Sultanov İlyas Mehralı oğlu 18 mart 1957-ci ildə Füzuli rayonunda anadan olub. İlyas uşaqlıqdan idmanın klassik güləş növü ilə məşğul olub. Dəfələrlə rayon və respublika çempionu adını qazanıb. 1974-cü ildə Füzuli rayon Xurşudbanu Natavan adına orta məktəbi bitirərək, Dadaş Bünyadzadə adına Azərbaycan Xalq Təsərrüaftı İnstitutuna (indiki UNEC) daxil olub. 1976-cı ildə Moskva şəhərinin Vladimr vilayətində hərbi xidmətdə olub. Təhsilini başa vurduqdan sonra, Füzuli rayon istehlak cəmiyyətində əmək fəaliyyətinə başlayıb. Bir müddətdən sonra Füzuli rayon ticarət sistemi üzrə Həmkarlar Təşkilatının sədri vəzifəsində çalışıb.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı torpaq iddiaları başlanandan sonra Füzuli rayonunda yaradılan könüllülərdən ibarət özünümüdafiə batalyonunun ilk üzvlərindən biri də İlyas idi. O, batalyonun tağım komandiri təyin edilmişdi. Füzuli rayonunun Hoğa, Qacar, Qovşadlı və Yuxarı Veysəlli kəndlərində gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına iştirak etmişdi. 15 avqust 1992-ci ildə Füzulinin Yuxarı Veysəlli kəndi uğrunda gedən döyüşdə qəhrəmancasına həlak olub. Şəhid Füzuli rayonundakı Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub. Füzulinin Yuxarı Veysəlli kənd orta məktəbi onun adını daşıyır.

Султанов Ильяс Мехралы оглы  родился 18 марта 1957 года в Физулинском районе. Ильяс с детства занимался классической борьбой. Неоднократно завоевал звание чемпиона района и республики. В 1974 году окончив среднюю школу имени Хуршудбану Натаван в Фзулинском районе, поступил в Азербайджанский институт народного хозяйства имени Д.Буниатзаде (ныне UNEC). В 1976 году находился на военной службе во Владимирской области города Москвы. По завершении обучения приступил к трудовой деятельности в потребительском обществе Физулинского района. Спустя некоторое время работал председателем Профсоюзной организации в торговой системе Физулинского района.
После начала территориальных претензий Армении к Азербайджану одним из членов созданного в Физулинском районе батальона самообороны был Ильяс. Он был назначен командиром взвода батальона. Геройски принимал участие в боях в селах Физулинского района Хога, Гачар, Говшадлы и Юхары Вейсалы. 15 августа 1992 года героически погиб в боях за село Юхары Вейсалы Физулинского района. Шехид похоронен в Аллее шехидов Физулинского района. Средняя школа села Юхары Вейсалы Физулинского района носит его имя.