Almaniyalı alim COP29-a səfəri çərçivəsində UNEC-i ziyarət edib
COP29 çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Almaniyanın Ruhr-Bochum Universitetinin “Ətraf Mühit Resurs İqtisadiyyatı və Davamlılıq kafedrası”nın müdiri, professor Andreas Löschel UNEC-də olub.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradovla görüşən Andreas Löschel arasında hər iki universitetdə birgə proqramların açılmasının sürətləndirilməsi imkanları müzakirə olunub.
Avropanın ətraf mühit üzrə məhşur tədqiqatçılarından olan A.Löschel UNEC-lə də tanış olub. O, 3 saylı tədris binasındakı laboratoriyaların fəaliyyətini yaxından izləyib, eyni zamanda professor-müəllim heyəti ilə görüşərək, “Pathways to Climate-Neutral Energy Systems” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Tədqiqat Mərkəzlərinin İşinin Əlaqələndirilməsi və Təşkili şöbəsi və UNEC Avropa İqtisadiyyatı Tədqiqat Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə UNEC-in tədqiqat mərkəzlərinin tədqiqatçıları ilə yanaşı, ölkənin bir sıra ali təhsil və elmi müəssisələrinin nümayəndə heyəti də iştirak edib.
Professor Andreas Löschel COP29 tədbirinin iqlim dəyişikliyi ilə bağlı problemlərin müzakirəsi və iqlim dəyişikliyi nəticəsində yaranan problemlərin qarşısının alınması istiqamətində əhəmiyyətindən söz açaraq, Azərbaycanın bu qlobal fəlakətlə mübarizədə liderlik nümayiş etdirdiyindən məmnunluğunu ifadə edib. Avropalı tədqiqatçı ətraf mühitin mühafizəsi ilə bağlı apardığı tədqiqatları iştirakçılarla bölüşüb.
Seminar iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb, məruzəçi tərəfindən ona ünvanlanan suallar cavablandırılıb.

Немецкий учёный в рамках визита COP29 посетил UNEC
В рамках COP29 заведующий кафедрой «Экономика окружающей среды и устойчивость» Рурского университета Бохума Германии, профессор Андреас Лёшель, находящийся с визитом в нашей стране, посетил UNEC.
Между Андреас Лёшель и ректором UNEC профессором Адалатом Мурадовым были обсуждены возможности ускорения открытия совместных программ в обоих университетах. А.Лёшель, известный в Европе исследователь по окружающей среде, ознакомился с UNEC. Он внимательно ознакомился с деятельностью лаборатории 3 учебного корпуса, в то же время встретился с профессорско-преподавательским составом и выступил с презентацией на тему «Pathways to Climate-Neutral Energy Systems».
В мероприятии, организованном Отделом координации и организации работы исследовательских центров и Центром европейской экономики UNEC, приняли участие исследователи исследовательских центров UNEC, а также делегация ряда высших учебных и научных учреждений страны.
Профессор Андреас Лёшель рассказал о важности мероприятия COP29 в направлении обсуждения проблем, связанных с изменением климата и предотвращения проблем, вызванных изменением климата, выразил удовлетворение тем, что Азербайджан демонстрирует лидерство в борьбе с этой глобальной катастрофой.
Европейский исследователь поделился с участниками своими исследованиями, проведенными в области защиты окружающей среды.
Семинар был встречен с большим интересом участниками, и на вопросы, адресованные ему спикером, были даны ответы.