1983-cü il avqust ayının 11-də Bakı şəhərində anadan olmuşdur.  2000-ci ildə Binəqədi rayonu 246 saylı məktəb-litseyi bitirib və həmin il Nazirlər Kabineti nəznində Xalq Təsərrüfatı  İdarəetmə İnstitutuna daxil olmuşdur. Adı keçən İnstitutun 2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinə birləşdirilməsi  ilə əlaqədar olaraq 2004-cü ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad  Universitetinin Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsinin məzunu olmuşdur.
Daha sonra təhsilini davam etdirərək  2004-ci ilin oktyabr ayından Türkiyə Respublikası  Niğde Universitetində “İdarəetmə və Təşkilatlandırma”  ixtisası üzrə magistr təhsili almışdır. 2006-cı ildə magistr təhsilini bitirdikdən sonra, Türkiyə Respublikası Sakarya Universitetində “İdarəetme ve Təşkilatlandırma”  ixtisası üzrə doktorantura  təhsili almağa haqq qazanmışdır. 2011-ci ildə “Azərbaycandakı müəssisələrdə insan resurslarının idarəedilməsi” mövzusundakı doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək iqtisad elmləri üzrə fəlsəfə doktoru ünvanı qazanmışdır.
2008-ci ildən  UNEC Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsində Tələbə İşləri Departamentində  mütəxəssis,  idarə heyətinin üzvi vəzifəsində çalışmış, eyni zamanda  “İnsan Resurslarının İdarəedilməsi”, “Stratejik İdarəetmə“, “Keyfiyyətin İdarəedilməsi”, “Biznesin İdarəedilməsi” və “Müasir İdarəetmə Nəzəriyyələri” fənnlərini  tədris etmişdir. Bir çox yerli və xarici konfransda  məruzə ilə çıxış etmiş və 15-dən çox məqaləsi dərc olunmuşdur. 2010-cu ildən Türk Dünyası İşlətmə Fakültəsində Tələbə İşləri Departamentində  müdir vəzifəsini icra etmişdir. 2012-ci ildən  UNEC-də “Mevlana Programının”  koordinatoru, 2014-cü il aprelindən oktyabr 1-nə kimi  Magistratura Mərkəzində  direktor müavini vəzifəsində çalışmışdır.
1 oktyabr 2014-cü il tarixindən 2021-ci ilin avqustuna kimi Tədrisin Keyfiyyətinin Qiymətləndirilməsi və İdarəedilməsi Mərkəzinin direktoru vəzifəsini yerinə yetirib.
2021-ci ilin avqustundan 2025-ci ilin martına kimi UNEC-in Rəqəmsallaşma üzrə prorektor vəzifəsində çalışıb.
2023-cü ildən UNEC-in Zaqatala filialının direktorudur.
i.ü.f.d. R.Qasımov UNEC NEWS-da
“UNEC imtahan” verilişində müzakirə: “Qış imtahan sesssiyası – yeniliklər, dəyişikliklər” (27.12.2017)
UNEC tələbələri beynəlxalq layihələrdə Azərbaycanı layiqincə təmsil edir (21.11.2017)
İmtahanlarla bağlı bütün suallar RadioUNEC-də cavablandırılacaq (26.05.2017)
“UNEC imtahan” verilişində tələbələrin sualları cavablandırılıb (29.12.2016)
UNEC müəlimlərinin dissertasiyaları Siegen universitetinin doktorantlar şurasında müzakirəyə çıxarılıb (15.12.2016)

Директор Загатальского филиала UNEC, Проректор по цифровизации UNEC доц. Гасымов Рагиф Ханбала оглы
Родился 11-го августа 1983-го года в г.Баку. В 2000 году окончил школу-лицей  № 246  Бинагадинского  района,  и в том же году поступил в Институт управления народного хозяйства при Кабинете министров АР. В связи с присоединением в 2002 году названного института к АГЭУ, в 2004 году стал выпускником Турецкого факультета экономики и управления.  Затем продолжив образование в Университете  Нигде, в Турецкой Республики, по специальности «Управление и организация», в 2006 году после окончания магистратуры, завоевал право на получение образование в докторантуре. Защитив в 2011 году докторскую диссертацию на тему «Управление на предприятиях Азербайджана человеческими ресурсами», получил ученую степень доктора философии по экономике.
В 2008 году работал на должности специалиста, члена правления  Департамента работы со студентами на Турецком факультете экономики и управления АГЭУ, одновременно, преподавал предметы: «Управление человеческими ресурсами», «Стратегическое управление», «Управление качеством», «Управление бизнеса», «Теории по современному управлению».  Выступал с докладами  в ряде местных и зарубежных конференциях, и опубликовал более 15 научных статей. С 1010 года на Турецком факультете экономики и управления исполнял должность заведующего Департаментом работы со студентами. С 2012 года является координатором программы «Мевлана» в АГЭУ, а с апреля по октябрь 2014 года – заместителем директора «Центра магистратуры».
С 1 октября 2014 года до августа 2021 года работал на должности директора Центра по оценке и управлению качеством обучения.
В августе 2021 года назначен на должность проректора по цифровизации UNEC.
С 2023 года является директором Загатальского филиала UNEC.
DSC_0146DSC_6788raqif22raqifqasimov2-1024x1024DSC_3069
На ваши вопросы ответит “UNEC İMTAHAN” (01.05.2017)
Все вопросы студентов будут освещены в эфире Radio UNEC (26.05.2017)
В эфире Radio UNEC начинается обсуждение экзаменационной сессии (26.05.2017)
Новая Зимняя школа в UNEC (12.02.2017)
На передаче “Экзамен UNEC” освещены вопросы студентов (29.12.2016)
Диссертации преподавателей UNEC вынесены на обсуждение совета докторантов Зигенского университета (15.12.2016)