1983-cü il avqust ayının 11-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur.  2000-ci ildə Binəqədi rayonu 246 saylı məktəb-litseyi bitirib və həmin il Nazirlər Kabineti nəznində Xalq Təsərrüfatı  İdarəetmə İnstitutuna daxil olmuşdur. Adı keçən İnstitutun 2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə birləşdirilməsi  ilə əlaqədar olaraq 2004-cü ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsinin məzunu olmuşdur.
Daha sonra təhsilini davam etdirərək  2004-ci ilin oktyabr ayından Türkiyə Respublikası  Niğde Universitetində “İdarəetmə və Təşkilatlandırma”  ixtisası üzrə magistr təhsili almışdır. 2006-cı ildə magistr təhsilini bitirdikdən sonra, Türkiyə Respublikası Sakarya Universitetində “İdarəetme ve Təşkilatlandırma”  ixtisası üzrə doktorantura  təhsili almağa haqq qazanmışdır. 2011-ci ildə “Azərbaycandakı müəssisələrdə insan resurslarının idarəedilməsi” mövzusundakı doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru ünvanı qazanmışdır.
2008-ci ildən  UNEC Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsində Tələbə İşləri Departamentində  mütəxəssis,  idarə heyətinin üzvi vəzifəsində çalışmış, eyni zamanda  “İnsan Resurslarının İdarəedilməsi”, “Stratejik İdarəetmə“, “Keyfiyyətin İdarəedilməsi”, “Biznesin İdarəedilməsi” və “Müasir İdarəetmə Nəzəriyyələri” fənnlərini  tədris etmişdir. Bir çox yerli və xarici konfransda  məruzə ilə çıxış etmiş və 15-dən çox məqaləsi dərc olunmuşdur. 2010-cu ildən Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsində Tələbə İşləri Departamentində  müdir vəzifəsini icra etmişdir. 2012-ci ildən  UNEC-də “Mevlana Programının”  koordinatoru, 2014-cü il aprelindən oktyabr 1-nə kimi  Magistratura Mərkəzində  direktor müavini vəzifəsində çalışmışdır.
1 oktyabr 2014-cü il tarixindən 2021-ci ilin avqustuna kimi Tədrisin Keyfiyyətinin Qiymətləndirilməsi və İdarəedilməsi Mərkəzinin direktoru vəzifəsini yerinə yetirib.
2021-ci ilin avqustundan 2025-ci ilin martına kimi UNEC-in Rəqəmsallaşma üzrə prorektor vəzifəsində çalışıb.
2023-cü ildən UNEC-in Zaqatala filialının direktorudur.
i.ü.f.d. R.Qasımov UNEC NEWS-da
“UNEC imtahan” verilişində müzakirə: “Qış imtahan sesssiyası – yeniliklər, dəyişikliklər” (27.12.2017)
UNEC tələbələri beynəlxalq layihələrdə Azərbaycanı layiqincə təmsil edir (21.11.2017)
İmtahanlarla bağlı bütün suallar RadioUNEC-də cavablandırılacaq (26.05.2017)
“UNEC imtahan” verilişində tələbələrin sualları cavablandırılıb (29.12.2016)
UNEC müəlimlərinin dissertasiyaları Siegen universitetinin doktorantlar şurasında müzakirəyə çıxarılıb (15.12.2016)

Director of Zagatala branch of UNEC, UNEC Vice-Rector for Digitalization Assoc.Professor,  Gasimov Ragif Khanbala
Ragif Gasimov was born on August 11, 1983 in Baku. He graduated from the School-lyceum #246 in Binagadi district in 2000 and entered the Institute of Administration of People’s Economy under the auspice of the Cabinet of Ministers the same year. As the mentioned Institute was merged with the Azerbaijan State Economic University in 2002, he graduated from the Faculty of Turkish World OF Business Administration of Azerbaijan State University Economics in 2004.
Later, he continued his education. In 2004, he got graduate education in “Management and Organizing” at the Nigde University of the Republic of Turkey. After receiving Master’s degree in 2006, he got an opportunity to get Doctorate study in “Management and Organizing” at the Sakarya University of the Republic of Turkey. In 2011, he defended the doctorate thesis on “Human resources management at enterprises in Azerbaijan” and received a PhD in Economic Sciences.
Since 2008, he worked as a specialist at the Department of Student Affairs in UNEC Faculty of Turkish World of Business Administration and was a member of the Executive Board. Moreover, he conducted classes in “Human resources management”, “Strategic management“, “Quality management” , “Business Administration” and “Modern management theory”. He delivered speeches at a number of local and foreign conferences and published more than 15 articles. He was appointed the Director of the Student Affairs Department of the Faculty Turkish World of Business Administrationin 2010. He worked as the coordinator of the “Mevlana Program” at University of Economics from 2012 and occupied the position of the Deputy Director of the Master Degree Center from April 2014 to October 1.
From October 1, 2014, to August 2021, he served as Director of the Center for Educational Quality Assessment and Management.
In August 2021, he was appointed  UNEC Vice-Rector for Digitalization.
Since 2023, he has been the director of the Zagatala branch of UNEC.
The discussion in the “UNEC exam” broadcasting: the “Winter examination semester – novelties, changes” (27.12.2017)