UNEC-lə PAŞA Bank əməkdaşlıq edəcək
UNEC-də ölkənin ən aparıcı banklarından olan Paşa Bankla əməkdaşlıq memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilib.
Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, Paşa Bankın İdarə Heyətinin sədri və icraçı direktoru Taleh Kazımov, bankın aparıcı mütəxəssisləri və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-in Paşa Bankla əməkdaşlıq edəcəyindən məmnunluğunu bildirərək, universitetdə real iqtisadiyyatın çağırışlarına cavab verən mühitin yaradılmasına ehtiyac duyulduğunu deyib. Tələbələrə nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki vərdişlərin də öyrədilməsinin vacibliyindən danışan rektor, bu istiqamətdə real sektorla əməkdaşlıq etməyin və birgə tədris proqramlarının həyata keçirilməsinin faydalı olacağını vurğulayıb.
Rektor rəqəmsal iqtisadiyyatın ali təhsil müəssisələri qarşısında qoyduğu tələblərdən də danışıb. Bildirib ki, rəqəmsallaşma yüksəkixtisaslı mütəxəssis hazırlamağı və məzunların iqtisadiyyatın və işəgötürənlərin tələblərinə cavab verməsini şərtləndirir.
İdarə Heyətinin sədri Taleh Kazımov ölkənin ən böyük maliyyə institutlarından olan Paşa Bankın əsas hədəflərindən danışıb. Hər bir cəmiyyətin əsas sərmayəsinin insan kapitalı olduğunu deyən T.Kazımov Paşa Bankın uğurlu gənclərin yetişməsinə daim dəstək olduğunu bildirib.  Bank rəhbəri bu istiqamətdə UNEC-lə əməkdaşlığın böyük fürsət olduğunu və mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra rektor Ədalət Muradov və Paşa Bankın İdarə Heyətinin sədri Taleh Kazımov əməkdaşlıq memorandumunu imzalayıblar. Sənədə əsasən,  UNEC və Paşa Bank arasında təhsil, elm proqramlarının həyata keçirilməsi, biznes proseslərində təhsil (elm) və informasiya texnologiyalarına innovasiya nailiyyətlərinin tətbiqi, innovasiya fəaliyyətinin birgə həyata keçirilməsi, təhsil və bank xidmətləri sahəsində müasir texnologiyaların və elmi inkişafların istifadəsi, birgə seminar, treninq, konfransların təşkili, tələbələrin bankda təcrübə keçməsi nəzərdə tutulub.
Tədbirdən sonra rektor Ədalət Muradov Paşa Bankın nümayəndələrini “UNEC Extern” Mərkəzi ilə tanış edib. Rektor distant təhsil verən mərkəzin üstünlükləri, imkanları barədə qonaqlara geniş məlumat verib. Paşa Bankın İdarə Heyətinin sədri Taleh Kazımov və bankın əməkdaşları UNEC-in 24/7 kitabxanasında da olub, buradakı yeniliklərlə maraqlanıblar.

UNEC will cooperate with PASHA Bank
The signing ceremony of cooperation memorandum with one of the leading banks of the country Pasha Bank  has been held at UNEC.
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, chairman and CEO of Pasha Bank Taleh Kazimov, leading experts of the Bank and the academic staff of the university attended the event.
Rector Adalat Muradov expressed his satisfaction with UNEC’s cooperation with Pasha Bank and said the university needed an environment to meet the challenges of the real economy. The rector spoke about the importance of teaching students practical skills along with theoretical knowledge. He stressed the importance of cooperating with the real sector in this area and implementing joint training programs.
The rector spoke about the requirements of the digital economy towards higher education institutions. He emphasized that digitalization requires the training of highly qualified professionals and the need for graduates to meet the needs of the economy and employers.
The chairman  Taleh Kazimov spoke about the main objectives of Pasha Bank, one of the largest financial institutions in the country. T.Kazimov said that the main capital of every society is human capital, and that Pasha Bank always supports the education of successful youth. The head of the bank said that cooperation with UNEC was a great opportunity in this regard and was of great importance.
After the speeches, Rector Adalat Muradov and  the chairman  of Pasha Bank Taleh Kazimov signed a memorandum of cooperation. According to the document, UNEC and Pasha Bank plan to  implement educational, science programs, apply innovation in education (science) and information technologies in business processes, joint implementation of innovative activities, use of modern technologies and scientific developments in education and banking services, joint seminar, training, organization of conferences, students’ internships in the bank.
After the event, Rector Adalat Muradov introduced “UNEC Extern” center to representatives of Pasha Bank. The rector informed the guests about the advantages and opportunities of the distance learning center. The chairman  of  Pasha Bank Taleh Kazimov and employees of the bank visited UNEC library 24/7, they got interested in the innovations there.