Webometrics nəticələri açıqladı: UNEC Azərbaycan birincisidir
Dünyanın ali təhsil müəssisələrinin ən nüfuzlu reytinqlərindən olan “The Ranking Web” və ya “Webometrics” son siyahısını açıqlayıb. Siyahıya görə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2015-ci ilin iyul ayında tutduğu 4469-cı pillədən 4137 pilləyə yüksəlib. Bununla da UNEC Azərbaycan universitetləri arasında liderliyini qoruyub saxlayıb.
Webometrics göstəricilərinə əsasən UNEC ən böyük çəki əmsalına malik olan təsir (Impact) meyarı üzrə liderliyi qorumaqla bərabər açıqlıq (Opennes) sahəsində iki dəfədən çox irəliləyib, yüksək keyfiyyət (Excellence) meyarı üzrə isə 51 pillə yüksəlib. Bu irəliləyişə əsasən, UNEC Mərkəzi və Şərqi Avropa regionu üzrə 3117 ali təhsil müəssisəsi arasında 340-cı, Avropa qitəsi üzrə 6055 universitet arasında 1244-cü, Avrasiya qitəsi üzrə isə 14994 ali məktəb arasında 2643-cı yerdədir.
UNEC bu göstəricilər üzrə Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında yeganə universitetdir.
Webometrics reytinq sistemi haqqında: Webometrics sistemi internet saytı olan universitetlərin məlumat bazası əsasında onların reytinqini müəyyən edir. 2004-cü ildən başlayaraq Webometrics ildə iki dəfə yanvar və iyul aylarında universitetlərin reytinqini hazırlaryır. Bu iki ayın ilk 10 günü məlumatlar əldə edilir və ayın 28-dən tez olmayaraq ayın sonunda reytinq müəyyənləşir. Webometrics reytinq sistemi digər reytinq sistemlərindən kəskin fərqlənir. Burada heç bir universitetdən müraciət qəbul olunmur, qəbul forması da yoxdur, hətta əlaqə saxlamaq üçün e-mail ünvan bele göstərilməyib. Sistem sırf internet üzərinden xüsusi indikatorlarla veb sistemdə olan universitetlərin məlumatlarını analiz edərək onlara reytinq verir.

Webometrics announced the results: UNEC is the first of Azerbaijan
“The Ranking Web” or “Webometrics” which is the most prestigious ranking of the world in higher education institutions announced its latest list. According to the list Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has raised up to 4137 place from 4469 of the position occupied in July of 2015. However, UNEC has maintained its leadership among the universities of the Republic of Azerbaijan.
Along with protecting its leadership on Impact criterion in accordance with Webometrics’ indicators UNEC has moved more than twice in the field of Openness and moved 51 steps on Excellence criterion of high quality. Based on this progress, UNEC is the 340th among 3117 higher education institutions on Central and Eastern European region, 1244th among 6055 universities of Europe and 2643rd among 14994 universities on Eurasian continent.
UNEC is the only higher education institution among the universities of the Republic of Azerbaijan with these indicators.
Information about the Webometrics ranking system: Webometrics system determines the ranking of universities possessing the webpage in accordance with their database. Beginning from 2004 Webometrics develops the ranking of the universities twice a year in January and July. The data are obtained firs 10 days of both months and the ranking is defined at the end of the month not earlier than 28th. The Webometrics ranking system sharply differs from other rating systems. No information is appealed from any university, there is no application form and even no e-mail address is indicated her. The system provides the ranking of universities purely over the Internet by analyzing the data from the website of the universities.