Partiyalığı: Yeni Azərbaycan Partiyası.
1994-cü il – Azərbaycan Dövlət İqtisad İnstitutu. Ixtisas: Mühasibat uçotu, nəzarət və təsərrüfat fəaliyyətinin təhlili.
2007-ci il – T. Şevçenko adına Kiyev Milli Universitetinin Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu. Ixtisas: Beynəlxalq hüquq.
Dil bilikləri:  Azərbaycan, Türk, Rus və İngilis.
Elmi dərəcəsi və elmi adı:
2005-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 08.00.12 “Mühasibat uçotu, Statistika” ixtisası üzrə “Bazar iqtisadiyyatı şəraitində hesablaşmaların uçotu və təhlilinin təkmilləşdirilməsi” mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 2012-ci ildə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin yanında Ali Attestasiya Komissiyasının qərarı ilə dosent elmi adı verilmişdir.
2022-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin – 5308.01- “Ümumi iqtisadiyyat” ixtisası üzrə “Milli iqtisadiyyatın davamlı inkişafının makroiqtisadi problemləri” mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək iqtisad elmləri doktoru elmi dərəcəsi almışdır.
İş Təcrübəsi:  1984-2004-cü illərdə “Azərenerjitikintiquraşdırma” sistemində fəhlə, mühasib, birinci dərəcəli mühasib, baş mühasibin müavini, baş mühasib, sədrin maliyyə-iqtisad məsələləri üzrə müavini və sədrin birinci müavini vəzifələrində işləmişəm.  2005-2010-cu illərdə “Azəruniversal” İstehsal Kommersiya Müəssisəsinin direktoru vəzifəsində çalışmışdır.
2005-2016-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “İqtisadi təhlil və audit” kafedrasında müəllim, baş müəllim, dosent və kafedra müdiri vəzifələrində işləmişdir.
2016-2022-ci illərdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Mühasibat uçotu və audit” kafedrasında dosenti işləmişdir.  Hal-hazırda “Maliyyə və audit” kafedrasının dosenti vəzifəsində çalışır.
Təltiflər:
2020-ci ildə Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Fəxri fərmanı.
DSC_8446hanifae85da9hanifa_6687hanifacqak4-11hanifacqak4-1122
UNEC-in elmi tədqiqatyönümlü universitetə çevrilməsində “Elm aylığı”nın əhəmiyyəti danılmazdır (16.11.2017)

Партийность: партия «Ени Азербайджан»
1994 год – Азербайджанский государственный экономический институт. СпециальностьБухгалтерский учетконтроль и анализ хозяйственной деятельности.
2007 год – Киевский национальный университет международных отношений имени Т. Шевченко. Специальность: Международное право.
Знание языков: азербайджанский, турецкий, русский и английский.
Ученая степень и ученое звание:
В 2005 году защитил кандидатскую диссертацию на тему «Совершенствование бухгалтерского учета и анализа расчетов в условиях рыночной экономики» по специальности «Бухгалтерский учет, статистика» 08.00.12 Азербайджанского государственного экономического университета и получил степень кандидата экономических наук. В 2012 году решением Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики было присвоено ученое звание доцента.
В 2022 году защитил докторскую диссертацию на тему «Макроэкономические проблемы устойчивого развития национальной экономики» по специальности 5308.01- «Общая экономика» Азербайджанского государственного экономического университета и получил ученую степень доктора экономических наук.
В 1984-2004 годах в системе “Azərenerjitikintiquraşdırma” работал рабочим,   бухгалтером, бухгалтером первого класса, заместителем главного бухгалтера, заместителем председателя, первым заместителем председателя  по финансово-экономическим вопросам, в 2005-20010 годах директором производственного коммерческого предприятия «Azəruniversal».
В 2005 -2011 годах работал на должности преподавателя, старшего преподавателя, доцента и заведующего кафедрой «Экономический анализ и аудит» Азербайджанского государственного экономического университета.
В 2016-2022 годах работал доцентом кафедры «Бухгалтерский учет и аудит» Азербайджанского государственного экономического университета.  В настоящее время работает доцентом кафедры «Финансы и аудит».
В 2020 году Почетная грамота Министерства образования Азербайджанской республики.
DSC_8446hanifae85da9hanifa_6687hanifacqak4-11hanifacqak4-1122
Значение «Месяца науки» в преобразовании UNEC в  университет  научно-исследовательского  профиля неоспоримо  (16.11.2017)