b/m. Babayev İbrahim Məmməd oğlu5 oktyabr 1971-ci ildə Naxçıvan MR Şərur rayonunda anadan olub.
1998-ci ildə Bakı Sosial İdarətemə və Politologiya İnistitutunun (indiki Azərbaycan Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası) bakalavr pilləsini politologiya ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu, 2000-ci ildə AR Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının magistratura pilləsini isə Azərbaycanda siyasi proseslər ixtisası üzrə fərqlənmə diplomu ilə bitirib.
1998-2001-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin İşlər İdarəsinin orqanı olan «Respublika» qəzetində parlament müxbiri vəzifəsində işləyib. 2014-cü ildən İctimai TV-nin İctimai-siyasi proqramlar redaksiyasının “Regional inkişaf” proqramının aparıcısıdır.
“Qızıl qələm” mükafatı laureatıdır. Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının Fəxri fərmanları ilə təltif olunub.
2001-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin «Politologiya və sosiologiya» kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışıb.
2004-cü ildən «Politologiya və sosiologiya» (indiki “Humanitar fənlər”) kafedrasının baş müəllimidir.

Senior Lecturer, Babayev Ibrahim Mammad
In 1998, he graduated from  Baku Institute of Social Management and Political Science (now the Academy of Public Administration under the President of Azerbaijan) with a bachelor’s degree in political science, and in 2000 with a master’s degree from the Academy of Public Administration under the President of Azerbaijan.
In 1998-2001, he worked as a parliamentary correspondent for the newspaper of “Republic” , a body of the Office of the President of the Republic of Azerbaijan. Since 2014, she has been the host of the “Regional Development” program of the Public Policy Department of  Public TV.
He is a laureate of the “Golden Pen” award. He was awarded honorary diplomas by the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan and the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan.
In 2001, he worked as a lecturer at the department of Political Science and Sociology of the Azerbaijan State University of Economics.
Since 2004 he has been a senior lecturer at the department of Political Science and Sociology (now the umanities).