ADİU əməkdaşı Türkiyədə keçirilən “Sözdə erməni soyqırımı” konfransında iştirak edib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) Beynəlxalq Münasibətlər kafedrasının müəllimi Pərviz Səmədov Balıkəsir Dövlət Universiteti və Çanaqqala18 Mart Universitetinin dəvəti ilə Türkiyədə səfərdə olub. P.Səmədov səfər çərçivəsində “Sözdə erməni soyqırımı” və Xocalı Soyqırımının 23-cü ildönümünə həsr edilmiş yürüş, mitinq və konfranslarda iştirak edib.
İstanbuldakı Kadıköy yürüşündən sonra təşkil edilən on minlərlə insanın iştirak etdiyi mitinqdə çıxış edən P.Səmədov bildirib ki, “əslində ermənilər bizə qarşı daim soyqırım edib. Bütün bunlara baxmayaraq,1918-ci ildə Ermənistan Respublikası bizim 33 inzibati rayonumuz və 15 mahalımız üzərində quruldu. Halbuki,1804-cü ildə indiki İrəvanın 4336 ailəsinin 3226 ailəsi türklərdən ibarət idi. Digər millətləri çıxdıqda, burada cəmi 1% erməni yaşayıb.Bunu ermənipərəst general Sisyanovun arxivdəki məktubundan da görə bilərik.1828-ci ildə Türkmənçay müqaviləsindən sonra buranın adını erməni vilayəti adlandırdılar”.
P.Səmədov Balıkəsir Universitetində və və 18 Mart Universitetində “Xocalı Soyqırımı və Erməni yalanı” mövzusunda təşkil olunan konfranslarda çıxış edib. Bildirib ki,ermənilər soyqırım deyə dünyanı aldadırlar. Ermənilərin şişirdilmiş rəqəmlərinə əsaslansaq belə,onların soyqırımına uğrayan türklərin sayı ən az 10 dəfə çoxdur.
P.Səmədovun çıxışı Türkiyə ictimaiyyəti tərəfindən maraqla qarşılanıb və yerli KİV orqanlarında işıqlandırılıb.

ASUE Employee participated at “The so-called Armenian Genocide” Conference in Turkey
Teaching staff of the Department of “International Relations” of the Azerbaijan State University of Economics Parviz Samadov made a business trip to turkey with the invitation of Balikesir State University and Chanakkale 18th March University. Parviz Samadov participated in the marches, demonstrations and conferences devoted to “The so-called Armenian Genocide” and the 23rd Anniversary of Khojali Genocide.
After the march held in Istanbul, Kadikoy, P.Samadov spoke at the demonstration attended by ten thousands of people and highlighted “in fact, Armenians have always made a genocide against us. Despite all these, the Republic of Armenia was established on our 33 administrative regions and 15 districts in 1918. However, 3226 of 4336 Irevan families were Turk families in 1804. Only 1% of Armenians lived there, if we exclude other nations. We can see the information in the General Sisyanov’s letter. In 1828 it was named the Armenian province after the Turkmenchay agreement.
P.Samadov had also made speeches at the conferences on “Khojali Massacre and the Armenian Lie” held in Balikesir University and 18th March Chanakkale University. He noted that the Armenians deceive the world saying genocide. Based on exaggerated figures by the Armenians, Turks suffered genocide at least 10 times higher.
P.Samadov’s speech was of great interest by the Turkish society and was demonstrated by the mass media.