Almaniyalı alim COP29-a səfəri çərçivəsində UNEC-i ziyarət edib
COP29 çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Almaniyanın Ruhr-Bochum Universitetinin “Ətraf Mühit Resurs İqtisadiyyatı və Davamlılıq kafedrası”nın müdiri, professor Andreas Löschel UNEC-də olub.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradovla görüşən Andreas Löschel arasında hər iki universitetdə birgə proqramların açılmasının sürətləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.
Avropanın ətraf mühit üzrə məhşur tədqiqatçılarından olan A.Löschel UNEC-lə də tanış olub. O, 3 saylı tədris binasındakı laboratoriyaların fəaliyyətini yaxından izləyib, eyni zamanda professor-müəllim heyəti ilə görüşərək, “Pathways to Climate-Neutral Energy Systems” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Tədqiqat Mərkəzlərinin İşinin Əlaqələndirilməsi və Təşkili şöbəsi və UNEC Avropa İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə UNEC-in tədqiqat mərkəzlərinin tədqiqatçıları ilə yanaşı, ölkənin bir sıra ali təhsil və elmi müəssisələrinin nümayəndə heyəti də iştirak edib.
Professor Andreas Löschel COP29 tədbirinin iqlim dəyişikliyi ilə bağlı problemlərin müzakirəsi və iqlim dəyişikliyi nəticəsində yaranan problemlərin qarşısının alınması istiqamətində əhəmiyyətindən söz açaraq, Azərbaycanın bu qlobal fəlakətlə mübarizədə liderlik nümayiş etdirdiyindən məmnunluğunu ifadə edib. Avropalı tədqiqatçı ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı apardığı tədqiqatları iştirakçılarla bölüşüb.
Seminar iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb, məruzəçi tərəfindən ona ünvanlanan suallar cavablandırılıb.

22 NOVEMBER 2024 | VIEWS:
As part of his visit to Azerbaijan for COP29, Professor Andreas Löschel, Head of the Department of Environmental Resource Economics and Sustainability at Ruhr-Bochum University in Germany, visited the Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
During his meeting with UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, the two discussed prospects for accelerating the development of joint academic programs between their institutions.
Professor Löschel, a distinguished European expert on environmental issues, also toured UNEC’s facilities, including the laboratories in Building No. 3, to gain a closer understanding of the university’s research infrastructure. Additionally, he engaged with UNEC’s faculty members and delivered a presentation titled“Pathways to Climate-Neutral Energy Systems.”
The seminar, organized by UNEC’s Department for the Coordination of Research Centers and the UNEC European Economics Center, was attended by researchers from UNEC and representatives from various higher education and scientific institutions in Azerbaijan.
In his remarks, Professor Löschel underscored the importance of COP29 as a platform for addressing climate change challenges and preventing its consequences. He expressed his appreciation for Azerbaijan’s proactive leadership in tackling this global issue and shared key findings from his research on environmental protection.
The seminar was met with significant interest, with participants posing numerous questions that Professor Löschel addressed in detail.