erzaq_garay_fotob.e.n., dos. Mirzəyev Gəray Surxay oğlu
1985-ci ildə S.M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin (indiki Bakı Dövlət Universiteti) biologiya fakültəsini bitirmiş və təyinatla Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Zoologiya İnstitutuna işə qəbul olunmuşdur.
1985-1998-ci illərdə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Zoologiya İnstitutunda kiçik və baş elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
1993-cü ildə «Xəzər dənizi Böyük Qızılağaj körfəzinin bentik faunasının  növ tərkibi və miqdarca yayılması» mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək biologiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsinə layiq görülmüşdür.
1999-2000-ci tədris ilində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Ərzaq malları əmtəəşünaslığı» kafedrasında baş müəllim vəzifəsində elmi-pedaqoji fəaliyyətə başlamışdır.
2001-2008-ci illərdə «İstehlak mallarının keyfiyyət ekspertizası» kafedrasında dosent vəzifəsində, 2009-2010-cu tədris ilindən «Ərzaq mallarının əmtəəşünaslığı və ekspertizası» kafedrasında dosent vəzifəsində çalışıb.
Hazırda “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosentidir.
65-dən çox elmi əsər, o cümlədən  22 fənn proqramı, 3 metodik göstəriş, 1 dərs vəsaiti və 2 dərslik  yazmışdır.

He was born in 1958 in Aran village of Beylagan region.
In 1985, he graduated from the faculty of Biology of Azerbaijan State University named after S. M Kirov (now Baku State University) and was employed to the Institute of Zoology of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
In 1985-1998 he worked as a junior and senior researcher at the Institute of Zoology of   Azerbaijan National Academy of Sciences.
In 1993, he defended his dissertation on “Species composition and quantitative distribution of the benthic fauna of Great Qizilagaj Gulf of the Caspian Sea” and was awarded the degree of Candidate of Biological Sciences.
In the 1999-2000 academic year, he began his scientific and pedagogical activity as a senior lecturer at the department of “Food Commodity” of   Azerbaijan State University of Economics.
In 2001-2008 he worked as an associate professor at the department of “Quality examination of consumer goods”, from 2009-2010 academic year   he worked as an associate professor at the department of “Commodity and examination of food products”.
He is currently an associate professor of the department of  “Consumer Goods Examination”.
He is author of  more than 65 scientific works, including 22 subject programs, 3 methodical instructions, 1 training aid and 2 textbooks.