fəl.e.n., b/m. Məmmədova Nazilə Mürsəl qızı01 iyul 1956-cı ildə Gədəbəy rayonunun Novosaratovka kəndində anadan olub.
1963-1973-cü illərdə Novosaratovka kənd orta məktəbində təhsil alıb.
1974-cü ildə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Tarix fakultəsinin əyani şöbəsinə daxil olub, 1979-cu ildə həmin universiteti bitirib.
1980-cı ildə AR Elmlər Akademiyası Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda baş laborant vəzifəsinə təyin olunub.
1982-1983-cü illərdə SSRİ EA Fəlsəfə İnstitutunda elmi ezamiyyətdə olub.
1983-cü ilin dekabr ayında AR Elmlər Akademiyasında kiçik elmi işçi vəzifəsinə keçirilib.
1984-1989-cu illərdə Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyası Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun aspirantı (istehsalatdan ayrılmadan) olub.
1991-ci ildə namizədlik dissertasiyasını müdafiə edərək, fəlsəfə elmləri namizədi alimlik dərəcəsi alıb.
1995-ci ilin mart ayında Azərbaycan Respublikası Milli Elmlər Akademiyası Fəlsəfə kafedrasına dosent əvəzi vəzifəsinə təyin edilib.
1999-cu ilin avqust ayından Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Fəlsəfə” kafedrasında baş müəllim vəzifəsində işləyir.

She was born on July 1, 1956 in Novosaratovka village of Gadabay region.
In 1974, she entered the full-time department of the faculty of History of Azerbaijan State University, and in 1979 she graduated from the same university.
In 1980, she was appointed as a senior laboratory assistant at the Institute of Philosophy and Law of Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan.
In 1982-1983 she was on a scientific mission to the Institute of Philosophy of the USSR Academy of Sciences.
In December 1983, she was transferred to the position of junior researcher at the Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan.
In 1984-1989 she was a graduate student of the Institute of Philosophy and Law of the Academy of Sciences of the Azerbaijan SSR (without leaving the production).
In 1991, she defended her dissertation and received the degree of Candidate of Philosophical Sciences.
In March 1995, she was appointed acting associate professor at the department of Philosophy of the National Academy of Sciences of the Republic of Azerbaijan.
Since August 1999, she has been working as a senior lecturer at the “Philosophy” department of Azerbaijan State University of Economics.