Mıchalıs Goslıopoulos, директор программы «Менеджмент и транспортировка нефти и газа» Siskos Evangelos и другие отметили  важное значение совместной магистерской программы для каждой страны. В рамках совместной программы, реализуемой впервые,  подготовка  UNEC специалистов в странах-членах Европейского Союза, было принято в качестве  исторического успеха.
После выступлений состоялась торжественная церемония принятия присяги выпускниками.
Совместные дипломы, подписанные ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым и ректором университета Западной Македонии, профессором Theodoros Theodoulids были вручены 34 выпускникам магистрам, гражданам Греции.
Следует отметить, что UNEC являясь единственным зарубежным университетом, действующим на территории Российской Федерации, является также единственным зарубежным университетом, реализующим совместную магистерскую программу в Греции.