erzaq_garay_fotob.e.n., dos. Mirzəyev Gəray Surxay oğlu
1985-ci ildə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) biologiya fakültəsini bitirmiş və təyinatla Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Zoologiya İnstitutuna işə qəbul olunmuşdur.
1985-1998-ci illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Zoologiya İnstitutunda kiçik və baş elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
1993-cü ildə «Xəzər dənizi Böyük Qızılağaj körfəzinin bentik faunasının  növ tərkibi və miqdarca yayılması» mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək biologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
1999-2000-ci tədris ilində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Ərzaq malları əmtəəşünaslığı» kafedrasında baş müəllim vəzifəsində elmi-pedaqoji fəaliyyətə başlamışdır.
2001-2008-ci illərdə «İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası» kafedrasında dosent vəzifəsində, 2009-2010-cu tədris ilindən «Ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı və ekspertizası» kafedrasında dosent vəzifəsində çalışıb.
Hazırda “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosentidir.
65-dən çox elmi əsər, o cümlədən  22 fənn proqramı, 3 metodik göstəriş, 1 dərs vəsaiti və 2 dərslik  yazmışdır.

Родился в 1958 году в селе Аран Бейлаганского района.
(ныне Бакинский государственный университет) и по направлению был принят на работу в Институт зоологии НАНА.
В 1985-1998 годах работал в Институте зоологии НАНА на должности младшего и старшего научного сотрудника.
В 1993 году защитив диссертационную работу, получил ученую степень кандидата биологических наук.
В 1999-2000 годах работал на кафедре «Товароведение продовольственных товаров» Азербайджанского государственного экономического университета на должности старшего преподавателя.
В 2001-2008 годах работал на кафедре «Экспертиза потребительских товаров» на должности доцента.
В 2009-2010 годах работал на кафедре «Товароведение и экспертиза продовольственных товаров» на должности доцента. В настоящее время является доцентом кафедры «Экспертиза потребительских товаров».
В течение 24-летней научно-педагогической деятельности написал свыше 65 научных работ, в том числе 22 программ по дисциплине, 3 методических указаний, 1 учебного пособия и 2 учебников.