ADİU əməkdaşı Türkiyədə keçirilən “Sözdə erməni soyqırımı” konfransında iştirak edib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (ADİU) Beynəlxalq Münasibətlər kafedrasının müəllimi Pərviz Səmədov Balıkəsir Dövlət Universiteti və Çanaqqala18 Mart Universitetinin dəvəti ilə Türkiyədə səfərdə olub. P.Səmədov səfər çərçivəsində “Sözdə erməni soyqırımı” və Xocalı Soyqırımının 23-cü ildönümünə həsr edilmiş yürüş, mitinq və konfranslarda iştirak edib.
İstanbuldakı Kadıköy yürüşündən sonra təşkil edilən on minlərlə insanın iştirak etdiyi mitinqdə çıxış edən P.Səmədov bildirib ki, “əslində ermənilər bizə qarşı daim soyqırım edib. Bütün bunlara baxmayaraq,1918-ci ildə Ermənistan Respublikası bizim 33 inzibati rayonumuz və 15 mahalımız üzərində quruldu. Halbuki,1804-cü ildə indiki İrəvanın 4336 ailəsinin 3226 ailəsi türklərdən ibarət idi. Digər millətləri çıxdıqda, burada cəmi 1% erməni yaşayıb.Bunu ermənipərəst general Sisyanovun arxivdəki məktubundan da görə bilərik.1828-ci ildə Türkmənçay müqaviləsindən sonra buranın adını erməni vilayəti adlandırdılar”.
P.Səmədov Balıkəsir Universitetində və və 18 Mart Universitetində “Xocalı Soyqırımı və Erməni yalanı” mövzusunda təşkil olunan konfranslarda çıxış edib. Bildirib ki,ermənilər soyqırım deyə dünyanı aldadırlar. Ermənilərin şişirdilmiş rəqəmlərinə əsaslansaq belə,onların soyqırımına uğrayan türklərin sayı ən az 10 dəfə çoxdur.
P.Səmədovun çıxışı Türkiyə ictimaiyyəti tərəfindən maraqla qarşılanıb və yerli KİV orqanlarında işıqlandırılıb.

Сотрудник АГЭУ принял участие в конференции «Армянский геноцид на словах», которая проводилась в Турции
05 МАРТА 2015 | VIEWS:
1014
Преподаватель кафедры АГЭУ «Международные отношения» Парвиз Самедов посетил Турцию по приглашению  Балыкесирского Государственного Университета и Университета 18 Марта Чанаккале. В рамках поездки П.Самедов принял участие в марше, митинге и конференциях, посвященных «Армянскому геноциду на словах» и 23 годовщине Ходжалинского геноцида.
Выступая на организованном после марша Кадыкей в Стамбуле митинге, где участвовали десятки тысяч людей, П.Самедов заявил о том, что «…на самом деле армяне всегда творили геноцид против нас. Не смотря на все это, в 1918 году на территории 33 административных районов и 15 поселений была образована Армянская Республика. Невзирая на то, что в 1804 году из 4336 семей нынешнего Еревана 3226 семей состояло из тюрков. Если вычесть другие нации, здесь проживало лишь 1% армян. Мы это можем увидеть и в письме из архива проармянского генерала Сисианова. В 1828 году, после Тюркменчайского договора эту территорию назвали Армянской губернией».
П.Самедов выступил в конференциях, организованных в Балыкесирском Университете и Университете18 Марта на тему «Ходжалинский геноцид и армянская ложь». Он заявил о том, что армяне обманывают мир, говоря о геноциде. Даже основываясь на раздутых цифрах армян, число жертв их геноцида против тюрков как минимум в 10 раз больше.