prof. Abdullayev Şirzad Əyyub oğlu1970-ci il oktyabrın 16-da Ağdaş rayonu Pirkəkə kəndində anadan olub.
1987-1995-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində oxuyub.
1997-2001-ci illərdə Bakı Dövlət Universitetində təhsil alıb.
2005-ci ildə Berlin İqtisadiyyat Məktəbi və Almaniya Tətbiqi Elmlər İnstitutunda;
2007-ci ildə Varton Daşınmaz Əmlak Mərkəzində;
2008-ci ildə MTF Luksemburq institutunda əlavə təhsil alıb.
1992-ci ildə “Azərnəqliyyatbank”da iqtisadçı, 1992-ci ildə “Azinvestbank”da idarə heyətinin sədrinin müavini, 1992-2003-cü illərdə “Azinvestbank”da idarə heyətinin sədri;
2003-2008-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankında hüquq departamentinin Bank nəzarətinin hüquqi təminatı şöbəsinin rəisi vəzifələrində işləyib.
2008-ci ildən Azərbaycan Respublikasının Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunda icraçı direktor vəzifəsində çalışır.
2000-ci ildə “Maliyyə, pul tədavülü və kredit” ixtisasından “Azərbaycanda kommersiya banklarının yaranması və istifadəsi problemləri” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi adını alıb, 2006-cı ildə “Maliyyə, pul tədavülü və kredit” ixtisasından “Azərbaycanda bank resurslarının idarə olunması” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru adını alıb.
2001-2002-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində “Bank işi və pul tədavülü” kafedrasının baş müəllimi, 2002-2007-ci illərdə dosenti olub.

Проф. Абдуллаев Ширзад Эйюб оглы
В 2005 году получил дополнительное образование в Берлинской экономической школе и Институте прикладных наук Германии .
В 2007 году в Центре по недвижимости Вартон;
В 2008 году в Люксембургском институте получил дополнительное образование
В 1992 году работал экономистом в «Азертранспортном банке», 1992 году заместителем председателя управленческого совета «Азинвестбака, в 1992-2003 годы председателем управленческого совета, 2003-2008 годы в начальником отдела правового обеспечения банковского контроля Центрального банка Азербайджанской Республики.
С 2008 года по настоящее время работает на должности исполнительного директора в Национальном фонде поддержки предпринимательства Азербайджанской Республики.
В 2000 году получил звание кандидата наук по научной работе «Проблемы создания и использования коммерческих банков в Азербайджане» по специальности «Финансы, денежное обращение и кредит».В 2006 году получил звание доктора экономических наук по научной работе «Управление банковским ресурсами в Азербайджане» по специальности «Финансы, денежное обращение и кредит.
В 2001-2002 годы работал на должности старшего преподавателя, в 2002-2007 годы доцентом,  с 2007 года профессором кафедры «Банковское дело и денежное обращение» Азербайджанского государственного экономического университета.