fəl.e.n., b/m. Məmmədova Nazilə Mürsəl qızı01 iyul 1956-cı ildə Gədəbəy rayonunun Novosaratovka kəndində anadan olub.
1963-1973-cü illərdə Novosaratovka kənd orta məktəbində təhsil alıb.
1974-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Tarix fakultəsinin əyani şöbəsinə daxil olub, 1979-cu ildə həmin universiteti bitirib.
1980-cı ildə AR Elmlər Akademiyası Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda baş laborant vəzifəsinə təyin olunub.
1982-1983-cü illərdə SSRİ EA Fəlsəfə İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olub.
1983-cü ilin dekabr ayında AR Elmlər Akademiyasında kiçik elmi işçi vəzifəsinə keçirilib.
1984-1989-cu illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun aspirantı (istehsalatdan ayrılmadan) olub.
1991-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, fəlsəfə elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb.
1995-ci ilin mart ayında Azərbaycan Respublikası Milli Elmlər Akademiyası Fəlsəfə kafedrasına dosent əvəzi vəzifəsinə təyin edilib.
1999-cu ilin avqust ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Fəlsəfə” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində işləyir.

к.фил.н., ст.преп. Мамедова Назиля Мурсал кызы
В 1974 году поступила на очное отделение Исторического факультета Азербайджанского государственного университета, в 1979 году окончила его.
В 1980 году была назначена на должность старшего лаборанта Института философии и права Академии наук АР.
В 1982-1983 годах была в научной командировке в Институте философии АН СССР.
В декабре 1983 года переведена на должность младшего научного сотрудника Академии наук АР.
В 1984-1989 годах была аспиранткой (без отрыва от производства) Института философии и права Академии наук Азербайджанской ССР.
В 1991 году защитив кандидатскую диссертацию, получила ученую степень кандидата философских наук.
В марте 1995 года назначена на должность доцента кафедры Философии Национальной академии наук Азербайджанской Республики.
С августа 1999 года назначена на должность старшего преподавателя кафедры «Философия» Азербайджанского государственного экономического университета.