telmanprof. Babayev Telman Qurban oğlu
30 sentyabr 1942-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonunun Nüs-nüs kəndində anadan olub.
Həmin kənddə orta təhsilini alıb.
Maliyyə-statistika texnikumunda qiyabi, Yeyinti sənaye texnikumunda axşam təhsil alıb.
Nüs-nüs kəndində klub müdiri, Ordubad hidrometeoroloji xidməti idarəsində baş müşahidəçi, Bakı Biskvit fabrikində çilingər vəzifələrində işləyib.
1963-1965-ci illərdə hərbi xidmətdə olub.
1969-cu ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu fərqlənmə diplomu ilə bitirib, təyinatla institutun “Siyasi iqtisad” kafedrasında laborant vəzifəsində saxlanılıb.
1970-1973-cü illərdə aspiranturanın əyani şöbəsində təhsil alıb.
1974-cü ildə “İnqilabdan əvvəlki Azərbaycanda iqtisadi ukladlar” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi adını alıb.
Kafedrada müəllim, baş müəllim vəzifələrində işləyib, 1981-ci ildə ona dosent elmi adı verilib.
Müxtəlif illərdə kafedra müdiri, hazırlıq fakültəsinin dekanı vəzifələrini əvəz edib, 1986-cı ildə Uçot-iqtisad fakültəsinin qiyabi təhsil üzrə dekan müavini, 1987-2006-cı illərdə həmin fakültənin dekanı vəzifəsində işləyib.
2014-cü ilin mayında doktorluq dissertasiya işini (Mövzu: “Aqrar sahədə özəl qurumların formalaşması və inkişafının iqtisadi problemləri”) müdafiə edib. 2015-cı ilidə AR Attestasiya Komussiyası tərəfindən təsdiq olunaraq iqtisad elmləri doktoru elmi dərəcəsi verilib.
2016-cı ildən 2020-ci ilin dekabrına kimi UNEC-in “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının professoru olub.
150 ç.v. həcmində 100-dən çox elmi əsərin müəllifidir.
2020-ci ilin dekabrın 25-də vəfat etmişdir.
telman_2685*
Professor Telman Babayevin əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində həmişə yaşayacaqdır (25.12.2020)
UNEC professorları: “Strateji Yol Xəritəsi milli iqtisadi inkişafın əsas konturlarını dəqiq müəyyən edir” (10.02.2017)

проф. Бабаев Тельман Гурбан оглы
Родился 30 сентября  1942 года в селе Нуш-нуш Ордубадского района Нахчыванской автономной республики. Среднее образование получил в указанном селе.
Учился на заочном отделении  Финансово-статистического техникума, на вечернем отделении  Техникума пищевой промышленности.
Работал заведующим клубом в селе Нуш-нуш, главным наблюдателем в Ордубадском управлении гидрометеорологической службы, слесарем на Бакинской бисквитной фабрике.
В 1963-1965 годах находился на военной службе.
В 1969 году окончил с дипломом отличия Азербайджанский институт народного хозяйства им, Д. Буниатзаде (ныне Азербайджанский государственный экономический университет), по направлению был оставлен на кафедре «Политическая экономия» на должности лаборанта.
В 1970-1973 годах учился на очном отделении аспирантуры.
В 1974 году защитив диссертационную работу на тему «Экономические уклады в дореволюционном Азербайджане», получил ученую степень кандидата экономически наук.
Работал на кафедре на должностях преподавателя, старшего преподавателя, в 1981 году ему было присуждено ученое звание доцента.
В разные годы работал на должности заведующего кафедрой, исполнял обязанности декана на подготовительном факультете. В 1986 году работал на должности заместителя заочного отделения декана Учетно-экономического факультета,  в 1987-2006 годах на должности декана указанного факультета.