i.e.n. b/m. Məmmədova Nigar Oktay qızı
1982-1992-ci illərdə orta məktəbdə təhsil almışdır. 1992-ci ildə Azərbaycan Texnologiya İnstitutunun Bakı filialına qəbul olunmuş, 1997-ci ildə Bakı Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunu bitirmişdir.
2007-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində  namizədlik dissertasiya işini müdafiə edərək iqtisad elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq görülüb.
1999-cu ildən Bakı Dövlət Əmtəəşünaslıq Kommersiya İnstitutunda əvvəlcə baş laborant, sonra Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində müəllim  vəzifələrində çalışmışdır.

She was born on June 24, 1975 in the city of Baku.
She studied at the secondary school in 1982-1992. In 1992 she was admitted to the Baku branch  of  Azerbaijan Institute of Technology, in 1997 she graduated from the Baku Commodity Commercial Institute.
In 2007 she defended her dissertation at  Azerbaijan State University of Economics and was awarded the degree of Candidate of Economic Sciences.
Since 1999, she has   worked at the Baku State Commercial Institute of Commodity Studies, first as a senior laboratory assistant, then as a  lecturer  at  Azerbaijan State University of Economics.
She is currently a senior lecturer  at  the  department of  “Expertise of consumer products” of UNEC.
She   is the secretary of the “Council of Elders “of  Azerbaijan State University of Economics.
She is the author of 43 scientific works (11 theses, 12 articles, 16 typical programs, 4 textbooks).