bank_qambar_Aliyevdos. Əliyev Qənbər İmamqulu oğlu
1939-cu il dekabrın 21-də Azərbaycan Respublikasının Kəlbəcər rayonu, Kəlbəcər qəsəbəsində anadan olmuşdur.
1957-ci ildə Kəlbəcər şəhər orta məktəbini medalla bitirərək, həmin ildə K.Marks adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun Maliyyə-kredit fakültəsinə daxil olmuşdur.
1962-ci ildə M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin «İqtisadiyyat» fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə qurtarmışdır.
1972-ci ildə SSRİ Dövlət Plan Komitəsinin “Yubiley medalı” və “Fəxri fərmanı” ilə təltif olunmuşdur.
1974-cü ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsi almışdır.
1962 – 1968-ci illərdə SSRİ Tikinti Bankının Azərbaycan kontorunda;
1968 – 1977-cu illərdə Dövlət Plan Komitəsinin Elmi-Tədqiqat İqtisadiyyat İnstitutunda;
1977 – 1997-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İnşaat Mühəndisləri İnstitutunda işləmişdir.
1997-ci ildən 2017-ci ilə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində dosent vəzifəsində çalışıb. 2017-ci ildə təqaüdə çıxıb.
Müxtəlif vaxtlarda fakültə həmkarlar təşkilatı sədri işləmişdir. Moskva, Kiyev və Bakı şəhərlərində müxtəlif  elmi nəşrlərdə və konfranslarda 60-dək məqalə və tezislərim çap edilmişdir. Çoxsaylı tədris vəsaitlərinin, o cümlədən  dərslik proqramları və metodiki göstərişlər yazılmasında iştirak etmişdir.
2007-ci ildə dos. Bəşirovun «Bank işi» dərs vəsaitinin 7 və 8-ci fəsillərinin;
2008-ci ildə «İnvestisiyanın maliyyələşdirilməsi və kreditləşdirilməsi» dərsliyinin;
2012-ci ildə kafedra əməkdaşlarının «Pul və banklar» dərsliyinin 12-ci fəslinin, «İnvestisiya sferasında pul kredit münasibətləri»-nin müəllifidir.

Доц. Алиев Ганбар Имамгулу оглы
Родился 21 декабря в 1939 году в Кельбаджарском селе Кельбаджарского района Азербайджанской Республики.
В 1957 году окончив медалью городскую среднюю школу города Кельбаджары, поступил на финансово-кредитный факультет Азербайджанского института народного хозяйства им.К.Маркса.
В 1962 году с дипломом отличия окончил факультет «Экономики» Азербайджанского государственного университета им.С.М.Кирова.
В 1972 году был награжден «Юбилейной медалью» и «Почетной грамотой» Государственным плановым комитетом СССР.
В 1974 году, защитив кандидатскую диссертацию, получил ученую степень кандидата экономических наук.
1962 – 1968 годы работал в азербайджанской конторе Строительного банка СССР;
1968 – 1977 годы в Экономическом научно-исследовательском институте Государственного планового комитета;
1977 – 1997 годы в Азербайджанском государственном инженерно-строительном институте.
С 1997 года по настоящее время работает в Азербайджанском государственном экономическом университете на должности доцента. В определенное время работал председателем профсоюзной организации факультета. В разных научных публикациях и конференциях городов Москвы, Киева и Баку опубликовал около 60 статей и тезисов. Участвовал в написании многочисленных учебных пособий, в том числе учебных программ и методических указаний.
В 2007 году является автором 7-ой и 8-ой  глав учебного пособия «Банковское дело» доц. Баширова;
В 2008 году учебника «Финансирование и кредитование инвестиции»;
В 2012 году 12-ой главы учебника «Деньги и банки», «Денежно-кредитные отношения в инвестиционной сфере», написанные сотрудниками кафедры.