UNEC professorları: “Strateji Yol Xəritəsi milli iqtisadi inkişafın əsas konturlarını dəqiq müəyyən edir”
UNEC-in “Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat” kafedrasında “Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Kafedra müdiri, professor Ümidvar Əliyev mühüm sənədin hədəf indikatorları, strateji məqsəd və hədəflərindən söz açaraq bildirib ki, Strateji Yol Xəritəsi Azərbaycanda davamlı iqtisadi inkişaf əsasında iqtisadiyyatın rəqabətqabiliyyətliliyini, inklüzivliyin və sosial rifahın daha da artırılmasını təmin edəcək. Sənəd Azərbaycanın qlobal dəyər zəncirlərinə qoşulmasına təkan verəcək. Qlobal çağırışlara cavab verərək investisiyaların cəlbi, azad rəqabət mühiti, bazarlara çıxış və insan kapitalının inkişafı nəticəsində Azərbaycanın dünya iqtisadiyyatında mövqeyi gücləndiriləcək və yüksək gəlirli ölkələr qrupuna daxil olacaq.
Professorlar Qabil Manafov, Telman Ba­bayev, iqtisad elmləri namizədi, dosent Qəzənfər Əlləzov və digər çıxışçılar Strateji Yol Xəritəsinin yaxın, orta və uzunmüddətli dövrdə milli iqtisadi inkişafın əsas konturlarını dəqiq və konkret müəyyən etdiyini bildiriblər. Milli iqtisadiyyatımızın Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə keçdiyi inkişaf yolunun hərtərəfli təhlilinə, Dünya Bankı, Beynəlxalq Valyuta Fondu, Davos İqtisadi Forumu və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların Azərbaycan iqtisadiyyatına dair hesabat məlumatları və proqnozlarına əsaslanan mühüm sənəd faktiki olaraq dövlətimizin başçısının uzaqgörənliklə hazırlanan yeni iqtisadi konsepsiyasının mahiyyətini, məzmununu və missiyasını təqdim edir.

UNEC Professors: “Strategic Roadmap sets out the Precise Contours of the National Economic Development”
10 FEBRUARY 2017 | VIEWS:
A scientific workshop on “Strategic Roadmap sets out the Precise Contours of the National Economic Development of the Republic of Azerbaijan” was held in the UNEC Department of “Theoretical and Practical Economics”.
Speaking about the attitude indicators of the important document, strategic goals and objectives, Head of the Department Umudvar Aliyev said the Strategic Roadmap will increase the competiveness, inclusiveness of the economy and social welfare on the basis of the sustainable development. The document will contribute to join the global value chains. As a result of attracting investments responding to global challenges, developing a free competitive environment, access to markets and human capital development Azerbaijan’s position in the world economy will be strengthened and it will go into a high- income group countries.
Professors Gabil Manafov, Telman Babayev, Can. of Econ., Associate Prof. Gazanfar Allazov and other speakers noted that the Strategic Roadmap will define precise and concrete contours of the development of national economy within the near, medium and long term. A significant document based on the overall analysis of the road passed by the national economy under the leadership of the President Ilham Aliyev, reports and forecasts on Azerbaijan made by the prestigious international organizations such as World Bank, International Monetary Fund, Davos Economic Forum and others submit the essence, context and mission of the new development conception developed farsightedly by the head of our state.