i.f.d. Xəlilov Tural Tapdıq oğlu
• Bakalavr: Rusiya Hökuməti nəzdində Maliyyə Universitetinin “Maliyyə və kredit” fakültəsi (2004-2009). Diplom işi: Xarici investisiyaların inkişaf etməkdə olan ölkələrin iqtisadiyyatında rolu. Elmi rəhbər: i.e.d., prof. Şarkova А.V.
• Aspirantura: V. Plexanov adına Rusiya Dövlət İqtisad Universitetinin “Dünya iqtisadiyyatı” kafedrası.(2009-2012). Dissertasiya işi: Azərbaycan iqtisadiyyatının müasir mərhələdəki xüsusiyyətləri. Elmi rəhbər: i.e.d., prof. Xasbulatov R.İ. Rusiya Federasiyasının iqtisad elmləri namizədi. 2014-ci ilin fevral, AAK №5 əmri ilə doktorluq diplomu nostrifikasiyası olunub.
• Əmək fəaliyyəti: 2013-ci ildən 2017-ci ilə kimi Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin “Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər” kafedrasında müəllim vəzifəsində çalışır.2017-ci ildən UNEC-in “İqtisadiyyat” (rus dilində) kafedrasının müəllimidir.

PhD in Economics. Khalilov Tural  Tapdiq
Bachelor’s degree: “Financial and Credit” faculty of Finance University under the Government of Russia (2004-2009). Diploma work: “The Role of Foreign Investments in the Economy of Developing Countries” . Scientific supervisor: Dr. of Econ.Scien ., prof. Sharkova А.В.
Post-graduate study: The department of “World Economy” at Russian State University of   Economics   named after V. Plekhanov (2009-2012).
Dissertation: “Features of the Azerbaijani economy at the modern stage” , Scientific supervisor: prof. Khasbulatov R.I. Candidate of Economic Sciences of the Russian Federation. In February 2014, a doctorate diploma was nostrificated by the Order No. 5 of the AHAC.
Labor activity: From 2013 to 2017 he is a lecturer at the Department of International Economic Relations of   Azerbaijan State   University of Economics. Since 2017 he has been the teacher of the department of “Economics” (Russian) of UNEC. He   has participated in scientific and practical conferences in Azerbaijan and abroad. He is the author of more than 15 scientific works.