telmanprof. Babayev Telman Qurban oğlu
30 sentyabr 1942-ci ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad rayonunun Nüs-nüs kəndində anadan olub.
Həmin kənddə orta təhsilini alıb.
Maliyyə-statistika texnikumunda qiyabi, Yeyinti sənaye texnikumunda axşam təhsil alıb.
Nüs-nüs kəndində klub müdiri, Ordubad hidrometeoroloji xidməti idarəsində baş müşahidəçi, Bakı Biskvit fabrikində çilingər vəzifələrində işləyib.
1963-1965-ci illərdə hərbi xidmətdə olub.
1969-cu ildə Azərbaycan Xalq Təsərrüfatı İnstitutunu fərqlənmə diplomu ilə bitirib, təyinatla institutun “Siyasi iqtisad” kafedrasında laborant vəzifəsində saxlanılıb.
1970-1973-cü illərdə aspiranturanın əyani şöbəsində təhsil alıb.
1974-cü ildə “İnqilabdan əvvəlki Azərbaycanda iqtisadi ukladlar” mövzusunda dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi adını alıb.
Kafedrada müəllim, baş müəllim vəzifələrində işləyib, 1981-ci ildə ona dosent elmi adı verilib.
Müxtəlif illərdə kafedra müdiri, hazırlıq fakültəsinin dekanı vəzifələrini əvəz edib, 1986-cı ildə Uçot-iqtisad fakültəsinin qiyabi təhsil üzrə dekan müavini, 1987-2006-cı illərdə həmin fakültənin dekanı vəzifəsində işləyib.
2014-cü ilin mayında doktorluq dissertasiya işini (Mövzu: “Aqrar sahədə özəl qurumların formalaşması və inkişafının iqtisadi problemləri”) müdafiə edib. 2015-cı ilidə AR Attestasiya Komussiyası tərəfindən təsdiq olunaraq iqtisad elmləri doktoru elmi dərəcəsi verilib.
2016-cı ildən 2020-ci ilin dekabrına kimi UNEC-in “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasının professoru olub.
150 ç.v. həcmində 100-dən çox elmi əsərin müəllifidir.
2020-ci ilin dekabrın 25-də vəfat etmişdir.
telman_2685*
Professor Telman Babayevin əziz xatirəsi onu tanıyanların qəlbində həmişə yaşayacaqdır (25.12.2020)
UNEC professorları: “Strateji Yol Xəritəsi milli iqtisadi inkişafın əsas konturlarını dəqiq müəyyən edir” (10.02.2017)

Prof. Babayev Telman  Qurban
He was born on September 30, 1942 in the village of Nus-nus of Ordubad district of Nakhchivan Autonomous Republic.
He got his secondary education at the same village.
He studied in correspondence at the Financial and Technical College and  at the Food Industry College in the evening.
He worked as a club director, chief observer at the Ordubad Hydrometeorological Service, as a plumber at the Baku Biscuit Factory in Nus-Nus village.
He served in the military in 1963-1965.
In 1969 he graduated from   Azerbaijan Institute of National Economy with honors and was appointed as a laboratory assistant at the department of Political Economy of the Institute.
From 1970 to 1973 he studied in the postgraduate department (part-time).
In 1974 he defended his thesis on “Economic Dispersion in pre-Revolution Azerbaijan” and was awarded the degree of Candidate of Economic Sciences.
He worked as a teacher and senior lecturer of the department. In 1981 he was awarded degree of Associate Professor.
In different years, he replaced the position of   head of the department, the dean of the preparatory faculty.
He worked as a deputy dean for correspondence education of the faculty of  “Accounting and Economics”   in 1986; in 1987-2006 he was the dean of the same faculty.
In May 2014 he defended his doctoral dissertation (Subject: “Economic problems of formation and development of private organizations in agrarian sector”).
In 2015, he was approved by the Attestation Comission of Azerbaijan Republic and was   awarded a doctorate in economics.