Azərbaycan Dövlət İqisad Universiteti Mərkəzi və Şərqi Avropa universitetləri arasında TOP-500-ə yüksəlib
11 AVQUST 2015 | VIEWS:
2384
Dünyanın 25 mindən artıq ali təhsil müəssisəsini əhatə edən Webometrics bu il üçün növbəti reytinqini açıqlayıb. Dünya universitetlərinin elan edilən reytinqinə ümumilikdə Azərbaycanın 41 ali təhsil müəssisəsi daxil edilib. Bu reytinqdə  Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilk dəfə olaraq dünyanın Top-5000 universiteti siyahısında yer alıb və Azərbaycan universitetləri arasında birinci yerə layiq görülüb.
UNEC eləcə də, Mərkəzi və Şərqi Avropa universitetləri üzrə mühüm irəliləyişə nail olmuşdur. Belə ki, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti region universitetləri arasında 330-cu yerdə qərarlaşmış və TOP-500-ə daxil olmuşdur.
Bütövlükdə  Avropa universitetləri arasında UNEC 1231-ci yerə yüksəlib və ilk dəfə olaraq regionun TOP-1500-nə daxil olub.

Azerbaijan State University of Economics has reached the TOP -500 among the Universities of the Central and Eastern Europe
11 AUGUST 2015 | VIEWS:
The Webometrics Ranking of World Universities covering more than 25 thousand world higher education institutions announced the next ranking list for this year. Generally 41 academic institutions of Azerbaijan are included into the world ranking announced by the organization. For the first time Azerbaijan State University of Economics (UNEC) is included into the World’s Top- 500 list and became the first among the universities of Azerbaijan.
UNEC has achieved the significant progress among the universities of the Central and Eastern Europe. Thus, Azerbaijan State University of Economics is the 330th among the universities of the region and is included into Top- 500.
As a whole UNEC is reached to the 1231st among the universities of Europe and is included into the Top- 1500 of the region.