bank_qambar_Aliyevdos. Əliyev Qənbər İmamqulu oğlu
1939-cu il dekabrın 21-də Azərbaycan Respublikasının Kəlbəcər rayonu, Kəlbəcər qəsəbəsində anadan olmuşdur.
1957-ci ildə Kəlbəcər şəhər orta məktəbini medalla bitirərək, həmin ildə K.Marks adına Xalq Təsərrüfatı İnstitutunun Maliyyə-kredit fakültəsinə daxil olmuşdur.
1962-ci ildə M.Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin «İqtisadiyyat» fakültəsini fərqlənmə diplomu ilə qurtarmışdır.
1972-ci ildə SSRİ Dövlət Plan Komitəsinin “Yubiley medalı” və “Fəxri fərmanı” ilə təltif olunmuşdur.
1974-cü ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsi almışdır.
1962 – 1968-ci illərdə SSRİ Tikinti Bankının Azərbaycan kontorunda;
1968 – 1977-cu illərdə Dövlət Plan Komitəsinin Elmi-Tədqiqat İqtisadiyyat İnstitutunda;
1977 – 1997-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İnşaat Mühəndisləri İnstitutunda işləmişdir.
1997-ci ildən 2017-ci ilə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində dosent vəzifəsində çalışıb. 2017-ci ildə təqaüdə çıxıb.
Müxtəlif vaxtlarda fakültə həmkarlar təşkilatı sədri işləmişdir. Moskva, Kiyev və Bakı şəhərlərində müxtəlif  elmi nəşrlərdə və konfranslarda 60-dək məqalə və tezislərim çap edilmişdir. Çoxsaylı tədris vəsaitlərinin, o cümlədən  dərslik proqramları və metodiki göstərişlər yazılmasında iştirak etmişdir.
2007-ci ildə dos. Bəşirovun «Bank işi» dərs vəsaitinin 7 və 8-ci fəsillərinin;
2008-ci ildə «İnvestisiyanın maliyyələşdirilməsi və kreditləşdirilməsi» dərsliyinin;
2012-ci ildə kafedra əməkdaşlarının «Pul və banklar» dərsliyinin 12-ci fəslinin, «İnvestisiya sferasında pul kredit münasibətləri»-nin müəllifidir.

Aliyev Ganbar Imamgulu oghlu was born on December 21 1939 in Kelbejer region of Azerbaijan Republic.
In 1957 he finished the secondary school of Kelbejer with honorary certificate and was admitted to the School of Finance-credit of the Institute of National Economy named after S.M.Kirov. He graduated from the School of “Economics” of the Azerbaijan State University named after S.M.Kirov in 1962.
In 1972 G.I.Aliyev was awarded with “Jubilee Medal” and the “Honorary Order” of the State Planning Committee of USSR.
In 1974 he defended his Candidate’s paper and became Candidate of Economy.
Within 1962-1968 he worked at Azerbaijan branch of the Construction Bank of USSR, in 1968-1077ss at the Scientific-Research Institute of the State Planning Committee and in the years of 1977-1997 he worked at the Azerbaijan State Institute of Building Engineers.
Since 1997 he has been serving at the Azerbaijan State University of Economics. He was a chairman of the School trade unions in different periods of time. G.I.Aliyev had published about 60 scientific articles and theses in different editions and conferences in Moscow, Kiev and Baku; took active part in the preparation of various training facilities, as well as syllabuses and methodological instructions.
In 2007 he was the author of the seventh and the eighth chapters of the training aid “Banking” by the Assist. Prof. Bashirov, in 2008 of the textbook “Financing and Crediting of Investment”, in 2012 of the 12th chapter of the textbook “Money and Banks” and “Investment in the Sphere of Monetary Credit relations” by the employees of the chair.