Beynəlxalq reytinqdə lider – UNEC
Webometrics reytinq təşkilatının 2020-ci ilin yanvar ayında açıqladığı “Şəffaflıq Reytinqi -Google akademik istinadlarına görə ən yaxşı universitetlər” (Transparent Ranking: Top Universitiesi by Citations in Top Google Scholar profiles) reytinqinə əsasən UNEC Azərbaycanda liderdir.
Reytinqə görə, “Google Scholar” platformasında UNEC alimlərinin elmi məqalələrinə 1821 istinad edilib. UNEC əldə etdiyi nəticə ilə  Truman State University, Lincoln Memorial University, Norfolk State University, Claremont Colleges, University of South Carolina Upstate, Indiana University Kokomo, Hampshire College, Northcentral University (ABŞ), Trinity Western University, Saint Thomas University (Kanada), Robert Gordon University (Birləşmiş Krallıq)  kimi  Qərbi Avropa və Amerika universitetlərini qabaqlayıb.

Leader in international ranking – UNEC
reyting_vuzyi_270120UNEC is the leader in Azerbaijan, according to the ranking (Transparent Ranking: Top Universitiesi by Citations in Top Google Scholar profiles)  announced in January 2020 by Webometrics ranking   agency.
According to the ranking, on Google Scholar platform, scientific articles of UNEC scientists have been cited 1821 times. UNEC is ahead of Western European and American  universities like Truman State University, Lincoln Memorial University, Norfolk State University, Claremont Colleges, University of South Carolina Upstate, Indiana University Kokomo, Hampshire College, North central University (USA), Trinity Western University, Saint Thomas University (Canada), Robert Gordon University (the UK)  by its results.