Partiyalığı: Yeni Azərbaycan Partiyası.
1994-cü il – Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutu. Ixtisas: Mühasibat uçotu, nəzarət və təsərrüfat fəaliyyətinin təhlili.
2007-ci il – T. Şevçenko adına Kiyev Milli Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu. Ixtisas: Beynəlxalq hüquq.
Dil bilikləri:  Azərbaycan, Türk, Rus və İngilis.
Elmi dərəcəsi və elmi adı:
2005-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 08.00.12 “Mühasibat uçotu, Statistika” ixtisası üzrə “Bazar iqtisadiyyatı şəraitində hesablaşmaların uçotu və təhlilinin təkmilləşdirilməsi” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 2012-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə dosent elmi adı verilmişdir.
2022-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin – 5308.01- “Ümumi iqtisadiyyat” ixtisası üzrə “Milli iqtisadiyyatın davamlı inkişafının makroiqtisadi problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru elmi dərəcəsi almışdır.
İş Təcrübəsi:  1984-2004-cü illərdə “Azərenerjitikintiquraşdırma” sistemində fəhlə, mühasib, birinci dərəcəli mühasib, baş mühasibin müavini, baş mühasib, sədrin maliyyə-iqtisad məsələləri üzrə müavini və sədrin birinci müavini vəzifələrində işləmişəm.  2005-2010-cu illərdə “Azəruniversal” İstehsal Kommersiya Müəssisəsinin direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
2005-2016-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi təhlil və audit” kafedrasında müəllim, baş müəllim, dosent və kafedra müdiri vəzifələrində işləmişdir.
2016-2022-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Mühasibat uçotu və audit” kafedrasında dosenti işləmişdir.  Hal-hazırda “Maliyyə və audit” kafedrasının dosenti vəzifəsində çalışır.
Təltiflər:
2020-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri fərmanı.
DSC_8446hanifae85da9hanifa_6687hanifacqak4-11hanifacqak4-1122
UNEC-in elmi tədqiqatyönümlü universitetə çevrilməsində “Elm aylığı”nın əhəmiyyəti danılmazdır (16.11.2017)

Party affiliation: New Azerbaijan Party.
1994 – Azerbaijan State Institute of Economics. Specialization: Accounting, control and analysis of economic activity.
2007 – Institute of International Relations of Kyiv National University named after T. Shevchenko. Specialization: International law.
Languages: Azerbaijani, Turkish, Russian and English.
Academic degree and academic title:
In 2005, he defended his thesis on “Improvement of accounting and analysis of settlements in the conditions of the market economy” majoring in “Accounting, Statistics” on 08.00.12 of the Azerbaijan State University of Economics, and received the degree of Candidate of Economic Sciences. In 2012, by the decision of the Higher Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan, he was given the academic title of associate profrssor.
In 2022, he defended his doctoral thesis on “Macroeconomic problems of the sustainable development of the national economy” and received the scientific degree of Doctor of Economic Sciences of the Azerbaijan State University of Economics – 5308.01- “General economy”.
Work Experience: In 1984-2004, I worked in the “Azerenerjitikintigurashdirma” system as a worker, accountant, first-class accountant, deputy chief accountant, chief accountant, deputy chairman for financial and economic issues, and first deputy chairman. In 2005-2010, he worked as the director of “Azeruniversal” Production and Commercial Enterprise.
In 2005-2016, he worked in the “Economic analysis and audit” department of the Azerbaijan State University of Economics as a teacher, senior teacher, associate professor and head of the department.
In 2016-2022, he worked as an associate professor at the “Accounting and Audit” department of the Azerbaijan State University of Economics. Currently, he works as an associate professor at the “Finance and Audit” department.
The importance of “Science Month” in the transformation of UNEC into a scientific research-oriented university is undeniable (16.11.2017)