UNEC professorları: “Strateji Yol Xəritəsi milli iqtisadi inkişafın əsas konturlarını dəqiq müəyyən edir”
UNEC-in “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasında “Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Kafedra müdiri, professor Ümidvar Əliyev mühüm sənədin hədəf indikatorları, strateji məqsəd və hədəflərindən söz açaraq bildirib ki, Strateji Yol Xəritəsi Azərbaycanda davamlı iqtisadi inkişaf əsasında iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyini, inklüzivliyin və sosial rifahın daha da artırılmasını təmin edəcək. Sənəd Azərbaycanın qlobal dəyər zəncirlərinə qoşulmasına təkan verəcək. Qlobal çağırışlara cavab verərək investisiyaların cəlbi, azad rəqabət mühiti, bazarlara çıxış və insan kapitalının inkişafı nəticəsində Azərbaycanın dünya iqtisadiyyatında mövqeyi gücləndiriləcək və yüksək gəlirli ölkələr qrupuna daxil olacaq.
Professorlar Qabil Manafov, Telman Ba­bayev, iqtisad elmləri namizədi, dosent Qəzənfər Əlləzov və digər çıxışçılar Strateji Yol Xəritəsinin yaxın, orta və uzunmüddətli dövrdə milli iqtisadi inkişafın əsas konturlarını dəqiq və konkret müəyyən etdiyini bildiriblər. Milli iqtisadiyyatımızın Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə keçdiyi inkişaf yolunun hərtərəfli təhlilinə, Dünya Bankı, Beynəlxalq Valyuta Fondu, Davos İqtisadi Forumu və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların Azərbaycan iqtisadiyyatına dair hesabat məlumatları və proqnozlarına əsaslanan mühüm sənəd faktiki olaraq dövlətimizin başçısının uzaqgörənliklə hazırlanan yeni iqtisadi konsepsiyasının mahiyyətini, məzmununu və missiyasını təqdim edir.

Профессора UNEC: «Стратегическая дорожная карта точно определяет основные контуры развития национальной экономики»
На кафедре «Теоретическая и практическая экономика» UNEC состоялся семинар на тему «Стратегическая дорожная карта относительно перспектив национальной экономики Азербайджанской Республики».
Заведующий кафедрой, профессор Умидвар Алиев говоря о целевых индикаторах, стратегических целях и задачах важного документа, отметил, что Стратегическая дорожная карта на основе устойчивого экономического развития обеспечит повышение конкурентоспособности, инклюзивности и социального благосостояния.  Документ создаст возможности для связи Азербайджана с сетями глобальных ценностей. Отвечая на глобальные вызовы и в результате привлечения инвестиций, свободной конкурентной среды, выхода на рынки и развития человеческого капитала Азербайджан усилит свои позиции в мировой экономике и войдет в группу стран с высокими доходами.
Выступившие профессора Габиль Манафов, Тельман Бабаев, кандидат экономических наук, доцент Газанфар Аллазов и другие отметили, что Стратегическая дорожная карта точно и конкретно определяет основные контуры развития национальной экономики на средний и долгосрочный периоды.  Важный документ,  ссылаясь на всесторонний анализ пути развития национальной экономики, пройденный под руководством Президента Ильхама Алиева, а также на отчеты и прогнозы Всемирного банка, Международного валютного фонда, Экономического форума в Давосе и других авторитетных международных  организаций относительно экономики Азербайджана фактически представляет сущность, содержание и миссию новой экономической концепции, разработанной  дальновидностью главы государства.