UNEC-lə PAŞA Bank əməkdaşlıq edəcək
UNEC-də ölkənin ən aparıcı banklarından olan Paşa Bankla əməkdaşlıq memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, Paşa Bankın İdarə Heyətinin sədri və icraçı direktoru Taleh Kazımov, bankın aparıcı mütəxəssisləri və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-in Paşa Bankla əməkdaşlıq edəcəyindən məmnunluğunu bildirərək, universitetdə real iqtisadiyyatın çağırışlarına cavab verən mühitin yaradılmasına ehtiyac duyulduğunu deyib. Tələbələrə nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki vərdişlərin də öyrədilməsinin vacibliyindən danışan rektor, bu istiqamətdə real sektorla əməkdaşlıq etməyin və birgə tədris proqramlarının həyata keçirilməsinin faydalı olacağını vurğulayıb.
Rektor rəqəmsal iqtisadiyyatın ali təhsil müəssisələri qarşısında qoyduğu tələblərdən də danışıb. Bildirib ki, rəqəmsallaşma yüksəkixtisaslı mütəxəssis hazırlamağı və məzunların iqtisadiyyatın və işəgötürənlərin tələblərinə cavab verməsini şərtləndirir.
İdarə Heyətinin sədri Taleh Kazımov ölkənin ən böyük maliyyə institutlarından olan Paşa Bankın əsas hədəflərindən danışıb. Hər bir cəmiyyətin əsas sərmayəsinin insan kapitalı olduğunu deyən T.Kazımov Paşa Bankın uğurlu gənclərin yetişməsinə daim dəstək olduğunu bildirib.  Bank rəhbəri bu istiqamətdə UNEC-lə əməkdaşlığın böyük fürsət olduğunu və mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra rektor Ədalət Muradov və Paşa Bankın İdarə Heyətinin sədri Taleh Kazımov əməkdaşlıq memorandumunu imzalayıblar. Sənədə əsasən,  UNEC və Paşa Bank arasında təhsil, elm proqramlarının həyata keçirilməsi, biznes proseslərində təhsil (elm) və informasiya texnologiyalarına innovasiya nailiyyətlərinin tətbiqi, innovasiya fəaliyyətinin birgə həyata keçirilməsi, təhsil və bank xidmətləri sahəsində müasir texnologiyaların və elmi inkişafların istifadəsi, birgə seminar, treninq, konfransların təşkili, tələbələrin bankda təcrübə keçməsi nəzərdə tutulub.
Tədbirdən sonra rektor Ədalət Muradov Paşa Bankın nümayəndələrini “UNEC Extern” Mərkəzi ilə tanış edib. Rektor distant təhsil verən mərkəzin üstünlükləri, imkanları barədə qonaqlara geniş məlumat verib. Paşa Bankın İdarə Heyətinin sədri Taleh Kazımov və bankın əməkdaşları UNEC-in 24/7 kitabxanasında da olub, buradakı yeniliklərlə maraqlanıblar.

UNEC и PAŞA Bank будут сотрудничать
В UNEC состоялась церемония подписания меморандума о сотрудничестве с Paşa Bank, являющимся самым ведущим банком страны.
В мероприятии приняли участие ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, председатель правления и исполнительный директор Paşa Bank  Талех Казымов, ведущие специалисты банка и профессорско-преподавательский состав университета.
Выразив удовлетворение по поводу сотрудничества UNEC с Paşa Bank, ректор Адалат Мурадов отметил, что университет нуждается в создании среды, отвечающей призывам реальной экономики. Говоря о том, что студентам наряду с теоретическими знаниями нужны и практические навыки, ректор подчеркнул о пользе сотрудничества в этом направлении с реальным сектором и реализации совместных учебных программ.
Ректор также рассказал о требованиях цифровой экономики, стоящих перед высшими учебными заведениями. Он отметил, что оцифровка экономики способствует подготовке высококвалифицированных специалистов и выпускников, отвечающих требованиям экономики и работодателей.
Председатель правления банка Талех Казымов рассказал об основных целях Paşa Bank, который является самым крупным финансовым институтом страны.  Говоря о том, что основным капиталом каждого общества является человеческий капитал, Т.Казымов отметил, что Paşa Bank постоянно оказывает поддержку в воспитании успешной молодежи. Руководитель банка отметил прекрасную возможность и важное значение сотрудничества с UNEC в этом направлении.
После выступлений ректор Адалат Мурадов и председатель правления Paşa Bank Талех Казымов подписали меморандум о сотрудничестве. В соответствии с документом предусматривается реализация образовательных, научных программ, применение в процессе бизнеса инноваций образования (науки) и информационных технологий, совместное осуществление инновационной деятельности, использование современных технологий и научное развитие в сфере банковского обслуживания, организация совестных семинаров, тренингов, конференций, прохождение студентами практики в банке.
После мероприятия ректор Адалат Мурадов ознакомил представителей Paşa Bank с Центром “UNEC Extern”. Ректор дал подробную информацию гостям о преимуществах, возможностях дистанционного центра обучения. Председатель правления Paşa Bank Талех Казымов и сотрудники банка посетили также библиотеку 24/7  UNEC, поинтересовались с новшествами.